Żaden chłopiec w Polsce nosi takiego imienia. Urząd się zawahał. RJP nie ma wątpliwości

Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk może służyć pomocą urzędnikom w przypadku wątpliwości co do imienia zgłaszanego dla dziecka przez rodziców. Tak było i tym razem.

Jak widać po publikowanych rankingach popularności imion, od lat rodzice decydują się na powszechnie znane imiona dla chłopców. Niektórzy z nich starają się jednak wychodzić poza te ramy, wybierając bardziej oryginalne propozycje. Z jedną z nich spotkali się urzędnicy w Lubomierzu.

Takiego imienia nie nosi żaden chłopiec w Polsce. Rada Języka Polskiego nie ma wątpliwości

Prof. Mariusz Rutkowsk w imieniu RJP wydał opinię na zapytanie kierownika USC w Lubomierzu. Zgłosili się bowiem do urzędu rodzice, którzy chcieli nadać synkowi na imię Rodmir.

W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego. Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni „-mir” ‘pokój’. Imię takie, mimo że jednostkowe i unikalne, będzie z łatwością kojarzone z tym właśnie wzorcem imienniczym, nie będzie przysparzać żadnych kłopotów w codziennym użyciu na poziomie systemu językowego. Nie ma więc żadnych językowych przeszkód, aby je zaakceptować.

Jakich imion nie można nadawać w Polsce? Nie wszystkie zaakceptuje urzędnik

Zgodnie bowiem z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówi przyjęcia nie tylko więcej niż dwóch imion, ale też propozycji, które są ośmieszające, nieprzyzwoite, mają formę zdrobniałą lub nie pozwalają odróżnić płci dziecka.

Poza tym mogą sugerować się też zaleceniami RJP, zgodnie z którymi nie powinno się nadawać imion np. pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych lub są niezgodne z zasadami ortograficznymi czy też gramatycznymi

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo