Ulubiony sweter po praniu sięga ci do pępka? Wcale nie musi lądować na śmietniku! Oto genialny sposób na przywrócenie dawnego rozmiaru ubraniom, które skurczyły się w pralce.
Skurczone ubrania po praniu
Jest kilka rodzajów ubrań, które mogą się skurczyć podczas prania, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Oto kilka przykładów:
- Ubrania wykonane z bawełny: bawełniane ubrania, takie jak koszule, T-shirty, spodnie czy sukienki, mogą się skurczyć, jeśli są prane w zbyt wysokiej temperaturze lub suszone na zbyt wysokich obrotach.
- Wełna: odzież wykonana z wełny, jak swetry czy płaszcze, jest podatna na skurcz, gdy jest prana w wodzie o zbyt wysokiej temperaturze lub w suszarce.
- Tkaniny mieszane: ubrania z mieszanką różnych materiałów, takie jak bawełna z poliestrem lub wełna z akrylem, mogą skurczyć się w różnych stopniach, ponieważ poszczególne materiały mają różną elastyczność.
- Tkaniny niskiej jakości: tanie ubrania wykonane z materiałów niskiej jakości mogą skurczyć się podczas prania, ponieważ te tkaniny nie są tak odporne na zmiany temperatury i wilgotność.
Ubranie skurczyło się? To nie katastrofa!
Robiąc pranie często zapominamy o tym, aby wcześniej zapoznać się z metką znajdującą się na ubraniu, która objaśnia zasady jego czyszczenia. Poza tym, nawet jeśli wykonamy wszystko zgodnie ze wskazówkami, może się zdarzyć, że ubranie i tak straci formę. Zazwyczaj załamujemy wtedy ręce, bo jesteśmy przekonani, że nic już się nie da na tę katastrofę poradzić. Nic bardziej mylnego!
Skurczone ubrania mogą wrócić do dawnego rozmiaru i wcale nie wymaga to skomplikowanej procedury. Okazuje się, że świetnie sprawdzi się w tej sytuacji szampon do włosów dla dzieci! Dlaczego? Otóż rozluźni on włókna, z którego wykonane jest ubranie, dzięki czemu ciuch ponownie stanie się większy. Jak dokładnie należy postąpić? Poniżej znajdziesz prostą instrukcję obsługi.
I. Etap prania skurczonego ubrania
- napełniamy zlew wodą
- wlewamy do wody szampon do włosów dla dzieci (jedna nakrętka)
- wkładamy skurczone ubrania do wody z szamponem
- delikatnie poruszamy ubraniami
- zostawiamy do namoczenia
II. Etap suszenia skurczonego ubrania
- wyciskamy nadmiar wody z ubrania
- rozkładamy na płaskiej powierzchni suchy ręcznik
- kładziemy wilgotne ubranie płasko na ręczniku
- rolujemy ręcznik z ubraniem w środku
- bierzmy drugi, suchy ręcznik
- przekładamy na niego ubranie
- delikatnie rozciągamy ubranie na ręczniku, do uzyskania pierwotnego rozmiaru
- zostawiamy do wyschnięcia
Inne sposoby na ubrania, które się zbiegły
Dziecięcy szampon do włosów to niejedyny produkt, który pomaga w walce ze skurczonym ubraniem. Podobne działanie ma odżywka do włosów (wykorzystujemy ją w duecie z octem), płyn do zmiękczania tkanin albo ocet i soda oczyszczona. Oto, jak postępować w przypadku wykorzystywania odżywki do włosów i octu:
- wlewamy 1/4 szklanki odżywki do włosów i 1/4 szklanki octu do miski z ciepłą wodą, a następnie dokładnie mieszamy składniki
- wprowadzamy zdefasonowane ubranie do przygotowanej mikstury i namaczamy je przez około 30 minut.
- po upływie tego czasu wyjmujemy odzież z miski, delikatnie rozciągamy tkaninę, próbując przywrócić jej dawny kształt.
- ponownie zamaczamy ubranie w tej mieszance na około 1-1,5 godziny
- po tym czasie wyjmujemy dzież z miski, delikatnie odcedzamy nadmiar wody, a następnie umieszczamy ubranie w pralce.
- uruchamiamy standardowy program prania, uwzględniając sugestie producenta umieszczone na metce.
Wykorzystując produkty kuchenne do odzyskiwania rozmiaru ubrań, należy być rozważnym. Nigdy nie wiadomo, jak dane włókno zareaguje w kontakcie z wyżej wymienionymi substancjami. Jeśli jednak miałoby wylądować na śmietniku, ze względu na zmieniony rozmiar, może warto zaryzykować.