Wyprawka dla pierwszoklasisty: co kupić? [SPIS RZECZY DO SZKOŁY, które powinna zawierać wyprawka dla pierwszaka]

Jeśli Twoje dziecko od września rozpoczyna swoją szkolną przygodę, z pewnością zastanawiasz się, co powinna zawierać wyprawka pierwszoklasisty. W kolejnych latach będzie to już znacznie prostsze, jednak ten pierwszy raz może rodzić wiele pytań i wątpliwości.

Wyprawka dla pierwszoklasisty: co kupić? [SPIS RZECZY DO SZKOŁY, które powinna zawierać wyprawka dla pierwszaka]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Większość szkół informuje rodziców na spotkaniach organizacyjnych, jakie elementy powinny znaleźć się w wyprawce dziecka.
 • Takich informacji można szukać także na stronie www. szkół.
 • Niektóre elementy wyprawki są stałe dla wszystkich szkół, jednak mogą różnić się szczegółami. Dlatego warto zapoznać się z wytycznymi wybranej przez nas szkoły.
 • Przeciętnie polscy rodzice wydają ponad 600 złotych na wyprawkę dla pierwszoklasisty. Sprawdź, jak możesz zaoszczędzić (dobre praktyki zakupowe i program Dobry Start).

Wyprawka pierwszoklasisty 2019/2020

Generalnie wyprawka do szkoły dla pierwszaka obejmuje rok do roku te same elementy i znacząco nie różni się dla poszczególnych szkół. Jednak niektóre placówki mogą mieć indywidualne wymagania w tym zakresie. Dlatego z pewnością na spotkaniu rodziców we wrześniu otrzymasz listę potrzebnych przedmiotów, ubrań i artykułów papierniczych. Spis rzeczy, które powinna zawierać wyprawka do szkoły dla 7-latka powinien być znacznie wcześniej dostępny na stronie internetowej szkoły.

Często wyprawka do 1 klasy to pierwszy poważny wspólny zakup rodziców i dzieci. Warto zaangażować malucha do wybierania jej elementów i zachęcać go do podejmowania własnych decyzji, np. odnośnie wzorów zeszytów, kolorystyki plecaka itp. Znacznie ułatwi to rozpoznawanie przez dziecko jego własności, a także sprawi, że będzie czuło się zaangażowane w cały proces i przez to bardziej oswojone z nową rzeczywistością szkolną.

Co jest potrzebne do szkoły? Co kupić z wyprzedzeniem?

Wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej wymaga skompletowania od podstaw. Jakie rzeczy są potrzebne do szkoły i na pewno będziecie musieli je zakupić? Lista obejmuje:

 • plecak
 • piórnik
 • worki na obuwie na zmianę i na strój na wychowanie fizyczne
 • buty na zmianę
 • strój na WF (tutaj warto dowiedzieć się zawczasu, czy szkoła nie ma specyficznych wymagań względem kolorystyki. Niektóre placówki wymagają, aby stroje do ćwiczeń dopasowane były do barw szkoły).

Na etapie zastanawiania się, co kupić do pierwszej klasy należy także przemyśleć, co z pewnością dziecku nie będzie potrzebne “na start” lub co lepiej kupić już po rozpoczęciu roku szkolnego. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sobie niepotrzebnych wydatków.

Z pewnością Twojemu małemu uczniowi potrzebne będą buty na zmianę. Jednak jak wiadomo, 7-latki często są na etapie szybkiego wzrostu. Z tego powodu kupowanie butów wcześniej, niż pod koniec sierpnia może wiązać się z zakupem nieodpowiedniego rozmiaru. Kupując buty “z zapasem” pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda dziecka. Zbyt duże buty kupione na wyrost mogą źle układać się na stopie, a nawet być niebezpieczne w trakcie zabaw na szkolnych korytarzach i podwórkach.

Wyprawka do szkoły – lista:

Spis rzeczy potrzebnych do szkoły otrzymasz z pewnością od wychowawcy. Na liście na pewno znajdą się:

 • piórnik – wielu rodziców jest zdania, że najwygodniejszy dla pierwszaka jest piórnik z przegródkami i gumkami podtrzymującymi poszczególne przedmioty. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy jakiegoś elementu wyposażenia nie brakuje i panować nad stopniem zaostrzenia ołówków oraz kredek. Tzw. saszetki sprawdzą się lepiej u starszaków.
 • tornister – plecak powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. W pierwszych klasach bardziej sprawdzi się tornister, który dobrze przylega do pleców i łatwiej w nim poukładać poszczególne przedmioty, niż plecak typu “worek”.
 • ołówki – wybierając ołówki zwróć uwagę na stopień ich twardości. Najlepsze będą takie o twardości średniej – najłatwiej się nimi pisze i nie ulegają rozmazaniu. Dla małych uczniów ma także znaczenie kształt ołówka: lepiej, aby był trójkątny lub ewentualnie sześciokątny. Takie lepiej układają się w małej dłoni, niż gładkie i okrągłe.
 • gumka do ścierania – zadbaj, aby była wysokiej jakości – Twój mały uczeń z pewnością będzie z niej często korzystać i dobrze by było, aby się przy tym frustrował. Lepiej nie kupować gumek “pachnących”, które nie tylko gorzej ścierają, ale także często zachęcają do ich… zjedzenia.
 • temperówka – najlepiej sprawdzi się temperówka z pojemniczkiem – siedmiolatek często będzie z niej korzystać w ławce.
 • kredki  – 12 kolorów to wystarczająca ilość – zarówno jeśli chodzi o kredki, jak i flamastry czy farby.
 • flamastry – wielkie opakowania flamastrów w niskiej cenie przeważnie są też niskiej jakości i szybko przestają być zdatne do użytku. Lepiej zainwestować w mniejsze opakowanie lepszych “mazaków”.
 • linijka – w pierwszej klasie uczniowi wystarczy zwykła linijka. Przybory kreślarskie (cyrkiel, kątomierz, ekierki etc.) będą potrzebne dopiero w kolejnych latach.
 • okładki na podręczniki – powinny być w różnych rozmiarach. Warto kupić więcej na zapas, ponieważ podręcznik w pierwszej klasie jest podzielony nawet na 4 części, które dziecko otrzymuje co 2-3 miesiące.
 • zeszyty w kratkę i w linię – specjaliści polecają zeszyty z dwoma grubszymi liniami w kolorze czerwonym i jedną cienką błękitną linią. Takie znacznie ułatwiają naukę pisania.
 • farby plakatowe – te w słoiczkach sprawdzają się lepiej, niż w tubkach. Tymi w tubkach łatwiej się ubrudzić i są trudniejsze “w obsłudze”.
 • blok techniczny i blok rysunkowy – jeśli chodzi o zapas bloków rysunkowych i technicznych możesz z ich zakupem wstrzymać się do pierwszej lekcji plastyki – większość nauczycieli wtedy określa, co będzie potrzebne na ich zajęciach.
 • nożyczki – Uwaga! Najlepiej, aby miały zaokrąglone końce i były dopasowane wielkością do dłoni dziecka. Pamiętaj, że w sklepach papierniczych dostępne są nożyczki dla leworęcznych.
 • klej – ten w sztyfcie jest najłatwiejszy w użyciu i najtrudniej się nim ubrudzić.
 • strój na WF – ubrania na WF powinny być z czystej bawełny (szczególnie koszulka) – to najbardziej oddychający i przewiewny materiał.
 • obuwie na zmianę i buty na WF – Wybierając buty szkolne pamiętaj, aby decydować się na materiały, które nie powodują nadmiernego pocenia. Możesz także wyposażyć je w wymienne wkładki.
 • worki do ćwiczeń i na obuwie powinny być podpisane (flamastrem, wyhaftowanym tekstem).
 • dobrej jakości bidon/butelka na wodę – pamiętaj, aby produkt był z dobrej jakości materiału dostosowanego do potrzeb dzieci, był nietłukący się i nie chłonął zapachów.

Rodzice pytają o wyprawkę pierwszoklasisty

Jakie zeszyty dla pierwszoklasisty?

Potrzebne będą zeszyty w kratkę i zeszyty w linie do nauki pisania. Najlepiej sprawdzają się zeszyty 16-kartkowe, które są lekkie i wygodnie się w nich pisze po obu stronach.

Gdzie kupić wyprawkę do szkoły?

Lista potrzebnych rzeczy do szkoły obejmuje głównie materiały papiernicze, a także ubrania (na WF), obuwie. Podręczniki dzieci otrzymują w szkole. Wyjątkiem może być jedynie książka do etyki lub religii oraz materiały dodatkowe. Najlepszy sposób na szybkie kupienie wyprawki do szkoły, to udanie się do dobrze zaopatrzonego sklepu papierniczego, w którym można kupić nawet tornister. Jako strój na WF w większości przypadków świetnie sprawdzi się zwykły sieciówkowy t-shirt i spodenki (które być może już macie w domu i wcale nie musicie ich kupować). Jeśli chodzi o obuwie, dobrze jest kupić je w sklepie dziecięcym, albo sportowym. Jeśli zakup wyprawki chcecie zamknąć w ciągu jednego wypadu – najwygodniej pewnie będzie udać się do galerii handlowej. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy w wybranym przez nas miejscu znajdują się na pewno wszystkie sklepy, w których asortymencie znajdziemy niezbędne elementy wyprawki. W miarę możliwości nie warto odkładać tych zakupów na ostatnią chwilę i na weekend – dzięki temu unikniemy kolejek i tłumów ludzi.

Ile kosztuje wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?

Z badań CBOS wynika, że rodzice wydają średnio 686 złotych na zakup wyprawki dla jednego dziecka. Jednak każdy rodzic dziecka w wieku szkolnym może starać się o dofinansowanie 300 złotych od rządu w ramach programu “Dobry Start”. Jest to program, w którym nie ma kryterium dochodowego, a decyzja o przyznaniu 300 zł na wyprawkę dla dziecka wydawana jest z automatu.

Czytaj więcej: 300+ na dziecko w 2019 roku

 

Źródła:
 • Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2017/2018, CBOS

Dodaj komentarz

Znieczulenie przy porodzie
Znieczulenie podpajęczynówkowe: jak działa, kiedy się je wykonuje i czy powoduje powikłania?
Znieczulenie podpajęczynówkowe jest jednym z rodzajów znieczulenia miejscowego. Oznacza to, że powoduje całkowicie odwracalne przerwanie przewodnictwa nerwowego w danej okolicy ciała. Środki znieczulające podaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego przy pomocy
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu
To niesamowite, jak bardzo zmienia się Wasze dziecko podczas 9 miesięcy! Sprawdź, jak wygląda wielkość i waga płodu w poszczególnych tygodniach ciąży. Waga i wielkość płodu Wielkość i waga zarodka emocjonuje przyszłych
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Kalendarz roku szkolnego 2020/2021. Kiedy rozpoczęcie roku? Kiedy ferie i dni wolne od szkoły?
Połowa wakacji już za nami, w związku z czym coraz częściej myślimy o powrocie do szkoły. Ministerstwo Edukacji Narodowej też o tym rozmyśla - na stronie resortu pojawił się kalendarz
Czytaj dalej
Język polski
Liczebniki – definicja, rodzaje i przykłady liczebników
Liczebniki poznaje każdy uczeń już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wielu z nich ma jednak problem z ich prawidłowym odmienianiem czy zapisywaniem z partykułą „nie”. W artykule wyjaśniamy, co to
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Co z podwyżkami dla nauczycieli w 2020 roku? Waży się los podwyżek dla nauczycieli
Nauczyciele mieli dostać podwyżki we wrześniu 2020 roku, a ich pensje miały wzrosnąć o sześć procent. Niewykluczone jednak, że z powodu epidemii koronawirusa rząd wycofa się z tego planu. Kluczowa
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Gotowe dedykacje do książki dla dziecka
26 czerwca kończy się rok szkolny 2019/2020. To ostatni dzwonek, aby przygotować dla uczniów upominki z okazji zakończenia roku szkolnego. W tym wpisie publikujemy różnorodne gotowe dedykacje dla dzieci i
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Czy dziecko to obywatel? O Karcie Rodziny parę słów
Wątek LGBT w ostatnich dniach rozgrzewa media - tradycyjne i społecznościowe. Słowa Prezydenta Andrzeja Dudy nazywające LGBT ideologią oraz posła PiS Przemysława Czarnka separujące osoby nieheteronormatywne od grupy "normalnych osób"
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Krótkie przemówienie nauczyciela na zakończenie przedszkola – przykłady
Rok szkolny 2019/2020 kończy się już w tym tygodniu. Dla części najmłodszych dzieci nadchodzi czas pożegnania z przedszkolem, ulubionymi paniami oraz koleżankami i kolegami, z którymi w ostatnim roku mogli
Czytaj dalej
Wiersze
Wierszyki na zakończenie przedszkola, nie tylko na pożegnanie
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, a wraz z nim zakończenie przedszkola. Już wkrótce część dzieci pożegna swoje panie, ulubione zabawki i kolegów z grupy, aby we wrześniu wejść
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Zmiany w nauce zdalnej od września! MEN chce walczyć z “fikcyjnymi zajęciami”
Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa możliwość kontynuacji nauczania zdalnego po wakacjach. Chce jednak walczyć z fikcyjnymi lekcjami, nakładając na nauczycieli obowiązek prowadzenia zajęć według stacjonarnego planu zajęć. W tym celu ma
Czytaj dalej