Synek bawi się siusiakiem

Twoje dziecko zaczęło mocno interesować się tym co ma w majteczkach? Majstruje między nogami w przedszkolu, podczas kąpieli, a nawet na zakupach w sklepie? Nie przejmuj się! Są sposoby, dzięki którym wybrniesz z tej niezręcznej sytuacji.

Synek bawi się siusiakiem

Jak zareagować, kiedy 3 latek bawi się siusiakiem?

Twój 3 latek bawi się siusiakiem? Nie martw się, nie on jeden odkrywa w tym wieku swoje ciało. Wiele dwu- i trzyletnich chłopców nagle zaczyna interesować się swoimi narządami płciowymi.

Gdy dziecko łapie za siusiaka…

…nie ma pojęcia, że robi coś, co należy do sfery tabu. Kilkuletnie dzieci, a zwłaszcza chłopcy (co jest uwarunkowane samą budową zewnętrznych narządów płciowych) chcą poznać nie tylko otoczenie, ale i własne ciało. Ponieważ rzeczywistość najlepiej poznaje się poprzez dotyk, maluchy na wpół świadomie zaczynają gmerać w spodenkach. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że gdy dziecko bawi się siusiakiem, nie robi tego specjalnie i nie wie, że to niestosowne. Nie ma też nic dziwnego w tym, że ty płoniesz rumieńcem wstydu – w końcu kultura uwrażliwiła nas, że sfery intymne powinny takie pozostać. Tłumacząc to zjawisko maluchowi, staraj się podkreślać, że dotykanie ciała nie może odbywać się na widoku publicznym.

Bądź uważnym obserwatorem

Zanim przystąpisz do rozwiązania problemu, przeprowadź uważną obserwację zarówno zachowań dziecka, jak i swoich własnych reakcji. Zastanów się, jak często Twój trzylatek czy czterolatek bawi się siusiakiem i w których sytuacjach zdarza się to najczęściej. Jeśli robi to podczas kąpieli, prawdopodobnie po prostu bada własne ciało. Kiedy jednak zdarza się to po kłótni z rówieśnikami albo tuż po tym, jak dzieciak coś przeskrobał, najpewniej jest to metoda wyładowywania stresu. Koniecznie przypatrz się też częstotliwości takich zachowań.

Sprawdź:  Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu?

Nie karz siebie za to, że czujesz się w takich sytuacjach nieswojo. W procesie twojego wychowania uświadomiono ci, że dotykanie się w intymnych miejscach jest niestosowne, a teraz po prostu nadeszła kolej, żeby przekazać te wzorce dalej. Wytłumacz synkowi, że takie reguły obowiązują wszystkich, także mamę i tatę, i żeby on sam zaobserwował swoje otoczenie. Zasugeruj mu, że gdy dziecko bawi się siusiakiem, może się to spotkać z niemiłymi uwagami ze strony innych ludzi.

Bądź cierpliwa i łagodna

Kiedy zauważysz, że twoje dziecko łapie się za siusiaka, po prostu swobodnie z nim o tym porozmawiaj. Zachowując łagodny, niewymuszony ton głosu, zwrócisz mu uwagę na nieuświadomiony wcześniej problem. Staraj się brzmieć na osobę zainteresowaną, a nie ganiącą za coś złego. Pamiętaj, że twoim zadaniem jest edukowanie swojego dziecka. Wytłumacz mu więc, po co chłopcom członek i wspomnij o jego dwóch najważniejszych funkcjach. Porozmawiaj z synem także o innych zagadnieniach anatomii, cały czas posługując się naturalnym, wyzbytym nadmiernych emocji tonem głosu.

Zasada numer jeden brzmi: nie zakazuj. Dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, lubią działać przekornie. Gniewne komendy typu “przestań!” czy “nie ruszaj!” zadziałają z dokładnie odwrotnym skutkiem, a ponadto mogą się kiedyś odbić na życiu seksualnym twojego syna. Lepiej będzie zapytać “czy coś cię tam boli?” i tym samym zasugerować, że nie powinno się sięgać do majtek bez potrzeby.

A co jeśli trzy- lub czterolatek bawi się siusiakiem mimo tłumaczeń?

Jeśli łagodne tłumaczenia nie pomagają, spróbuj zająć czymś ręce swojego syna. To idealny sposób na doraźne poradzenie sobie z problemem. Łagodnie, ale stanowczo wyciągnij jego rączkę z intymnych rejonów i zajmij jego uwagę jakąś zabawką lub czymś do jedzenia.

Kiedy dziecko mimo podjęcia wszystkich powyższych środków nie przestaje sięgać do majtek, warto skontaktować się z pediatrą. Lekarz wykluczy ewentualne schorzenia (np. te dotyczące napletka czy stulejki) i pomoże ustalić przyczynę, dla której 3 latek bawi się siusiakiem.

Sprawdź:  Porady na bunt trzy- i czterolatka

Dodaj komentarz

Newsy
Samochód z trójką dzieci dachował i wbił się w barierkę. Prowadziła całkowicie pijana matka
Matka wioząca trójkę dzieci, wśród których było niemowlę, miała dwa promile alkoholu we krwi. Spowodowała wypadek. Samochód uderzył w barierkę i dachował.  Pijana matka spowodowała wypadek 38- letnia kobieta prowadząca Citroëna Xantia, na
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO
Jednym z punktów na mojej "Ojcowskiej Bucket List" jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na artykuł,
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Odpieluchowanie zgodnie z pedagogiką Montessori
Odpieluchowanie to moment, który dla dzieci (jak również rodziców) jest szczególnie ważnym wydarzeniem pierwszych lat życia malucha. Istnieje wiele metod "pożegnania z pieluchą". Jedną z nich jest odpieluchowanie ugruntowane w
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Bunt dwulatka: Jak się objawia? Ile trwa i kiedy się kończy?
Gdy maluch osiągnie wiek mniej-więcej dwóch lat, ze spokojnego aniołka może zmienić się w niesforne, niegrzeczne dziecko, które nie chce słuchać rodziców i ma swoje zdanie, które podkreśla na każdym
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Dwulatek: Jak go zrozumieć? [rozwój i wychowanie 2-latka]
Bez wątpienia 2 lata to trudny okres  - zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To czas, w którym dzieci przechodzą wielki skok rozwojowy i odkrywają swoją niezależność. Bywa, że manifestują
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Masturbacja dziecięca: powód do zmartwień czy naturalny etap rozwoju?
Dziecięcy onanizm to wciąż temat mało zgłębiony, który dla wielu osób wręcz stanowi tabu. Wbrew pozorom, dziecko zaczyna odkrywać swoje ciało i seksualność dosyć wcześnie, zazwyczaj w wieku około dwóch,
Czytaj dalej