800 plus nie dla wszystkich. Rząd planuje duże zmiany. Chodzi o obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Z danych statystycznych wynika, że znaczna część ukraińskich dzieci, które przybyły do Polski, funkcjonuje poza systemem edukacji. Dlatego podczas ostatniego spotkania pomiędzy przedstawicielami resortów edukacji Polski i Ukrainy ustalono, że aby wszystkie dzieci z Ukrainy powinny mieć możliwość uczęszczania do szkoły, należy objąć je obowiązkiem szkolnym. Czy będzie się to wiązało z ograniczeniami w wypłatach 800 plus? Na czym polega obowiązek szkolny?

800 plus z ograniczeniami dla uczniów z Ukrainy?

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Ministerstwo Edukacji zamierza wprowadzić od września 2024 r. obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce. Z danych opublikowanych przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że w październiku 2023 roku w polskich szkołach uczyło się ponad 185 tysięcy ukraińskich uczniów. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości liczba dzieci z Ukrainy w naszym kraju przekracza 300 tys. Ogromna liczba sposród nich pozostaje zatem poza systemem edukacji. Być może uczą się zdalnie w szkołach ukraińskich, ale istnieje możliwość, że część z nich nie uczy się w ogóle. Dlatego kwestia ta wymaga uregulowania.

Obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci zacznie obowiązywać od września tego roku. Według szacunków resortu liczba dzieci, które aktualnie nie uczęszczają do szkół, jest mniejsza i wynosi nie więcej niż 50-60 tys. Nowe przepisy mają rozwiązać ten problem.

Niedawno pojawiła się również informacja, że realizowanie obowiązku szkolnego ma stać się jednym z warunków otrzymania 800 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Na razie to tylko wstępna propozycja rządu, a jej uzasadnienie brzmi następująco:

Założeniem projektowanej zmiany jest powiązanie prawa do uzyskiwania świadczenia 800+ przez uchodźców wojennych z Ukrainy od faktu realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci wynikającego z innych ustaw. Przepis będzie jeszcze dopracowywany, w szczególności z uwzględnieniem konieczności zapewnienia efektywnego wdrożenia proponowanego rozwiązania, tak aby nie wpływać na sprawność obecnie funkcjonującego systemu wypłaty świadczenia. Doprecyzowanie brzmienia przepisu i terminu jego wdrożenia nastąpi po przeprowadzeniu uzgodnień i konsultacji publicznych projektu.Cytat za infor.pl

Zobacz: Kiedy składać wniosek o 800 plus 2024? ZUS rozpoczyna procedurę. Pamiętaj o tym terminie, aby zachować ciągłość wypłat

Na czym polega obowiązek szkolny i co grozi za jego nieprzestrzeganie?

W Polsce, definicję obowiązku szkolnego zawiera art. 35 ust. 2 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. Rodzice muszą powiadomić dyrektora szkoły podstawowej, która znajduje się w danym rejonie, że taki obowiązek jest realizowany i dziecko uczęszcza na lekcje.

Przepisy polskiego prawa określają, że dzieci zaczynają podlegać obowiązkowi szkolnemu w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat. Gdy ukończą już szkołę podstawową, ciąży na nich obowiązek nauki, czyli konieczność kontynuowania kształcenia do ukończenia 18. roku życia. Za nieprzestrzeganie obowiązku i nieposyłanie dziecka do szkoły grozi kara finansowa, która może wynieść nawet 10 tys. zł. Sprawa może również trafić do sądu rodzinnego.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo