Trzy kroki do pięknych porzeczek. Aby obficie zaowocowały, posadź je według tych zasad

Porzeczki są nie tylko pyszne ale i niezwykle zdrowe. Posadź je w październiku według zasady trzech kroków, a licznie zaowocują na sezon. Nie spodziewasz się tak intensywnego wzrostu już tej wiosny.

Bogate w witaminy owoce porzeczki świetnie nadają się zarówno do przetworów jak i bezpośredniego spożycia. Ich cenny skład oczyszcza nasz organizm z toksyn, podnosi odporność i wspomaga pracę układu krążenia. Wiele naturalnych kosmetyków zawiera w sobie porzeczkę dla poprawy kondycji skóry głowy, włosów i paznokci. Jak widać, posiadanie porzeczki w swoim ogrodzie przyniesie nam wiele korzyści. Więc jak posadzić ją w październiku, aby bujnie zakwitła i zaowocowała? Postępuj według tych trzech kroków.

Jak wybrać sadzonkę porzeczki? Korzenie odkryte czy w doniczce?

Najlepszą porą na sadzenie porzeczek jest październik i listopad, dlatego właśnie teraz obserwujemy zatrzęsienie tych sadzonek w sklepach ogrodniczych. Porzeczki możemy kupić najczęściej z odsłoniętym systemem korzeniowym i to one najlepiej nadają się na jesienne sadzenie. Występują również sadzonki krzewów w doniczkach, jednak one nadają się do sadzenia w całym sezonie, dlatego lepiej wybrać te bezpośrednio przygotowane do jesiennych zasadzeń. Jeszcze zanim zaopatrzysz się w sadzonki, wykonaj krok pierwszy prawidłowego sadzenia.

Jak sadzić porzeczki? Zasada trzech kroków jest niezawodna

  1. Przygotowanie: Przygotuj w ogrodzie miejsce na sadzonki. Około miesiąca wcześniej, przed zakupem sadzonek, wykop w glebie dołki o średnicy około 60 cm. Głębokość powinna być podobnej wielkości. Do środka dodaj nawóz do krzewów jagodowych i luźno zasyp otwory. Pamiętaj, aby nie ugniatać ziemi, musi mieć ona swobodny dostęp do powietrza.
  2. Sadzenie: Kiedy kupisz już sadzonki udaj się w miejsce wcześniej wykopanych dołków. W tych samych miejscach wykop dziury niewiele większe od korzeni krzewu, który chcesz tam wsadzić. Powinny mieć głębokość około 15 centymetrów. Obejrzyj dokładnie korzenie i skróć je na równą długość. Chore lub podejrzanie wyglądające korzonki odetnij w całości. Umieść krzew w dołku i zasyp ziemią. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić około 1,5 metra.
  3. Nawożenie i cięcie: Po wsadzeniu sadzonki i obsypaniu jej ziemią, glebę należy udeptać i obsypać kompostem bądź obornikiem. Mimo nawozu, który umieściliśmy w pierwszym kroku przygotowawczym, porzeczka będzie potrzebowała dodatkowych mikroelementów na przezimowanie. Niezbędne po wsadzeniu porzeczek będzie również ich podcięcie. Mimo, że dopiero co zostały posadzone, ich podcięcie pomoże roślinie stworzyć mocne i zdrowe pędy. Podcinamy je dosyć krótko, 1 lub 2 oczka krzewu nad ziemią.

Jak przygotować sadzonki porzeczek na zimę? Wystarczy kopczyk ziemi

Jeśli dokładnie wykonałeś wszystkie trzy kroki prawidłowego zasadzenia porzeczek, wystarczy, że przed zimą obsypiesz je kopczykiem ziemi na wysokość około 20 centymetrów. Możesz również użyć agrowłókniny. Pamiętaj, aby nie zakryć sadzonek zbyt wcześnie. Roślina potrzebuje trochę czasu po zasadzeniu na rozpoczęcie wkorzeniania w glebę na świeżym powietrzu i z dostępem do światła dziennego. Zimowe zabezpieczenia użyj dopiero, kiedy nadejdą pierwsze przymrozki.

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general