Jak pozbyć się trądziku różowatego?

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skórna, która ma tendencję do nawracania. Z różnych źródeł wynika, że może na nią cierpieć od 1 do nawet 10 proc. społeczeństwa, częściej jednak przytrafia się kobietom. Zazwyczaj pojawia się u osób z jasną i naczynkową cerą. Moment, w którym zauważamy niepokojące objawy trądziku różowatego, to ok. 30 rok życia. Jeżeli na tym etapie nie zaczniemy odpowiednio dbać o skórę, to ok. 40–60 roku życia nastąpi pełen rozwój choroby.

Jak dochodzi do powstania trądziku różowatego?

Nie ma jednej przyczyny powstania trądziku różowatego. Odpowiadają za niego kwestie genetyki oraz zmiany hormonalne. Częściej zapadają na niego kobiety chorujące na tarczycę oraz stosujące antykoncepcję hormonalną. Trądzikowi różowatemu sprzyja teleangiektazja, czyli skłonność do powstawania pajączków na skórze. Ważnymi czynnikami odpowiadającymi za rozwój choroby jest nieprawidłowa, nasilona odpowiedź układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne. Jedną z przyczyn może być także zakażenie nużeńcem.

Etapy rozwoju trądziku różowatego

Pierwszą oznaką rozwoju choroby jest nasilona reaktywność naczyń krwionośnych na twarzy. Możemy obserwować zaczerwienienie, które wzmaga się pod wpływem stresu, alkoholu, ostrych potraw, słońca, zmian temperatury, czy niewłaściwej pielęgnacji. Ponieważ naczynia kurczą się i rozszerzają, dochodzi do pogrubienia ich ścianek i powstania teleangiektazji.

Powstają obrzęki oraz stan zapalny na skórze, któremu może towarzyszyć wysypka, świąd i pieczenie. Zmiany widoczne są na policzkach, brodzie, w okolicach nosa, na czole. Po kilku latach zmiany te mogą się utrwalić, a w najbardziej zaawansowanym stadium uwidaczniają się jako grudki i krostki. Rhinophyma, czyli kalafiorowaty przerost nosa, to objaw najcięższej postaci trądziku różowatego.

Dowiedz się więcej na https://ziaja.com/

Czy trądziku różowatego można się pozbyć?

Podstawową bronią zapobiegającą rozwojowi choroby jest odpowiednia pielęgnacja cery. Powinny stosować ją zwłaszcza osoby z cerą naczynkową, ponieważ to na niej najchętniej rozwija się choroba. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery naczynkowej, wrażliwej i z trądzikiem różowatym, powinny wzmacniać i uszczelniać naczynia krwionośne. Ważne jest to, aby wszystkie preparaty były delikatne dla skóry i miały właściwości łagodzące, a najlepiej również rozjaśniające. Skuteczne produkty na trądzik zapewniają ochronę przeciw UV oraz wzmacniają funkcje ochronne skóry. Co można zrobić, aby zahamować rozwój choroby i zminimalizować jej objawy?

  • Stosować kosmetyki dedykowane cerom naczynkowym i wrażliwym;
  • Oczyszczać twarz łagodzącymi preparatami, używać osobnego ręcznika do twarzy;
  • Dbać o ochronę przeciwsłoneczną;
  • Unikać ostrych potraw oraz ograniczyć spożywanie alkoholu;
  • Unikać nagłych zmian temperatury;
  • W trakcie zaostrzenia objawów unikać sauny.

Objawy trądziku różowatego, zwłaszcza grudki i krostki można leczyć za pomocą preparatów dermatologicznych. Warto jednak pamiętać, że podstawą pozwalającą utrzymać skórę w dobrej kondycji, jest prawidłowa pielęgnacja i odpowiednia dieta.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo