Jakie były tematy na maturze z języka polskiego 2024? Są już pierwsze informacje od zdających. “Wyjątkowo łatwe”

We wtorek o godzinie 9:00 absolwenci szkół średnich z całej Polski rozpoczęli swój maturalny maraton egzaminem z języka polskiego. Arkusz składa się z dwóch części – testu i wypracowania. Na uzupełnienie wszystkich zadań zdający mieli aż cztery godziny. Czy polecenia sprawiły dużo trudności? Jakie były tematy na maturze z języka polskiego 2024? Co było na maturze z języka polskiego 2024?

Tematy z języka polskiego na maturze 2024

Pierwsze wyzwanie tegoroczni maturzyści mają już za sobą. Tradycyjnie maturalne zmagania rozpoczęły się od egzaminu z języka polskiego, do którego uczniowie przystąpili we wtorek o godzinie 9:00. Jak co roku, największy niepokój wzbudzały potencjalne tematy wypracowania. Okazuje się jednak, że stres był niepotrzebny – większość zdających i internautów ocenia je jako łatwe.

Oto tematy wypracowań, z którymi musieli zmierzyć się maturzyści:

  • Bunt i jego konsekwencje dla człowieka
  • Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

Zgodnie z poleceniem w pracy należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej (wskazanych w arkuszu), a także do innego utworu literackiego i wybranych kontekstów. Wypracowanie powinno liczyć przynajmniej 300 wyrazów.

Zobacz: Najważniejsze słówka na maturę z angielskiego. Te zwroty mogą przydać się na egzaminie

Jakie były pytania na maturze z języka polskiego?

Poza napisaniem wypracowania maturzyści musieli rozwiązać również część testową, która składa się z dwóch segmentów: “Język polski w użyciu” oraz testu historycznoliterackiego. W pierwszym z nich należy zapoznać się z dwoma tekstami (najczęściej naukowymi i/lub publicystycznymi), a następnie odpowiedzieć na pytania i napisać notatkę syntetyzującą. W drugim natomiast sprawdzana jest wiedza z lektur obowiązkowych, ich problematyki, a także z najważniejszych zagadnień dotyczących epok literackich.

Z pierwszy informacji od maturzystów, którzy wyszli już z egzaminów, wiadomo, pojawiły się pytania dotyczące symboliki “Wesele”, a także interpretacji “Przedwiośnia”. Jak tylko CKE opublikuje cały arkusz, zaktualizujemy informacje o pozostałych zadaniach.

Sprawdź: Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę 2024? Uczniów obowiązują w tym roku nowe wymagania

Czytelnicy pytają o maturę z polskiego 2024

Co było na maturze z polskiego 2024?

Pytania dotyczące “Wesela” i “Przedwiośnia”, a także motyw buntu i relacji z drugą osobą w wypracowaniu.

Jakie tematy na maturze z polskiego 2024?

“Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” i “Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”

Jaka lektura na maturze?

W wypracowaniu można było odwołać się do “Dziadów” cz. III, “Lalki”, “Kordiana”, “Przedwiośnia”.

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo