odszkodowanie

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #91738

  eliz

  Mam pytanie dotyczące odszkodowania od firmy ubezpieczającej mieszkanie. Otóż w wakacje sąsiedzi zalali nam trochę łazienkę (tylko plamy na suficie). Ubezpieczyciel bez oglądania szkód wypłacił kasę (ok. 150 zł). Sąsiedzi musieli tylko podpisać oświadczenie, że rzeczywiście z ich winy powstała szkoda. Na tym sprawę załatwiono.
  W ubiegłym miesiącu sytuacja powtórzyła się, ale my jesteśmy już ubezpieczeni w innej firmie. Byliśmy przekonani, że wszystko będzie załatwione tak, jak poprzednim razem. Ale sąsiad chciał sam pomalować nam ten sufit. Nie zgodziliśmy się na to, bo w końcu mieszkanie ubezpieczone, a poza tym akurat z tymi sąsiadami nie chcemy wchodzić w bliższe kontakty. Zgłosiliśmy zalanie do firmy, przyjechał koleś, zrobił fotki, po tygodniu powiadomiono nas, że przyznano odszkodowanie. Ok. 50 zł, na pewno na pomalowanie sufitu nie wystarczy, ale niech im będzie. A tu dzisiaj zaczepia mnie sąsiadka, że firma ubezpieczeniowa przysłała do nich pismo, w którym domaga się zwrotu pieniędzy, które nam przyznano w ramach odszkodowania (dodam, ze ta kasa jeszcze do nas nie wpłynęła). Sąsiadka oczywiście obrażona, bo sami chcieli malować, a my na nich firmy nasyłamy (tak to odebrała).
  Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać od moich sąsiadów tych pieniędzy? W takim razie na co idzie składka, którą płacimy? Chciałam sąsiadce poradzić, żeby nie płacili (tym bardziej, że wiem, że im się nie przelewa), ale chcę się upewnić, że mam rację. Znacie się na takich sprawach? Możecie mi to jakoś wyjaśnić?

  #1689443

  morena

  oczywiście, że ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconej Ci kwoty od osoby, która ze swej winy spowodowała szkodę – na tym polega idea ubezpieczenia – ubezpieczyciel wypłaca Ci w tym wypadku odszkodowanie i na niego przechodzi Twoje prawo żądania naprawienia szkody. Zobacz sobie art. 828 kodeksu cywilnego.  #1689444

  eliz

  Dzięki. Ja jestem w tych tematach zielona. No i jeszcze poprzedni ubezpieczyciel mnie zmylił wypłacając za identyczną szkodę 3 razy wyższe odszkodowanie i nie zaczepiając sąsiadów.
  Dzięki i pozdrawiam

  #1689445

  grazyna-z

  Zamieszczone przez eliz
  Dzięki. Ja jestem w tych tematach zielona. No i jeszcze poprzedni ubezpieczyciel mnie zmylił wypłacając za identyczną szkodę 3 razy wyższe odszkodowanie i nie zaczepiając sąsiadów.
  Dzięki i pozdrawiam

  Może poprzednio sąsiedzi byli ubezpieczeni i ich ubezpieczyciel pokrył szkode. Teraz widać mieszkania nie ubezpieczyli .

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close