Bunt w literaturze. Do jakich lektur można było się odwołać? Temat maturalny wywołał burzę

We wtorkowy poranek tysiące maturzystów przystąpiło do matury z języka polskiego. Jak co roku, najbardziej stresujące dla zdających było wypracowanie. Tym razem w arkuszu pojawiły się tematy dotyczące buntu i relacji międzyludzkich. Ten pierwszy wywołał szczególnie duże zamieszanie w sieci. Gdzie możemy znaleźć motyw buntu w literaturze? Bunt i jego konsekwencje dla człowieka – sprawdzamy przykłady w lekturach. Jakie lektury do buntu? Bunt i jego konsekwencje dla człowieka w lekturach – jakie?

Bunt i jego konsekwencje dla człowieka – przykłady w lekturach

Punktualnie o godzinie 9:00 we wtorek 7 maja w szkołach średnich wystartowały egzaminy maturalne. Na pierwszy ogień tradycyjnie poszedł język polski, który jak zawsze wzbudził sporo emocji. Jak co roku, uczniowie najbardziej obawiali się tematów wypracowania. Obyło się jednak bez większych kontrowersji, a tematy nie były podchwytliwe, a zdaniem wielu – wyjątkowo łatwe. Jeden z nich dotyczył wpływu relacji z drugim człowiekiem na kształtowanie się osobowości, a drugi – buntu i jego konsekwencji.

W obu przypadkach należało odwołać się do przynajmniej jednej lektury obowiązkowej, a także do innego utworu literackiego i wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego).

Motyw buntu w lekturach obowiązkowych znajdziemy m.in. w:

  1. Konrad z III cz. “Dziadów” A. Mickiewicza – główny bohater dramatu buntuje się przeciwko Bogu, ponieważ nie zgadza się na to, co dzieje się w Litwie z nim oraz z jego rodakami. Zarzuca Bogu obojętność i brak miłosierdzia, dlatego żąda od niego władzy nad duszami, aby samodzielnie ocalić cierpiących współwięźniów i współskazańców.
  2. Antygona z tragedii Sofoklesa – Antygona buntuje się przeciwko rozkazom władcy Kreona i wbrew zakazowi grzebie ciało zmarłego brata, chociaż grozi jej za to wyrok śmierci. Kieruje się jednak własnym sumieniem, miłością do brata i prawami boskimi, za co faktycznie płaci najwyższą cenę.
  3. Artur z “Tanga – bohater buntuje się przeciwko totalnemu chaosowi, który zapanował w jego domu po tym, jak pokolenie jego rodziców przeprowadziło własną rewolucję obyczajową. Przestały już obowiązywać jakiekolwiek normy moralne, jakiekolwiek wartości, a młody chłopak nie może się odnaleźć w chaosie, chciałby znaleźć w tym świecie jakiś punkt oparcia, dlatego pragnie za wszelką cenę przywrócić porządek.
  4. Dżuma – doktor Rieux przez cały czas “buntuje się” przeciwko chorobie, podejmując z nią nierówna, heroiczną walkę. Metaforycznie toczy jednak bój nie tylko o zdrowie, ale przede wszystkim przeciwko złu i cierpieniu na świecie.

Zobacz: Jakie były tematy na maturze z języka polskiego 2024? Są już pierwsze informacje od zdających. “Wyjątkowo łatwe”

Motyw buntu w literaturze – do czego można było się odwołać?

W literaturze znajdziemy wiele przykładów buntowników. Jednym z wzorów takiego postępowania jest z pewnością mitologiczny Prometeusz, który buntuje się przeciwko bogom i poświęca się w ten sposób dla ludzi. Prometeizm jest również świetnym kontekstem dla “Dziadów” cz. III.

Oprócz wyżej wymienionych przykładów, motyw buntu znajdziemy również w “Kordianie”, “Przedwiośniu” oraz w “Cierpieniach młodego Wertera”. Elementy buntu można wskazać także w biografii Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera “Lalki”.

Czytelnicy pytają o bunt w lekturach obowiązkowych

Bunt i jego konsekwencje dla człowieka jakie lektury?

Przedwiośnie, Dziady cz. III, Antygona, Inny świat, Kordian.

Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka lektury?

M.in. Lalka, Inny świat.

Jakie są konsekwencje buntu Konrada?

Bluźni przeciwko Bogu, dopuszcza się ogromnego grzechu i zostaje opętany przez złe moce. Cudem udaje mu się uniknąć potępienia.

Bunt i jego konsekwencje dla człowieka teza?

Teza mogłaby brzmieć następująco: Bunt wymaga wiele odwagi, ale często okupiony jest wielkim poświęceniem lub prowadzi bohaterów do klęski.

Sprawdź też:

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general