Matka samotnie wychowująca dziecka a PIT. Tyle można zaoszczędzić na preferencyjnym rozliczeniu

Zgodnie z ustawą podatkową samotni rodzice mogą skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania się z niektórych podatków. Dzięki temu można znacząco obniżyć wysokość należności dla Urzędu Skarbowego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Ulga dla samotnego rodzica – kto może z niej skorzystać w 2024 roku? Matka samotnie wychowująca dziecka a PIT – jak odliczyć ulgę?

Matka samotnie wychowująca dziecka a PIT

Ustawa o podatku PIT przewiduje różne sytuacje, w których podatnicy mogą skorzystać z ulg i obniżyć wysokość należności oddawanych fiskusowi. Na ten moment ze specjalnych preferencyjnych zasad mogą skorzystać osoby samotnie wychowujące dzieci, czyli:

  • panny / kawalerowie,
  • wdowy / wdowcy,
  • rozwódki / rozwodnicy,
  • osoby, w stosunku do której orzeczono separację,
  • osoby, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. 

Niezbędne jest natomiast udowodnienie, że podatnik faktycznie wychowuje dziecko samodzielnie. Z ulgi nie skorzystają bowiem nie skorzystają zamieszkujące np. z konkubiną czy z konkubentem (będącymi rodzicami dziecka).

Jak wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Finansów, ulga “polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci”. Dzięki temu podatnik może odliczyć dwukrotność aktualnej kwoty wolnej od podatku, czyli w sumie 60 tys. zł, tak samo jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków. 

Aby obliczyć preferencyjny podatek w rocznym zeznaniu podatkowym, należy wykazane dochody podzielić na pół, następnie obliczyć podatek według skali podatkowej, a później obliczony podatek pomnożyć przez 2.

Zobacz: Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?

Ulga dla samotnych matek i ojców

Zgodnie z przepisami samotny rodzic może zastosować w swoim zeznaniu omawiana ulgę, o ile dziecko:

  • jest małoletnie,
  • jest pełnoletnie i otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • jest pełnoletnie, ale nie ukończyło jeszcze 25. roku życia i nadal się uczy lub studiuje.

Sprawdź też:

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo