Prawdy i mity o pielęgnacji skóry niemowlaka

Wokół pielęgnacji skóry niemowlaka narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Co jest prawdą, a co fałszem?

MIT: Skóra niemowlaka zawsze wygląda idealnie

Usłyszałaś kiedyś, że ktoś “ma skórę, jak u niemowlaka”? Określa się w ten sposób osoby o idealnej cerze. Tymczasem ani niemowlęta ani tym bardziej noworodki rzadko kiedy mogą pochwalić się gładką skórą twarzy. U donoszonego dziecka naskórek jest cieńszy, delikatniejszy, jaśniejszy i mniej elastyczny niż u osób dorosłych. Przez to m.in. znacznie łatwiej ulega poparzeniom słonecznym. Łuszcząca się, sucha lub czerwona skóra u noworodka jest zmorą niejednego rodzica.

PRAWDA: Sucha i szorstka skóra u niemowlaka to uczulenie na detergenty

Proszek do prania, ale również środki stosowane podczas kąpieli dziecka mogą być przyczyną występowania suchej i szorstkiej skóry u niemowlaka. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się też zaczerwienienia i wypryski. Zawsze sięgaj po detergenty przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. W razie wystąpienia niepokojących objawów, zmień je na inną markę. Często zmiana producenta wystarcza i nie trzeba sięgać po bardziej restrykcyjne metody.

MIT: Prosaki u noworodka lub niemowlaka najlepiej jest nakłuć

Prosaki to nic innego jak białe grudki czy też krostki na twarzy niemowlaka wypełnione keratyną. Pojawiają się na skutek zaczopowania ujść mieszków włosowych. Podobnie jak trądzik noworodków nie wymagają leczenia. Grudki samoistnie pękną, dlatego nie należy ich nakłuwać czy wyciskać. W ten sposób można doprowadzić do poważnego zakażenia oraz powstania blizn. Jedynie w przypadku, gdy krostki na twarzy noworodka zaczynają się powiększać lub znacznie rozprzestrzeniać warto zasięgnąć porady lekarza.

PRAWDA: Kąpiel w krochmalu pomaga na suchą skórę u noworodka

Krochmal działa podobnie, jak emolienty. Jest jednak dużo bardziej naturalny i… tańszy. By go przygotować wystarczy dodać łyżkę mąki ziemniaczanej do niewielkiej ilości wody i wymieszać do rozpuszczenia. Następnie zawiesinę wlewamy do litra wrzątku i znowu mieszamy. Po zagotowaniu wlewamy do wanienki dziecka. Na koniec sprawdzamy, czy temperatura wody nie jest za wysoka. Oprócz właściwości nawilżających, krochmal łagodzi też zaczerwienienia, krostki i odparzenia występujące na delikatnej skórze noworodka.

MIT: Potówki u niemowlaka zawsze są niegroźne

Potówki najczęściej pojawiają się na twarzy niemowlaka lub noworodka. To małe, wypełnione wodą pęcherzyki. W tej postaci są zupełnie niegroźne, ale gdy zmieniają kolor na czerwony, a w środku znajduje się ropa, należy umówić się na wizytę u lekarza.

PRAWDA i MIT: Szorstka skóra u niemowlaka to wynik niewłaściwej pielęgnacji

Może tak być, ale niekoniecznie. Szorstka i sucha skóra m.in. na łokciach i pod kolanami niemowlaka jest sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić do wizyty u alergologa. Wraz z drobnymi krostkami na policzkach, ale też na całej twarzy niemowlaka wskazuje na skazę białkową u dziecka.

Sprawdź: Co powinieneś wiedzieć o skazie białkowej? >>>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo