Uczniowie, uważajcie! W te dni mogą odbyć się lekcje w szkołach

Wielu uczniów liczy, że dni poprzedzające lub następujące po świętach będą wolne od zajęć lekcyjnych. Przypominamy, że w tym roku dni ustawowo wolne przypadają dość niefortunnie.

Dni wolne od szkoły 2023

W listopadzie czekałoby na nas co najmniej kilka dni wolnego, jednak ten rok nie jest przychylny odpoczynkowi od zajęć lekcyjnych. Wielu rodziców oraz uczniów zastanawia się, czy z racji tego dni w pobliżu świąt będą wolne. Odpowiadamy na te pytania.

Pierwszym dniem ustawowo wolnym od zajęć lekcyjnych będzie Święto Zmarłych, czyli 1 listopada. Z racji tego, że w tym roku to święto wypada w środę, to ani 31 października, ani 2 listopada nie są ustawowo wolne. Szkoły jednak mogą skorzystać z dni dyrektorskich, które uprawniają do nadania przez szkołę dnia wolnego od zajęć dydaktycznych, ale nie wychowawczo-opiekuńczych. Warto sprawdzić to na stronie szkoły, ponieważ taka informacja powinna pojawić się wcześniej. Niektóre placówki decydują się na ustanowienie dni wolnych już od 31 października.

Jeśli dyrektorzy nie zdecydują się teraz, jest prawdopodobne, że wykorzystają je w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku 24 grudnia wypada w niedzielę, dlatego uczniowie będą uczęszczać na zajęcia do 22 grudnia. Jeśli w szkole twojego dziecka nie wykorzystano wolnych dni w listopadzie, to być może 22 grudnia może być wolny dla twojej pociechy.

W jakich dniach mogą się zatem mogą odbyć zajęcia lekcyjne?

  • 31 października
  • 2 listopada
  • 22 grudnia

Co jeśli jako rodzic nie masz wolnego w tym czasie?

Dni dyrektorskie, czyli wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, nie oznaczają, że pracownicy szkoły też mają wolne. Świetlice w tym czasie powinny być otwarte, dlatego jeśli nie możesz zagwarantować dziecku opieki, bo musisz być w pracy, powinnaś móc zapisać dziecko na zajęcia właśnie tam. Dobrze jest zorientować się wcześniej, czy jest jakaś lista zapisów, aby zadbać o zajęcia dla dziecka podczas swojej nieobecności.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo