Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę się z Tobą.

W stronach, z których pochodzę do świadkowej należy zakup stroików oraz przystrojenie domu Panny Młodej, sali weselnej a także auta. Świadek natomiast płaci za wynajęcie samochodu i/lub za fotografa. Dziś miałam natomiast służbowe spotkanie z Młodą Parą z Łodzi, która była bardzo tym faktem zdziwiona i stwierdziła, że u nich świadkowie tylko im towarzyszą podczas ceremonii i wesela.
Rola świadków w jej stronach nie wiąże się z żadnymi obowiązkami finansowymi.

Formalnie świadkowie są tylko od złożenia podpisów w aktach, ale ich obowiązkiem powinno być przede wszystkim to, żeby Młoda Para przynajmniej po części czuła się gościem na swoim weselu. To właśnie świadkowie powinni przejąć na siebie przynajmniej część obowiązków organizacyjnych i to właśnie oni powinni nadzorować przebieg sytuacji podczas przyjęcia. Wspomniane wcześniej kosztowanie się na dekoracje oraz zdjęcia i wynajem auta to już rzecz gustu i przede wszystkim zasobności portfela świadków. Ode mnie moja siostra nie chciała nic, nawet wiązankę dla mnie chciała kupić za swoje pieniądze, co akurat całkiem wydało mi się niedorzeczne. Wiązankę dla świadkowej powinien kupić świadek, przynajmniej ja mam takie odczucie. Co do strojenia auta i sali to po prostu chcę, żeby było to częścią prezentu. Pracując w branży ślubnej wiem doskonale, ile kosztuje przygotowanie wesela i te kilka złotych na kwiaty i balony jest w stanie przynajmniej po części odciążyć budżet weselny Młodej Pary.

Reklama

Świadkowa ma zdecydowanie więcej pracy niż świadek podczas wesela, ale dzieje się tak głównie dlatego, że z Panem Młodym jest/może być z reguły mniej „kłopotów”.
Świadkowa powinna przez całe wesele dbać o makijaż i fryzurę Panny Młodej, pilnować jej sukni, żeby się coś, gdzieś nie rozpięło, przesunęło.

Niezbędnik Panny Młodej

Musi także pamiętać o niezbędniku panny młodej, czyli o torbie z nieocenionymi tego dnia przyborami:

 • chusteczkami higienicznymi
 • zapasowymi pończochami i/lub rajstopami
 • pilniczkiem do paznokci
 • tabletkami przeciwbólowymi
 • podstawowymi kosmetykami do poprawek makijażu takich jak puder, szminka/błyszczyk, tusz do rzęs
 • agrafka oraz igła i nici, nieocenione w przypadku problemów z suknią (Panny Młodej lub samej świadkowej)

W niezbędniku, który świadkowa powinna przygotować przydać mogą się również:

 • perfumy
 • plastry do stóp oraz wkładki żelowe, w razie podrażnienia przez ślubne buty
 • coś na wypadek problemów żołądkowych
 • wsuwki i lakier do włosów, gdyby pogoda lub hulanki na parkiecie rozwiały arcydzieło fryzjerki
 • bibułki matujące

Na dobrą sprawę świadkowa jest aniołem stróżem, który czuwa nad Panną Młodą i dba by był to jej niezapomniany dzień.
Świadek jest natomiast stróżem Pana Młodego i tak na prawdę musi pilnować, żeby Pan Młody faktycznie pił wodę a nie wódkę na weselu. 🙂

Reklama

Oczywiście świadkowie biorą także czynny udział w zabawach oczepinowych. Pomagają przy rzucaniu welonem i muchą, zbieraniu na wózek/podróż poślubną. Miło jest także, gdy świadek wznosi pierwszy toast za zdrowie Młodej Pary. Sprawdź ciekawe teksty na toasty weselne.

Zapomniałam także napisać, że bardzo często to w kwestii świadków leży przygotować niezapomniany wieczór kawalerski oraz panieński. Mimo, że nie wszystkie Młode Pary życzą sobie szalonych imprez, to warto pomyśleć przynajmniej o symbolicznym poczęstunku lub np. grillu w gronie przyjaciółek lub przyjaciół. Na pewno Młodym zrobi się miło i to docenią.

Rola świadków na weselu

Rola świadków na weselu

Do Młodych Par:
Pamiętajcie, że przy wyborze świadków powinniście kierować się sympatią oraz intuicją. Nie powinniście wybierać osób, w których towarzystwie czujecie się źle i/lub nie wiecie, czy można na nich polegać. Najlepiej gdy świadkami są zaufani przyjaciele, a nie ktoś z rodziny, kto został wybrany, bo tak wypadało.

Do świadków:
Pamiętajcie, żeby na ślub zabrać ze sobą dowody osobiste i pamiętajcie, że Młode Pary wybierając Was liczą, że im pomożecie, będziecie ich wspierać, niekoniecznie materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Postarajcie się, aby Młodzi zapamiętali ten dzień na długo jako szampański.

Więcej informacji o świadkowaniu będę mogła napisać już wkrótce. Pierwszy raz będę pełniła taką rolę na weselu i mam nadzieję, że jej podołam.

Komentarzy: 5

 • Avatar
 • Avatar
 • Asia z Wedly.pl
 • Avatar

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela
Ślub i wesele w niedzielę
Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość "niesobotnich" wesel i jakie są zalety oraz wady
Czytaj dalej
Wieczór kawalerski i panieński
Wieczór kawalerski
Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór
Czytaj dalej