Kiedy składać wniosek o 800 plus 2024? ZUS rozpoczyna procedurę. Pamiętaj o tym terminie, aby zachować ciągłość wypłat

Rodzice, którzy chcą zachować prawo do świadczenia wychowawczego 800 plus, muszą złożyć wniosek do ZUS w odpowiednim terminie. Dodatek jest przyzwany na konkretny okres świadczeniowy, który rozpoczyna się co roku 1 czerwca i trwa do końca maja. Nabór wniosków właśnie wystartował, a rodzice powinni dostarczyć dokument jak najszybciej, aby uniknąć opóźnień w wypłatach. Od kiedy składać wniosek o 800 plus 2024?

Od kiedy składać wniosek o 800 plus 2024?

1 lutego 2024 wystartował nabór wniosków o 800 plus na kolejny okres świadczeniowy. Przedstawiciele ZUS-u oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypominają rodzicom, że świadczenie wychowawcze nie jest przyznawane automatycznie i każdy, kto chce zachować ciągłość wypłat, musi złożyć wniosek we wskazanym terminie. Jeśli dokument nie zostanie dostarczony, dodatek będzie musiał zostać zawieszony albo wypłaty będą opóźnione.

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2024 i aby otrzymać świadczenie bez żadnych przerw już w tym miesiącu, wniosek trzeba złożyć maksymalnie do końca kwietnia. Złożenie dokumentów wcześniej będzie skutkować opóźnieniami w nowym okresie świadczeniowym.

Osobie, która złoży wniosek:

  • do 30 kwietnia 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2024 r.
  • w maju 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w czerwcu 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w lipcu 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
  • w sierpniu 2024 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Zobacz: Program Aktywny Rodzic 2024, czyli aż 1500 zł co miesiąc dla rodzin! Minister podaje konkretny termin

Jak złożyć wniosek 800 plus?

Aktualnie składanie wniosków o świadczenie wychowawcze jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem internetu: przez portal Emp@tia, PUE ZUS, bankowość elektroniczną, a od niedawna również przez aplikację mZUS.

Sprawdź też:

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo