BADANIA PRENATALNE POMÓŻCIE

Dziewczyny jestem w 8 tygodniu ciąży. W mojej rodzinie mam kuzynkę z upośledzeniem umysłowym i lekarz kazał mi się zastanowić nad badaniami prenatalnymi. Nie wiem co robić. Za tydzień mam kolejną wizytę i muszę mu dać odpowiedź. Może te badania nie są konieczne i ja nie mam dużego zagrożenia?
Napiszcie co o tym sądzicie!

29 odpowiedzi na pytanie: BADANIA PRENATALNE POMÓŻCIE

gruszki Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Nie robiłabym.

i synek 03.07

martowska Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Pamiętaj, że na 100% aż 1% dzieciaczków dzięki temu badaniu się nie rodzi zdrowe.. Zastanów się, lub zrób wywiad z której str rodziny były przypadki tej choroby wcześniej?!

Martowska i jej Fasolka 😉

kantalupa Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Ale o jakie dokladnie badania chodzi?
Bo jesli lekarz proponuje Ci zrobienie badan nieinwazyjnych (testy z krwi albo badanie przeziernosci faldu karkowego), to zapewne czulabys sie spokojniejsza. A prawdopodobienstwo wystapienia wady zalezy chyba od stopnia spokrewnienia i typu wady, trudno wiec okreslic, czy cos Tobie zagraza.
Nie denerwuj sie, wypytaj najlepiej dokladnie swojego lekarza.

Adam i Alek;)

jade Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Ja sama pytałam swojego lekaża o badania prenatalne i odpowiedział mi, że to zależy od tego co zamierzam zrobić gdy się okaże, że dziecko jest chore (chodzi głównie o usunięcie ciązy). Ja wiedziałam, że nie usunę i że nie zrobię amniopunkcji ani innego badania inwazyjnego. W takim razie odradził mi testy z krwi, bo po co się całą ciążę potem denerwować, gdy np. wyjdą źle. Mnie to przekonało.

Pozdrawiam,
Jade

<img src=”http://foto.m.onet.pl/_m/0b96160d0ab07962fb6b18a407c7c722,9,19,0.jpg”>

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

storczyk nie napisała o jakie badanie chodzi, najprawdopodobniej nieinwazyjne a takim nie zaszkodzi dziecku

Mati & Wojtek

verba Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Proponuję udać sie do poradni genetycznej na rozrysowanie drzewka – oznaczenie podziału genów i ewentualnie wskazanie takiego badania, decyzję o samym badaniu podejmiesz po rozmowie
Badania nieinwazyjne sporo kosztują a nie dają pewności mogą podać mylny wynik
Wynik z amniopunkcji jest pewny a najczęściej uspokaja i pozwala mamie czekać na zdrową dzidzię…
Jeżeli wynik jest zły to też można się przygotować na przyjęcie dziecka obarczonego wadami genetycznymi …
To są ciężkie decyzje i najlepiej pogadać ze specjalistami, pozdr

Agnieszka z córeczką Kasią ur. 13/07/2003
i niespodzianką czerwcową_2007

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Trochę mało napisałaś…
Rozumiem, że to “upośledzenie umysłowe” spowodowane jest chorobą genetyczna, a nie np. niedotlenieniem…
Ile masz lat?
Ja mam 34 i też zastanawiałam się nad badaniami pod katem zespołu Downa (wolałabym być przygotowana, że urodzę chore dziecko)…
Ale zrobiłam USG po skończonym 12-tym tygodniu, lekarz stwierdził, że dziecko ma chudy fałd karkowy i jest widoczna kość nosowa, więc wg. niego prawdopodobieństwo wad jest minimalne (badania prenatalne to ZAWSZE TYLKO PRAWDOPODOBIEŃSTWO!!!) i wobec tego zaoszczędziłam na teście PAPP-a… Na amiopunkcję też się nie wybiorę…

Nie wiem, dlaczego musisz już się zadeklarować – badania USG robi się po skończonym 12 tyg (ale przed 14!), test PAPP-a w tym samym czasie, amiopunkcję dopiero po 16 tyg… Masz jeszcze trochę czasu do namysłu. No chyba, że są jakieś wczesniejsze badania, które miał lekarz na myśli, ale nie słyszałam…

Pozdrawiam,
A&A (29.04.04)

aga72 Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Ja mam 34 lata i zrobiłam sobie badania prenatalne na własne życzenie i potem bardzo żałowałam bo to czekanie na wynik to jest ogromny stres. Miałam robiony test podwójny i potrójny z krwi oraz usg genetyczne. Jak pewnie już wiesz nie daja one 100% pewności na nic.

Aga i Kuba (19.02.2002)

kas Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Verba. Dobrze mówisz, tylko to wszystko powinno było być zrobione przed ciążą. Bo teraz nim się dziewczyna dostanie do poradni to monie kilka tygodni.

Kas
[Zobacz stronę]

madik Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

dziwi mnie w wiekszosci nastawienie dziewczyn do badan prenatalnych..tym bardziej nie inwazyjnch, ze ktos musial czekac na wynik i sie stresowal? a jak nie zrobil badania a byly powiedzmy ku temu podstawy to mial spokoj do konca ciazy??
Albo stwierdzenie ze 99% dzieci sie rodzi zrdrowych….ale zawsze jest 1%. Uwierz mi ze zespol Dauna nie jest najgorsza wada jaka sie moze dziecku przytrafic. Nawet jak rodzice sa zdrowi, dziecka geny moga sie same zmutowac, ja znam osobiscie taki przypadek. Lekarze doradzili usuniecie ciazy, gdyz dziecko prawdopodobnie nie przezylo by porodu albo najwyzej zylo by 3 miesiace(tyle zylo najdluzej dziecko z taka wada genetyczna), calkowicie zdeformowane, slepe, gluche, stucznie podtrzymywane przy zyciu.
Tykze uwazam ze takie badania sa konieczne, by nie byc calkowicie zaskoczonym i miec czas by sie ewentualnie przygotowac albo jak sie zdarza najczesciej by do konca ciazy miec spokoj i pewnosc ze dziecko jest zdrowe.

veraprima Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

niestety nie jest do konca tak jak piszesz

nie zawsze wada która powstaje jest spododowana absorbcją genów (czyli inaczej wadą genetyczna) tylko np. innymi czynnikami takimi jak chorobami wirusowymi w organizmie kobiety lub tez po prostu bledem przy polaczeniu sie komórek i niestety ani amniopunkcja ani kordocenteza moze nic nie wykazac

Sama mialam dwa razy taki przypadek, ani z plynu owodniowego nie wychodzilo ze cos jest nie tak ani z krwi dziecka (kordocenteza) a jednak wada byla i to bardzo rozlegla

+aniołki 01.2003 i 01.2007

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

W odpowiedzi na:


do konca ciazy miec spokoj i pewnosc ze dziecko jest zdrowe.


Niestety badania nieinwazyjne nie dają takiej gwarancji

Ania & Mati & Wojtek

madik Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

dlatego mialam na mysli amniopunkcje

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

A czy wiesz jak wykomuje się amniopunkcję?
Inwazyjne badania prenatalne są obarczone ryzykiem poważnych komplikacji ciąży. To prawda, że amniopunkcja jest obarczona najmniejszym odsetkiem powikłań ale ryzyko utraty ciąży nadal wynosi ok. 0,5-1%
Dlatego też zaleca się przeprowadzanie tego badania tylko w przypadkach gdy istnieje uzasadniona obawa zaburzeń a nie wtedy kiedy się przyszła mama obawia-no bo w końcu którą ciężarną omijają myśli o zdrowiu nienarodzonego słoneczka.

Ania & Mati & Wojtek

ciku Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Nikt Ci nie odpowe, czy masz robić te badania czy nie. Musisz sobie sama odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze czy brałabys w ogole pod uwage aborcje? Mi wyszedl zle test potrojny na wady genetyczne, ale skoro aborcji nie biore pod uwagę, w zwiazku z tym odmówiłam zgody na amniopunkcje, jako ze niesie ze soba niewielkie ryzyko poronienia, a przeciez sytuacji i tak nie odwroci. Teraz zyje w niepewnosci do porodu. To prawda ze badania nieinwazyjne nie dadzą Ci gwarancji, moga tylko określic prawdopodobieństwo. Każdy genetyk moze Ci określic statystycznie jakie jest Uuciebie ryzyko urodzenia takiego dziecka. Idz na konsultację, a potem podejmij decyzje co dalej robic. Na pewno w jakiejs zwiększonej grupie ryzyka jestes ale czy bardzo to Ci tylko genetyk odpowie.
Zreszta prawda taka jest , ze pomomo iz nikogo się nie ma w rodzinie chorego to pech zawsze sie moze przydarzyc właśnie nam po raz pierwszy jako świeża mutacja genu. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Życze szczęścia:)

Kacperek

madik Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

tak wiem, mialam ja juz dwa razy przeprowadzana,a komplikacje ewentualne tak czesto sie zdarzaja jak i paraliz po zneiczuleniu zewnatrzoponowym, czyli tylko w teorii

madik Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

wiem ze nie wszytkie wady sa zwiazane ze zmianami genetycznymi, moze wystapic wada serca i nic nie miec wspolnego z genami, nie mniej jednak jak sa jakies anomalia chromosomalne to najczesciej jest to powiazana z dodatkowymi wadami

jade Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Amniopunkcja też nie daje 100 % gwarancji. Wynik może wyjść chyba “nieokreślony” (nie pamiętam dokładnie). Oznacza to, że dziecko może mieć np. bardzo oryginalną urodę ale też i wadę genetyczną – niestandardową.
Nie wiem czy zrozumiale napisałam. Tak więc robiąc badania prenatalne nie masz 100% pewności, że dowiesz się czy dziecko będzie zdrowe.

Pozdrawiam,
Jade

madik Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

jestes w bledzie, daje ona 100% gwarancji ze dziecko ma zdrowe geny

veraprima Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

niestety dwa moje przypadki mówią co innego

+aniołki 01.2003 i 01.2007

jade Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Niestety nie masz racji :

Ograniczenia amniopunkcji:

Należy pamiętać, że amniopunkcja jest badaniem głównie w kierunku aberracji chromosomowych płodu – nie ujawniają się w niej choroby uwarunkowane genetycznie (chyba, że wykonamy molekularne badania DNA z dodatkowych wskazań np. rodzinnych w kierunku określonej choroby – co jest rzadkością i na ogół jedynie możliwe w rodzinach już dotkniętych chorobą genetycznie uwarunkowaną – np. mukowiscydozą, hemofilią itp.) W amniopunkcji nie ujawnia się większość wad rozwojowych. Niekiedy wynik amniopunkcji jest niejednoznaczny- np. może być stwierdzona nieprawidłowość kariotypu płodu, co do której niemożliwe jest określenie, czy pociągnie za sobą skutki fenotypowe np. upośledzenie umysłowe. Należy podkreślić, że amniopunkcja nie jest badaniem dającym pełny obraz zdrowia płodu (nawet pod względem genetycznym).

Poza tym nie masz racji co do rzadkości powikłań po amniopunkcji. Ja akurat znam cztery dziewczyny, które robiły amniopunkcję i dwie miały powikłania (odeszły im wody). Oczywiście to pewnie przypadek, ale dowodzi że nie jest to wyimaginowany problem.
Myslę, że właśnie dlatego nie “rzucamy” się wszystkie aby robić sobie tego typu badanie.

Pozdrawiam,
Jade

kas Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Żadne badania nie dają takiej gwarancji… Czyli właściwie może w ogóle się nie badać?

Kas
[Zobacz stronę]

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

W odpowiedzi na:


Czyli właściwie może w ogóle się nie badać?


Oczywiście badac się i to na tyle ile uważamy za bezpieczne, nie wyobrażam sobie ciązy bez badań , bez USG
Ale czy od razu badania inwazyjne?
To już jest bardzo indywidualne, to matka powinna sobie odpowiedzieć sama na to pytanie co jest dla niej ważniejsze, co zamierza gdy wynik badań wyjdzie taki, lub inny, powinna znać ryzyko, powinna by świadoma co może stracić co może zyskać
Ja po niepokojącym obrazie USG zgodziłam się wykonać badania nieinwazyjne wiedząc, że oceniaja tylko prawdopodobienstwo-po co je zrobiłam sama nie wiem-bo po stresie oczekiwań, odebraniu wyniku wcale spokojniejsza nie byłam bo nadal nic nie wiedziałam,
na badania inwazyjne nie zgodziłam się, bo bez wzgledu na to co ma się stać postanowiłam urodzić maluszka, nie chciałam dodatkowo go narażać,

Ania & Mati & Wojtek

kas Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Tak w ogóle to masz rację.
Ja w podobnej sytuacji pewnie bym zrobiła choćby po to, żeby wiedzieć, że nie ma tego czy owego, lub, że to czy owo jest i mieć czas na psychiczne oswojenie się z wadą (tu akurat wiem, że dla mnie byłoby tak lepiej).

W temacie badań prenatalnych to utrudnieniem jest to, że kobiety decydując się na jakikolwiek wariant przeważnie nie wiedzą czego mogą od takich badań oczekiwać, czy to są najwłaściwsze badania w ich przypadku i co w rzeczywistości oznacza wynik.

Kas
[Zobacz stronę]

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

W odpowiedzi na:


W temacie badań prenatalnych to utrudnieniem jest to, że kobiety decydując się na jakikolwiek wariant przeważnie nie wiedzą czego mogą od takich badań oczekiwać, czy to są najwłaściwsze badania w ich przypadku i co w rzeczywistości oznacza wynik.


I to jest ogromny problem, wiele osób nadal uważa, ze badania robi się tylko po to aby w razie co usunąć ciążę. Sama wielokrotnie spotkałam się ze ogromnie raniącymi mnie słowami “I co rodzisz to dziecko, zdrowe wyszło” od osób które wiedziały, że robiłam testy krwi

teraz na badania inwazyjne nie zdecydowałam się, czy tak bym postąpiła następnym razem nie mam pojęcia-ogromnie to dla mnie skomplikowane.
Z jednej strony jak by co chciała bym wiedzieć wcześniej , przygotować się, z drugiej strony w uszach mam cały czas słowa koleżanki która urodziła córciankę z zespołem Dovna choć nic tego nie zapowiadalo “Dzięki Bogu , że ja tego nie wiedziałam szybciej bo chyba bym zwariowała, teraz łatwiej mi to przyjąć, mam malutką cudną isotę i wiem ,że nie jest to takie straszne, a tak kto wie może i Kasi by nie było”

jest jeszcze jedna kwestia-możliwość leczenia prenatalnego-i tu warto te badania robić, tym bardziej, że nierzadko jedne wady towarzyszą innym 🙁

Skomplikowane to….

Ania & Mati & Wojtek

kas Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Dawno temu o tym pisałam, chyba w pamiętniku. Jakiś czas po urodzeniu się Zu rozmawiałam z kolegą. Jakos tak zeszło na nasze plany reprodukcyjne, powiedziałam jakie mamy statystyczne prawdopodobieństwo powtórki z rozrywki. I on zapytał się czy jeśli się powtórzy to rozważam usunięcie ciąży. Ja poczułam się tak jakby ktoś mi powiedział: “Twojej córki powinno nie być” mimo, że przecież w dobrej wierze pytał.
To tyle w temacie słów raniących

Faktycznie często się zapomina, że badań nie robi się po to, żeby mieć pretekst do aborcji tylko po to, żeby pomóc rodzinie. Bo nawet jeśli nie można leczyć przed urodzeniem to na przykład można matkę skierować do porodu w specjalistycznym ośrodku, gdzie otrzyma najlepszą możliwą pomoc.

Kas
[Zobacz stronę]

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Prztulam

Ania & Mati & Wojtek

olinja Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Jakiś czas temu usiadłam i poświeciłam troche czasu na to by przugotować [Zobacz stronę] by z tego korzystać.
Jest tu link do strony o badaniach prenatalnych, prosze szukajcie, wpisujcie w wyszukiwarkę za nim odpowiecie.

Za jakiś czas ukaże sie opracowanie tu bądź na stronie głównej dotyczace badań prenatalnych zrobione przez genetyka.

Oczywiscie dam znać :o)

Ja i tupot małych stóp

ignorkowie Dodane ponad rok temu,

Re: BADANIA PRENATALNE POMÓŻICE

Ja jestem własnie po badaniu , bałam się straszliwie, bo ryzyko jest jakies zawsze, badanie jest bezbolesne, czujesz tylko ukłucie w brzuch. Na wyniki czekałam straszliiwe długo bo miesiąc, ale w wypadkach szczególnych powiadamiaja Cie momentalnie, żebys miała czas na ewentualna decyzje co zamierzasz dalej. Według mnie jeżeli masz takie przypadki w rodzinie, radze sie przebadac dla swojego spokoju- pozdrawiam

Znasz odpowiedź na pytanie: BADANIA PRENATALNE POMÓŻCIE?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
JESTEM ZAŁAMANA !!!
Jestem zalamana sytuacja ktora mnie dotyczy. Jestem w ciazy ktora jest zagrozona od samego poczatku (pierwsza stracilam a z druga tez byly problemy-krwawienie). Leze od kilku dni w domu a
Czytaj dalej
Nasze zdjęcia
My poraz pierwszy się pokazujemy!!!
Oto Kacperek 5latek i Karolinka która ma roczek, życzymy miłego oglądania ;-)) [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/f/0/4/3/20500053_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/f/6/1/4/21782113_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/1/1/9/22016306_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/2/7/0/22016329_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/1/3/5/22070296_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/2/4/0/22070300_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/4/4/3/22070301_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/1/8/2/22070312_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/9/5/6/22097340_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/9/5/3/22097343_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/7/7/6/22097346_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/8/9/5/22097348_d.jpg[/img] [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/i/8/4/6/22097352_d.jpg[/img] Mam nadzieję,że was nie zanudziliśmy ;-)) [img]http://www.tik-tak.pl/forum/img/tickers/tickers9562.gif[/img]
Czytaj dalej