Jeśli maluszek jest marudny, ma lekko podwyższoną temperaturę i popłakuje, gdy oddaje mocz to znak, że może cierpieć na zapalenie pęcherza. Jest to bakteryjna infekcja, która często pojawia się u małych dzieci. Towarzyszy jej zazwyczaj nieprzyjemny zapach moczu.
Na zapalenie pęcherza narażone są w największym stopniu dzieci, które noszą jeszcze pieluszki. Bakterie mają wtedy wspaniałe warunki do rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest częste zmienianie pieluch i dbanie o higienę dziecka.
Choroba często dotyka dziewczynki, których cewka moczowa jest dosyć krótka, a w dodatku położona blisko odbytu. U chłopców z kolei bakterie zbierają się pod napletkiem, lecz pamiętaj by na siłę go nie obciągać w dół w celu przemycie skóry pod nim.
Zapalenie pęcherza u niemowlaka: objawy
Infekcja pęcherza u niemowlęcia daje objawy, które jednoznacznie świadczą o chorobie. Pomimo tego, że maluszek nie potrafi jeszcze pokazać gdzie go boli i opisać tego bólu to wysyła wyraźne sygnały świadczące o tym, że coś jest nie tak. Z powodu bólu brzuszka może podkurczać nóżki, podczas zmieniania pieluchy próbuje łapać się za krocze. Mocz dziecka może być mętny, mieć mleczny odcień, niepokój powinny wzbudzić również ropa w moczu dziecka czy ślady krwi.
Dziecko cierpiące na zapalenie pęcherza jest marudne, często popłakuje i pręży się podczas oddawania moczu. Zdarza się również, że dziecko płacze przy sikaniu. W takich przypadkach należy koniecznie skonsultować się lekarzem pediatrą, który zleci badania.
Infekcja dróg moczowych u niemowlaka: diagnozowanie
Zapalenie pęcherza można zdiagnozować za pomocą prostego badania, jakim jest badanie ogólne moczu. Mocz od niemowlaka można pobrać do specjalnego woreczka, który dostępny jest w aptekach. Następnie trzeba go przelać do dołączonego pojemniczka i w ciągu dwóch godzin dostarczyć do laboratorium. Najlepiej zbierać do badania mocz poranny. Jest on zagęszczony i jest dobrą próbką do analizy. Uprzednio umyj krocze malucha i je osusz. Przyklej woreczek i poczekaj aż dziecko odda mocz.
Jeśli podczas badania zostaną wykryte bakterie w moczu niemowlaka, oznacza to, że w pęcherzu jest stan zapalny, który należy leczyć. Posiew wykaże pochodzenie grupy bakterii, co pozwoli na dobranie odpowiedniego antybiotyku. Niemowlętom, które nie ukończyły jeszcze 4. miesiąca życia lek podaje się dożylnie. Kuracja trwa około tygodnia.
Zapalenie pęcherza u dziecka: leczenie
Zapalenie pęcherza wymaga kuracji antybiotykowej. Warto wspierać ją suplementacją witaminy C, która zakwasza organizm. Jeśli Twoje dziecko ma powyżej sześciu miesięcy możesz podawać mu kisiel żurawinowy. Żurawina wspaniale sprawdza się we wszystkich dolegliwościach związanych z układem moczowym.
Pilnuj również, by maluch dużo pił. Częste siusianie sprawi, że zakażony mocz nie będzie zalegał w pęcherzu. Oddawanie moczy sprawia dziecku ból, dlatego stosuj ciepłe okłady na brzuszek lub ciepłe kąpiele.
Przeciwdziałaj kolejnym nawrotom choroby. Dbaj, by pęcherz się nie przeziębił, odpowiednio ubieraj dziecko, a maluszka jeżdżącego jeszcze w wózku przykrywaj kocykiem lub stosuj śpiworek. Pilnuj regularnego zmieniania pieluch, nawet gdy nie są jeszcze pełne. Starannie przemywaj skórę dziecka i stosuj kremy zawierające w składzie środki przeciwzapalne.
Zobacz też: Częste uczucie parcia na pęcherz w ciąży