Dłuższy urlop macierzyński?

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #72974

  mimi99

  Hej,
  słyszałam w telewizji, że mają wydłużyć urlop macierzyński z 16 do 20 tygodni, jednak nie słyszałam całego programu tylko wyrywek, czy ktoś z Was słyszał coś w tym temacie? Tzn. od kiedy miałoby to obowiązywać i czy napewno zostanie to wprowadzone?

  z góry dziękuję za wszelkie informacje 😉

  pozdrawiamy,
  Iwona i Dominika 08-10-2005

  #952397

  omortel

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  nowy rząd chce to wprowadzic ale ciekawe czy my sie zalapiemy??jesli wprowadzą to pewnie na kolejne dziecko:)))))  #952398

  jaga

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  Dłuższy o miesiąc urlop macierzyński i tysiąc złotych becikowego to się znalazło w programie nowego rządu. Na razie to tylko program, w którym jest cała masa podobnych zapisów. Nikt jeszcze nie mówił, kiedy się za nie zabiorą. Jedyne, co mówili, to, że w marcu wprowadzą jakieś ulgi czy inne udogodnienia dla rolników. I to ma być na dobry początek. Tak więc – moim zdaniem – jeśli w przyszłym roku zaczną realizować swoją prorodzinną politykę to będzie sukces.

  #952399

  pasiasta

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  W odpowiedzi na:


  jeśli


  to ważne słowo, ja wątpię czy to wprowadzą, choć baaaaardzo by mi to odpowiadało, 16 tyg na 1. dziecko i 18 na 2. to skandalicznie mało!

  Dorota 08.08.04

  #952400

  panizukowa

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  a ja uwazam, ze nie ma sie z czego cieszyc. Dluzsze urlopy bardzo popsuja pozycje kobiet na rynku pracy. Brutalne i bolesne, ale prawdziwe. I w zaden sposob nie wplyna na ilosc urodzen (patrz, przyklad Slowenii, gdzie urlop wynosi rok a ilosc urodzen spada drastycznie), jesli nie beda polaczone z calosciowym programem USWIADAMIAJACYM (Patrz przyklad Szwecji, gdzie liczba urodzen przy dlugim urlopie wzrasta, ale tam jest silny nacisk Panstwa na polityke rownych szans. Na przyklad Panowie tez musza isc na tacierzynski).
  A becikowe – no coz. Fajnie dostac 1000 Zlotych, tylko to potworny populizm. Bo placisz podatki, Pastwo potraca z nich kase na obsluge administracji itp , a potem czesc tych pieniedzy oddaje w formie becikowego. Czyli to nasza kasa, ktora wraca do nas kolem. Wole obnizenie podatkow, a nie zamydlanie oczu. I znowu : gdzie polotyka rozsadnego Panstwa promujaca rowne szanse i fakt, ze kobieta w ciazy to cos normalnego a nie chorego?? I ze mamy prawo do powrotu do pracy? Nie mowie, juz o polityce zdrowia reprodukcyjnego i dbania o profilaktyke, antykoncepcje i edukacje seksulana. bez tego ciagle bedziemy slyszec o kobitach, ktore za 10.000 Euro chca sprzedac swoje szoste (!) dziecko do Niemiec . Takze drogie Panie, chyba ta te cudowne obietnice rzadu trzeba nam spojrzec troszke bardziej krytycznie, bo to nie chodzi o nasz urlop macierzynki i 1000 zlotych tu i teraz , tylko o to, w jakich warunkach beda zyc nasze wyczekiwane dzieci!
  pozdrawiam,

  Zukowa

  #952401

  jaga

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  Halo, halo, skąd ten ton? Nikt tu się nie zachwyca pomysłami rządu. Było pytanie, była odpowiedź, bez emocji, a raczej z powątpiewaniem w realność spełnienia obietnic p. Marcinkiewicza. Widzę, że b. emocjonalnie podchodzisz do tematu. Nie warto – tylko się zdenerwujesz, a świata nie zmienisz. A nerwy teraz nam nie są potrzebne. A becikowe – no cóż – to już było przerabiane i każda ma na ten temat swoje zdanie. Wokół becikowyego szum był już i półtora roku temu – i co z tego wynkiło? Tak więc nie ma o czym gadać.
  Życzę spokoju i pozdrawiam
  Bronia  #952402

  panizukowa

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  no pewnie, ze bez emocji 😉 zobaczymy, co wyjdzie z tych plnow, ot co.
  pa

  #952403

  lilavati

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  Ciekawe czy takie samo zdanie bedziesz miała za 22+16 tygodni, kiedy to po wspaniałym okresie jakim jest urlop macierzyński będziesz musiała wrócić do pracy.
  Dziecko ssie pierś co 2 godziny w dzień i w nocy, ty odciągasz mleko, ciagle go za mało na cały dzień, po nocce z wybudzaniem co dwie godziny jeste ś nie do końca przytomna w pracy, zadręczasz się myslami czy maluch zjadł, czy starczyło mleczka, nie mówiąc już o chęci pobycia jeszcze troszkę z bobo, o chęci wyjścia z nim na spacer….

  Moim zdaniem obecny urlop macierzyński jest zdecydowanie z krótki, mam nadzieję,m że szybko go wydłużą bo nie chcę na ta zmianę czekać ale załapać się chcę ofcourse :))

  A sytuacja na rynku pracy jest i tak chora i nie sądzę aby główną przyczyną tego była długość urlopu macierzyńskiego

  Pozdrawiam
  Ania

  Mati 19.04.04

  #952404

  majab

  Re: Dłuższy urlop macierzyński?

  podpisuje sie pod tym co napisalas 2 lapkami co wiecej uwazam, ze chore jest to, iz matka musi zostawic swoje 3,5 miesieczne dziecko i wracac do pracy 🙁

  Iwona i Majka (07.05.02)

  #952405

  jaga

  A propos becikowego

  Dziś w PAPie pojawiła sie depesza o becikowym (o urlopie macierzyńskim nic nie było). Cytuję:

  Lider LPR Roman Giertych powiedział w środę, że zwrócił się do marszałka Sejmu, by na najbliższym posiedzeniu izba zajęła się projektem ustawy Ligi wprowadzającej tzw. becikowe. LPR chce, aby jednorazowa zapomoga pieniężna dla rodziców nowo narodzonego dziecka była wypłacana już od początku przyszłego roku.

  Giertych zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie, że poprosił już marszałka Marka Jurka (PiS) o wprowadzenie projektu LPR pod obrady Sejmu, ale ten nie chciał tego uczynić. Dlatego – jak dodał Giertych – złożył on formalny wniosek w tej sprawie.
  „Apeluję do pana marszałka o to, by bez dalszych targów i zwłok wprowadził tę kwestię do porządku obrad, a do wszystkich klubów, by w głosowaniu ten projekt poparły, tak aby jeszcze przed końcem tego roku była możliwość wprowadzenia w życie” – oświadczył.

  Giertych podkreślił, że na niedawnym spotkaniu LPR z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem ustalono, że kwestia „becikowego” powinna być rozstrzygnięta do końca roku. Przyznał, że premier na spotkaniu mówił nie o kwocie 1000 zł (co proponuje LPR) tylko o sumie od 800 do 1000 zł. „Traktujemy więc kwestię +becikowego+ jako swoisty papierek lakmusowy tego, co rząd chce zrobić w odniesieniu do programu prorodzinnego” – podkreślił.

  Marszałek Sejmu Marek Jurek wyjaśnił PAP, że złożony przez Ligę projekt składa się z dwóch części: o wypłacaniu „becikowego” z budżetu państwa – która, jego zdaniem, absolutnie nie budzi kontrowersji – oraz z przygotowanej wcześniej części mówiącej o
  wypłacaniu zasiłków poporodowych przez samorządy.
  Jurek podkreślił, że przyjęcie ustawy w całości mogłoby być
  szkodliwe, ponieważ nie ma jednoznacznej wykładni prawnej, czy samorządy mogą takie zasiłki wypłacać. Zdaniem Jurka, wykładnia może potwierdzić, że samorządy mają już takie uprawnienia, a projekt LPR byłby prawa dublowaniem prawa.
  „Tu najważniejszy jest interes rodzin, a nie to, kto będzie
  głośniej o tym interesie mówił. Ja jestem jak najbardziej otwarty” podkreślił Jurek. „Jeśli wykładnia mówiłaby, że samorządy takiego prawa nie mają, to inicjatywa LPR byłaby potrzebna i uprawniona” – dodał. Zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się o dokonanie niezbędnej wykładni.

  „Ja sam jestem zdecydowanym zwolennikiem tej sprawy (becikowego). Jako działacz PiS jestem bardzo zadowolony, że premier podjął właściwe decyzje w tej sprawie” – podkreślił Marek Jurek. Dodał, że jeśli LPR złoży projekt mówiący tylko o wypłacaniu „becikowego” z budżetu, to podda go pod obrady równolegle z projektem rządowym.
  Jak powiedział w środę PAP minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, jego resort pracuje nad przygotowaniem projektu zwiększającego zasiłki z tytułu urodzenia dziecka. Minister chce go przedstawić na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek. Według niego, jeśli becikowe ma być wypłacane od początku przyszłego roku, to rząd musi się zająć tym projektem najpóźniej za dwa tygodnie. Michałkiewicz powiedział, że resort przeprowadza
  symulacje działania projektu przy wysokości wypłacanego becikowego do 1000 zł.

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close