Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę się z Tobą.

W stronach, z których pochodzę do świadkowej należy zakup stroików oraz przystrojenie domu Panny Młodej, sali weselnej a także auta. Świadek natomiast płaci za wynajęcie samochodu i/lub za fotografa. Dziś miałam natomiast służbowe spotkanie z Młodą Parą z Łodzi, która była bardzo tym faktem zdziwiona i stwierdziła, że u nich świadkowie tylko im towarzyszą podczas ceremonii i wesela.
Rola świadków w jej stronach nie wiąże się z żadnymi obowiązkami finansowymi.

Formalnie świadkowie są tylko od złożenia podpisów w aktach, ale ich obowiązkiem powinno być przede wszystkim to, żeby Młoda Para przynajmniej po części czuła się gościem na swoim weselu. To właśnie świadkowie powinni przejąć na siebie przynajmniej część obowiązków organizacyjnych i to właśnie oni powinni nadzorować przebieg sytuacji podczas przyjęcia. Wspomniane wcześniej kosztowanie się na dekoracje oraz zdjęcia i wynajem auta to już rzecz gustu i przede wszystkim zasobności portfela świadków. Ode mnie moja siostra nie chciała nic, nawet wiązankę dla mnie chciała kupić za swoje pieniądze, co akurat całkiem wydało mi się niedorzeczne. Wiązankę dla świadkowej powinien kupić świadek, przynajmniej ja mam takie odczucie. Co do strojenia auta i sali to po prostu chcę, żeby było to częścią prezentu. Pracując w branży ślubnej wiem doskonale, ile kosztuje przygotowanie wesela i te kilka złotych na kwiaty i balony jest w stanie przynajmniej po części odciążyć budżet weselny Młodej Pary.

Świadkowa ma zdecydowanie więcej pracy niż świadek podczas wesela, ale dzieje się tak głównie dlatego, że z Panem Młodym jest/może być z reguły mniej “kłopotów”.
Świadkowa powinna przez całe wesele dbać o makijaż i fryzurę Panny Młodej, pilnować jej sukni, żeby się coś, gdzieś nie rozpięło, przesunęło.

Niezbędnik Panny Młodej

Musi także pamiętać o niezbędniku panny młodej, czyli o torbie z nieocenionymi tego dnia przyborami:

  • chusteczkami higienicznymi
  • zapasowymi pończochami i/lub rajstopami
  • pilniczkiem do paznokci
  • tabletkami przeciwbólowymi
  • podstawowymi kosmetykami do poprawek makijażu takich jak puder, szminka/błyszczyk, tusz do rzęs
  • agrafka oraz igła i nici, nieocenione w przypadku problemów z suknią (Panny Młodej lub samej świadkowej)

W niezbędniku, który świadkowa powinna przygotować przydać mogą się również:

  • perfumy
  • plastry do stóp oraz wkładki żelowe, w razie podrażnienia przez ślubne buty
  • coś na wypadek problemów żołądkowych
  • wsuwki i lakier do włosów, gdyby pogoda lub hulanki na parkiecie rozwiały arcydzieło fryzjerki
  • bibułki matujące

Na dobrą sprawę świadkowa jest aniołem stróżem, który czuwa nad Panną Młodą i dba by był to jej niezapomniany dzień.
Świadek jest natomiast stróżem Pana Młodego i tak na prawdę musi pilnować, żeby Pan Młody faktycznie pił wodę a nie wódkę na weselu. 🙂

Oczywiście świadkowie biorą także czynny udział w zabawach oczepinowych. Pomagają przy rzucaniu welonem i muchą, zbieraniu na wózek/podróż poślubną. Miło jest także, gdy świadek wznosi pierwszy toast za zdrowie Młodej Pary. Sprawdź ciekawe teksty na toasty weselne.

Zapomniałam także napisać, że bardzo często to w kwestii świadków leży przygotować niezapomniany wieczór kawalerski oraz panieński. Mimo, że nie wszystkie Młode Pary życzą sobie szalonych imprez, to warto pomyśleć przynajmniej o symbolicznym poczęstunku lub np. grillu w gronie przyjaciółek lub przyjaciół. Na pewno Młodym zrobi się miło i to docenią.

Do Młodych Par:
Pamiętajcie, że przy wyborze świadków powinniście kierować się sympatią oraz intuicją. Nie powinniście wybierać osób, w których towarzystwie czujecie się źle i/lub nie wiecie, czy można na nich polegać. Najlepiej gdy świadkami są zaufani przyjaciele, a nie ktoś z rodziny, kto został wybrany, bo tak wypadało.

Do świadków:
Pamiętajcie, żeby na ślub zabrać ze sobą dowody osobiste i pamiętajcie, że Młode Pary wybierając Was liczą, że im pomożecie, będziecie ich wspierać, niekoniecznie materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Postarajcie się, aby Młodzi zapamiętali ten dzień na długo jako szampański.

Więcej informacji o świadkowaniu będę mogła napisać już wkrótce. Pierwszy raz będę pełniła taką rolę na weselu i mam nadzieję, że jej podołam.

Dodaj komentarz

5 komentarzy: Rola świadków na weselu

  1. A ja mam takie pytanie czy bedac swiadkowa i organizujac wieczor panienski to ja za wszystko place?? czy organizuje a koszty ponosi Panna mloda?? Pytam poniewaz kolezanka poprosila mnie o swiadkowanie a ja jestem biedna studentka hehe Wiec obawiam sie kosztow powiazanych z zaszczytnym byciem swiadkowa:/

    • Mam male pytanie, mam byc swiadkowa na slubie siostry tylko ze jestem po slubie cywilnym a slyszalam ze muse miec koscielny zeby byc swiadkowa czy to prawda????Chyba moge tez byc po cywilnym????
      Jak to w koncu jest prosze o szybka odpowiedz

      • Wszystko zależy od tego jak świadkowa porozumie się z panną młodą oraz innymi uczestniczkami wieczoru kawalerskiego.
        Najczęściej koszt organizacji takiego wieczoru rozkłada się właśnie na wszystkie uczestniczki, czyli robi się tak zwaną zrzutkę.

        • Witam,

          Żeby być świadkiem/świadkową nie trzeba mieć ślubu kościelnego, mało tego, nie trzeba być nawet chrześcijaninem. Wystarczy mieć 18 lat i dowód osobisty.

          • W obecnych czasach często jest tak, że świadkowie się nie znają aż do dnia wesela, bo np. świadek to kolega pana młodego, a świadkowa – przyjaciółka panny młodej i oboje są z różnych miast w Polsce. Na dodatek oboje mają partnerów (u nas prawdopodobnie zarówno świadek, jak i świadkowa, będą już po ślubie). Nie wymagam od nich, żeby w trakcie wesela przebywali ze sobą, zamiast ze swoimi partnerami, uważam, że byłoby to nietaktem.
            Tym bardziej nie rozumiem, czemu to świadek miałby kupować wiązankę świadkowej. Zresztą, na weselach, na jakich ostatnio byłam, świadkowa nie miała żadnej wiazanki – wszyscy uznali, że nie jest to konieczne. Ale na tych weselach nie było też zabaw oczepinowych. Świadkowie oczywiście pomagali w całej ceremonii, wspierali młodych itd. ale sami również dobrze się bawili, co cieszyło młodą parę. W moich stronach świadkowie nie mają żadnych finansowych zobowiazań wobec pary młodej, chociaż na weselu, gdzie ostatnio byłam świadek – brat pana młodego kupił od siebie trochę alkoholu. Świadkowie (a często też towarzyszący im partnerzy) wspierają tylko młodych podczas całej uroczystości.

            .

            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo