Jak mówi angielskie przysłowie, elegancki mężczyzna nie nosi brązu – „gentleman doesn’t wear brown”. Aby nie popełnić tej i podobnych gaf przed kupnem ubrania dla Pana Młodego przeczytajcie nasze rady.

Garnitur, frak a może smoking – który z nich powinien włożyć Pan Młody?

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, wybór ubrania dla przyszłego Pana Młodego wcale nie jest taki prosty. Możliwości jest sporo…

Najczęściej Pan Młody występuje na swoim ślubie w garniturze. Jeżeli jest on jednorzędowy, powinien być z kamizelką. Zaletą garnituru jest to, że będzie można go założyć jeszcze przy innej okazji, więc nie jest to strój tylko na jeden raz.

Pan Młody nosząc garnitur powinien pamiętać o kilku zasadach:

  • jeśli garnitur jest dwuczęściowy, marynarka powinna być zawsze zapięta, gdy mężczyzna stoi, zaś rozpięta, gdy siedzi. Czyli należy ją zapinać i rozpinać podczas siadania i wstawania. Wystarczy tylko na środkowy guzik…
  • jeżeli garnitur jest trzyczęściowy, marynarka może być czasami rozpięta. Nie zapina się natomiast w tym wypadku ostatniego guzika.
  • spodnie powinny być takiej długości, aby z tyłu sięgały górnej części obcasa butów. Z przodu powinno być widać pojedynczą fałdkę, załamanie kantu oraz powinny lekko opierać się na pantoflu.

Za najbardziej odświętne ubranie jakie może założyć Pan Młody uważany jest frak. Spodnie do fraka mają specjalny, szeroki pas oraz podwójne, jedwabne naszywki wzdłuż nogawek. Żakiet jest z przodu bardzo krótki, natomiast z tyłu ma długie poły w kształcie skrzydeł. Należy nosić rozpięty żakiet. Kamizelka, mucha i koszula powinny być białe. Odstępstwem jest jedynie kamizelka w kolorze szarym, do której należałoby dobrać muchę z takiego samego materiału. Obowiązkowym dodatkiem do fraka są rękawiczki. Można również założyć cylinder, choć nie jest to przymus.

Dosyć drogą propozycją jest biały frak. Należałoby go polecić Panu Młodemu, który chce się wyróżniać i stać go na to. Takiego żakietu już nigdy więcej nie założy, więc jest to strój tylko na jedną okazję.

Pan Młody może też postawić na trochę mniej elegancki od fraka smoking. Spodnie nie mają mankietów. Wzdłuż zewnętrznej strony nogawek mają pojedynczy, jedwabny lampas. Koszula jest biała z usztywnionym gorsem i mankietami. Koszula i jej rękawy zapinana są na spinki. Całości dopełniają czarne: kamizelka, muszka, buty (lakierki) i skarpetki. Do smokingu należy założyć szeroki na 14-18 cm tzw. hiszpański pas.

Koszula dla Pana Młodego

Do garnituru Pana Młodego powinna być dobrana biała koszula z długim rękawem. Wyjątkiem może być koszula koloru ecru, gdy suknia Panny Młodej jest w odcieniu przybrudzonej bieli. Jeśli przy sukni ecru pan młody wystąpi w białej koszuli, będzie to wyglądało nieestetycznie. Rękawy koszuli powinny wystawać dwa-trzy centymetry spod marynarki. Niedopuszczalne jest założenie koszuli z krótkimi rękawami przed oczepinami. Elegancka koszula powinna mieć niewidoczne, schowane pod specjalną patką guziki. Można je też zastąpić specjalnymi spinkami podobnymi do tych, które są przy mankietach.

Za najbardziej eleganckie kolory uważa się czerń i granat. Jesienią i wiosną noszone są garnitury szare lub beżowe, natomiast latem – biały lub popielaty. Garnitury ciemnoszare i ciemnogranatowe mogą mieć delikatny deseń. Należy pamiętać o zasadzie, że tylko jeden z trzech elementów stroju może być wzorzysty. Tak więc jeśli kamizelka lub krawat ma wzór, reszta powinna być jednokolorowa.

Gotowi? Do biegu… Start!

Skoro już wiesz, jakie masz możliwości, ruszaj do sklepu! Najlepiej abyś przymierzył kilka różnych strojów w różnych wariantach kolorystycznych. W ten sposób najłatwiej sprawdzisz, w czym czujesz się najlepiej i co do ciebie pasuje. Od personelu w sklepach powinieneś oczekiwać pełnej pomocy przy dobieraniu rozmiaru i wyborze odpowiedniego stroju. Najlepiej zaznacz na jaką okazję szukasz ubrania, bo wtedy ekspedienci będą wiedzieli czego mniej więcej oczekujesz. Powodzenia!

Wybraliście już strój dla Pana Młodego? Zdecydowaliście się na garnitur, frak czy smoking?

Dodaj komentarz

Ubranie Pana Młodego

Jak wybrać garnitur ślubny?

Podczas przygotowań do ślubu cała uwaga skupia się na Pannie Młodej. Tymczasem Pan Młody również potrzebuje odpowiedniego stroju i nie warto pozostawiać wyboru garnituru ślubnego na ostatnią chwilę! Garnitur ślubny...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general