Kiedy są wyniki matur 2024? Uczniowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Przyda im się jedna ważna informacja

Maturalny maraton w szkołach średnich już wystartował, a tegoroczni zdający mają już za sobą pierwsze egzaminy. Ich zmagania potrwają jednak niemal do końca maja, a na rezultaty tych wysiłków trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Kiedy są wyniki matur 2024? Jak sprawdzić wyniki matur 2024?

Kiedy są wyniki matur 2024?

Matury 2024 wystartowały we wtorek 7 maja. Tradycyjnie uczniowie rozpoczęli swoje zmagania od egzaminu z języka polskiego, następnie czas na matematykę, języki obce i kolejne przedmioty. Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej matury pisemne potrwają aż do 24 maja, a egzaminy ustne (z języka obcego i języka polskiego) zaplanowano w terminach: 12-16 maja oraz 20-25 maja.

Na poznanie wyników maturzyści będą jednak musieli trochę poczekać. Zostaną one oficjalne ogłoszone dopiero 9 lipca o godzinie 8:30. Egzaminatorzy muszą mieć dużo czasu, aby dokładnie sprawdzić każdy arkusz. Tym bardziej, że część zdających będzie przystępować do egzaminu w drugim terminie – na początku czerwca, a wyniki muszą poznać w tym samym terminie co pozostali.

Zobacz: Matura międzynarodowa 2024 wystartowała. Uczniowie tych szkół są już po egzaminie z polskiego. Kiedy napiszą pozostałe?

Ile trzeba mieć procent, aby zdać maturę 2024?

Aby w 2024 roku otrzymać świadectwo maturalne, trzeba zdać (osiągnąć minimum 30% punktów) pisemne egzaminy z trzech przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego) oraz dwa egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Maturzysta musi również przystąpić do wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (nie obowiązuje na nim jednak próg punktowy).

Z języka polskiego pisemnego można otrzymać w sumie łącznie 60 punktów (25 za testy i 35 za wypracowanie), co oznacza, że aby zdać, wystarczy zdobyć 18 punktów. W przypadku matematyki za poprawne rozwiązania można uzyskać 46 punktów, czyli na 30% trzeba uzyskać minimum 14 punktów. Na egzaminie z języka obcego do zdobycia jest w sumie 50 punktów, dlatego do zdania wystarczy 15.

Sprawdź też:

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo