Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Minister Czarnek podał właśnie inny termin!

Kiedy wracamy do szkoły? Szkoły zamknięte do końca roku? Te pytania zadają sobie zarówno dzieci jak i ich rodzice. Jak wygląda aktualna sytuacja i jakich decyzji możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Powrót do szkół opóźnił się przez trzecią falę koronawirusa. W nauce stacjonarnej uczestniczą tylko uczniowie klas 1-3, szkół znajdujących się w regionach nieobjętych czerwoną strefą. Pozostali uczniowie wciąż uczą się zdalnie. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się hasło: “szkoły zamknięte do końca roku”. Tymczasem minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w optymistycznym tonie zapowiada możliwy powrót do szkół już po Wielkiejnocy.

Zamknięcie szkół do końca roku 2021 jest możliwe?

4 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 15 250 chorych. Trzecia fala Covid-19 w naszym kraju jest faktem, a powrót do szkół coraz bardziej odsuwa się w czasie. Minister zdrowia Adam Niedzielski upatruje jednak w trybie nauki stacjonarnej powrót do normalności.

Priorytetem przywracania normalności jest na pewno edukacja stacjonarna. Jeśli tylko warunki na to będą pozwalały, będziemy wracali do tego typu nauki. Z ministrem Czarnkiem jesteśmy zdeterminowani, żeby robić to w pierwszej kolejności, również ze względu na to, że ogromny koszt dla psychiki dzieci, nie tylko najmłodszych, ale i starszych, ma brak kontaktu z grupą rówieśniczą.– mówi Adam Niedzielski w programie “Tłit”.

Tymczasem 11 marca minister edukacji Przemysław Czarnek, pytany o szanse na powrót do szkół i nauki stacjonarnej wypowiada się z bardzo dużą dozą optymizmu.

Jeżeli uda się powstrzymać trzecią falę pandemii koronawirusa – mam nadzieję, że tak będzie dzięki odpowiedzialności społecznej – jest możliwy powrót do nauczania stacjonarnego w perspektywie poświątecznej, czyli półtora miesiąca. Kwiecień jest realny, ale jeśli uda się powstrzymać trzecią falę.– zapewnił minister edukacji na antenie TVP Info.

Minister zaznacza, że resort edukacji jest gotowy na taki rozwój wypadków. Szkoły w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim mają niedługo przejść na tryb nauki hybrydowej, co miałoby być pomostem prowadzącym do powrotu nauki w pełni stacjonarnej.

Przemysław Czarnek akcentuje też rolę szczepień przeciwko Covid-19 wśród nauczycieli i roli, jaką odegrają one w ponownym otwarciu szkół.

Po to też była akcja szczepień nauczycieli, w której zaczepiło się ich około 70 proc., żeby mogli wrócić do pracy w trybie stacjonarnym w najbliższym czasie. – dodał.

Przypominamy, że nauka zdalna uczniów starszych klas (4-8) odbywa się w trybie zdalnym od 26 października 2020 roku. Obecnie została ona przedłużona do 14 marca 2021. Jednak decyzja o tym, czy starsze dzieci wrócą do szkoły po 14 marca, jeszcze nie zapadła. O tym kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły, zadecydują wirusolodzy, epidemiolodzy, a także medycy. To na ich rekomendacjach polega Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Uczniowie młodszych klas wrócili do nauki stacjonarnej już 18 stycznia 2021. I tak sytuacja wygląda w większości województw. Wyjątkiem są województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie. Z uwagi na dużą liczbę zakażeń w tych regionach, nauka ma odbywać się tam w trybie hybrydowym.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo