Ile się czeka na 300 plus od złożenia wniosku? Rodzice muszą się pospieszyć, jeśli chcą

Od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie świadczenia Dobry Start. W sieci nie brakuje rodziców, którzy chcą wiedzieć, kiedy pieniądze trafią na konto. Wszyscy, którzy chcą mieć pewność, że dodatek będzie we wrześniu nie powinni zwlekać z dostarczeniem dokumentów do ZUS. Ile się czeka na 300 plus od złożenia wniosku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 1 lipca ruszył nabór wniosków o przyznanie 300 plus. Do 1 sierpnia dokumenty takie można składać tylko elektronicznie.
  • W sieci pojawiają się pytania o to, czy ktoś dostał już 300 plus. Media informują, że w niektórych miastach świadczenie jest już wypłacane.
  • Przykładem jest Łódź, w której wypłacono już ponad 7000 świadczeń z tytułu programu Dobry Start.
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, dostaną świadczenie do 30 września. Osoby, które złożą dokumenty po tym terminie, dostaną pieniądze najpóźniej dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.

Ile się czeka na 300 plus od złożenia wniosku?

Świadczenie zwane potocznie 300 plus przysługuje na dzieci, które realizują obowiązek edukacyjny. Pieniądze te mają pomóc rodzicom w zakupie wyprawki szkolnej. Środki z programu Dobry Start można dostać na każde dziecko, bez względu na to, jakie ma się dochody. Co ważne, pieniądze przysługują nie tylko na dzieci niepełnoletnie, ale także na starsze:

  • w wieku do 20 lat,
  • w wieku do 24 lat – w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Zgodnie z informacjami ze strony ZUS świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Jest jednak możliwość, aby zapewnić sobie wypłaty jeszcze we wrześniu, trzeba spełnić jeden warunek.

Sprawdź: Wystarczy wniosek, aby otrzymywać miesięcznie ponad 2000 zł. ZUS przyznaje specjalne świadczenie na rok

Kiedy pierwsze wypłaty 300 plus w 2023?

Jak informuje ZUS, złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Praktyka pokazuje jednak, że bardzo często pieniądze trafiają do rodziców znacznie szybciej. Osoby, które złożą wniosek w kolejnych miesiącach, a więc we wrześniu, w październiku lub w listopadzie, otrzymają wsparcie maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. 

Wnioski można składać maksymalnie do 30 listopada.

300 plus. Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia Dobry Start?

Wniosek o przyznanie 300 plus można złożyć zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Wnioski online przyjmowane są od 1 lipca do 30 listopada. Taki dokument można złożyć przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Wnioski w formie tradycyjnej będą przyjmowane od 1 sierpnia do 30 listopada.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo