Rocznice Ślubu: Nazwy, które warto znać

Czy wiesz, że każda rocznica ślubu ma swoją unikalną nazwę? Możesz z niej skorzystać przy wyborze prezentu lub podczas składania życzeń. Pamiętaj, że każdą rocznicę ślubu warto świętować, nawet tę siódmą, która podobno najczęściej jest najbardziej kryzysowa. Przedstawiamy rocznice ślubu i ich nazwy.

Nazwy rocznic ślubu

Najbardziej popularną rocznicą ślubu są tak zwane “Złote Gody”. Zanim jednak dotrwacie do swojej pięćdziesiątej rocznicy ślubu, musicie wiedzieć, że każda z nich ma swoją unikalną nazwę. Skąd się wzięły te nazwy? Według tradycji nazwy rocznic miały pomóc w wyborze prezentu. Dawniej małżonkowie obdarowywali się prezentami zgodnie z nazwą rocznicy. Na czwartą rocznicę obowiązkowe były kwiaty, na szóstą “coś słodkiego”, itp. Obecnie coraz mniej osób stosuje się do tej tradycji. Mimo wszystko uważamy, że warto o niej wspomnieć.

Rocznice ślubu to jeden z najważniejszych dni w roku. Wiedzą o tym zwłaszcza mężowie, którym zdarzyło się zapomnieć o tej dacie.

Nazwy rocznic ślubu

W poniższej tabelce możecie sprawdzić wszystkie rocznice ślubu i ich nazwy.

ROCZNICE ŚLUBU     NAZWY
Pierwsza     Papierowa
Druga     Bawełniana
Trzecia     Skórzana
Czwarta     Kwiatowa
Piąta     Drewniana
Szósta     Cukrowa
Siódma     Wełniana
Ósma     Spiżowa
Dziewiąta     Gliniana
Dziesiąta     Cynowa
Jedenasta     Stalowa
Dwunasta      Jedwabna
Trzynasta     Koronkowa
Czternasta     Kości słoniowej
Piętnasta     Kryształowa
Dwudziesta     Porcelanowa
Dwudziesta piąta     Srebrna
Trzydziesta     Perłowa
Trzydziesta piąta     Koralowa
Czterdziesta     Rubinowa
Czterdziesta piąta     Szafirowa
Pięćdziesiąta     Złota
Pięćdziesiąta piąta     Szmaragdowa
Sześćdziesiąta     Diamentowa
Sześćdziesiąta piąta     Żelazna
Siedemdziesiąta     Kamienna
Siedemdziesiąta piąta     Brylantowa

Jaki prezent na rocznice ślubu?

Prezenty z okazji rocznicy można kupić (lub zrobić) w sposób dosłowny. Wykorzystując materiały od których dana rocznica otrzymała swoją nazwę. Jest to podejście najprostsze, ale przy nim także warto wykazać się kreatywnością i poszukać bardziej nietypowych upominków.

Możemy także pomyśleć o mniej dosłownym sposobie doboru prezentów rocznicowych. Imitacja danego materiału lub wykorzystanie tylko jego koloru to tylko niektóre pomysły. Zamiast kupować kamień na siedemdziesiątą rocznicę ślubu, możemy pomyśleć o kubku, który go przypomina lub o krawacie, którego wzór przypomina kamień. Jeśli chcecie poznać inne pomysły na konkretne rocznice, to sprawdźcie nasz poniższy poradnik.

1 Rocznica Ślubu (Papierowa)

O pierwszej rocznicy ślubu – papierowej – raczej się nie zapomina. Pierwszy rok zazwyczaj jest najbardziej emocjonujący. Wspólne mieszkanie, docieranie się.

Papier, który wbrew pozorom jest bardzo nietrwałym materiałem, pozwala na bardzo dużo. To właśnie na nim przetrwały do dziś najbardziej znane książki. Wszystko zależy od tego, co z papierem (podobnie jak z małżeństwem) zrobimy. Biorąc pod uwagę nazwę rocznicy możemy pomyśleć o prezentach w stylu książka, album na zdjęcia (lub zdjęcie w ramce/antyramie). Idealne będą tutaj także oprawione w ramkę listy z okresu narzeczeństwa (głęboko wierzymy, że posiadacie takowe). Jeżeli w ciągu pierwszego roku ślubu zdążyliście się już sobą nacieszyć i wróciliście do regularnego wychodzenia z domu, to ciekawym pomysłem mogą okazać się bilety do kina, teatru lub na koncert. Randka po ślubie? A czemu nie? Korzystajcie, zwłaszcza jeśli jeszcze nie macie dzieci.

2 Rocznica Ślubu (Bawełniana)

Druga rocznica ślubu nosi nazwę bawełniana. Bielizna pościelowa? Szlafrok? A może miły w dotyku koc? Bawełna ma ten plus, że zwykle znajduje się blisko ciała. Dlatego prawie każdy prezent bawełniany będzie idealny z okazji drugiej rocznicy ślubu.

3 Rocznica Ślubu (Skórzana)

Trzecia rocznica ślubu, czyli skórzana, to idealny moment na zmianę portfela. Jeśli jeszcze nie doczekaliście się potomstwa, to zapewne wkrótce to nastąpi. Wasze życie przewróci się do góry nogami. Finansowe na pewno. Jeśli nie portfel to rękawiczki, aktówka, buty, pasek. Skóra jest bardzo elegancka i wytrzymała. Prezenty z galanterii skórzanej będą idealną pamiątką trzeciej rocznicy ślubu.

4 Rocznica Ślubu (Kwiatowa)

Czwarta rocznica ślubu, czyli kwiatowa, wcale nie oznacza, że musisz wrócić do domu z bukietem. Wystarczy odrobina kreatywności. Słodycze z dekoracją kwiatową, sukienka w kwiaty, a może biżuteria z motywem kwiatowym? Pomysłów jest mnóstwo. Perfumy, kosmetyki i wiele więcej. Jeśli już decydujesz się na bukiet, to pomyśl o samodzielnym zebraniu kwiatów.

5 Rocznica Ślubu (Drewniana)

Piątą rocznicę warto spędzić w drewnianym domku w górach lub pod namiotem w lesie (jeśli pogoda pozwala). Jeżeli wyjazd i odpoczynek nie wchodzi w grę, to możecie pomyśleć o drewnianej ramce. Dla niego idealna może okazać się fajka (jeśli pali) lub pudełko na cygara. Dla niej szkatułka na biżuterię lub drewniana figurka.

6 Rocznica Ślubu (Cukrowa)

Szósta rocznica ślubu musi być na słodko. Latem koniecznie lody z najlepszej lodziarni w mieście, zimą suflet lub inny ulubiony deser na ciepło. Bardziej kreatywnym pomysłem na prezent cukrowy będzie cukierniczka lub wypad do czekoladowego SPA.

7 Rocznica Ślubu (Wełniana)

Jeżeli jeszcze nie jesteście na tym etapie, to siódma rocznica będzie idealna. Chodzi o ciągły niedobór skarpetek w szafie. Na siódmą rocznicę warto kupić te ciepłe wełniane. Idealny także będzie sweter. Jako miłośnicy gór, w tym roku także polecamy wypad w góry. Góry – owce, owce – wełna. Sami rozumiecie.

8 Rocznica Ślubu (Spiżowa)

Spiż to bardzo twardy metal. Nie bez powodu ósma rocznica ślubu zawdzięcza swoją nazwę właśnie jemu. Co siedem lat związki bardzo często przechodzą kryzys. Te, które przetrwają do ósmej rocznicy, są wytrwałe i mocne – niczym spiż.

Idealne na tę okazję okażą się wyroby jubilerskie. Biżuteria, zegarek, rzeźba z brązu, to tylko niektóre z propozycji.


Dodaj komentarz

1 komentarzy: Rocznice Ślubu: Nazwy, które warto znać

  1. To świetny pomysł, żeby dawać prezenty “tematyczne”! Szkoda, że dziś coraz mniej osób kojarzy te tradycyjne nazwy rocznic ślubu 🙁

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo