Ile się czeka na 300 plus? Pierwsi rodzice już otrzymali przelewy

Od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie świadczenia Dobry Start. W sieci już pojawiają się pytania zniecierpliwionych rodziców, którzy chcą wiedzieć, czy ktoś już dostał 300 plus. Okazuje się, że niektórzy otrzymali przelewy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 1 lipca ruszył nabór wniosków o przyznanie 300 plus. Do 1 sierpnia dokumenty takie można składać tylko elektronicznie.
  • W sieci pojawiają się pytania o to, czy ktoś dostał już 300 plus. Media informują, że w niektórych miastach świadczenie jest już wypłacane.
  • Przykładem jest Łódź, w której wypłacono już ponad 7000 świadczeń z tytułu programu Dobry Start.
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, dostaną świadczenie do 30 września. Osoby, które złożą dokumenty po tym terminie, dostaną pieniądze najpóźniej dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.

Czy ktoś już dostał 300 plus? Łódź wypłaciła już ponad 7000 świadczeń

Przypomnijmy, że tzw. 300 plus to świadczenie, które przysługuje na dzieci, które realizują obowiązek edukacyjny. Pieniądze te mają pomóc rodzicom w zakupie wyprawki szkolnej. Środki z programu Dobry Start można dostać na każde dziecko, bez względu na to, jakie ma się dochody, jednak trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Pierwsi rodzice już złożyli takie dokumenty i otrzymali pieniądze.
Jednym z miast, które wypłaciło już pierwsze świadczenia, jest Łódź. “Gazeta Wyborcza” informuje, że do środy 14 lipca do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 16,5 tys. wniosków o przyznanie 300 plus. Ponad 8 tysięcy z nich zostało już rozpatrzonych. 

Do świadczeniobiorców trafiło ponad 2,26 mln zł. dla 7559 dzieci. Oczekujemy jeszcze ok. 31 tys. wniosków – wylicza Urząd Miasta Łodzi na łamach “Gazety Wyborczej”.

Jak długo czeka się na 300 plus? Resort rodziny wyjaśnia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej precyzuje, jak długo czeka się na 300 plus. Resort wyjaśnia, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Praktyka pokazuje jednak, że bardzo często pieniądze trafiają do rodziców znacznie szybciej. Osoby, które złożą wniosek w kolejnych miesiącach, a więc we wrześniu, w październiku lub w listopadzie, otrzymają wsparcie maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. 

300 plus. Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia Dobry Start?

Wniosek o przyznanie 300 plus można złożyć zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Wnioski online przyjmowane są od 1 lipca do 30 listopada. Taki dokument można złożyć przez portal informacyjno-usługowy [email protected], przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Wnioski w formie tradycyjnej będą przyjmowane od 1 sierpnia do 30 listopada. Składa się je w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wniosek papierowy można także wysłać pocztą.
Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami górna granica wieku wynosi 24 lata. 300 plus nie przysługuje na dzieci, które chodzą do przedszkola lub realizują roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu czy szkole. Program ten nie obejmuje również studentów.
Zobacz też: Jak złożyć wniosek o 300 Plus?

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo