Zgrzytanie zębami u dzieci

Czy zdarzyła ci się sytuacja, że nocą twoje dziecko zgrzyta zębami? Drogi rodzicu nie panikuj ruszamy ci z pomocą, z nami zgrzytanie zębami u dzieci nie będzie już takie straszne.

Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci

Na temat zgrzytania zębami krąży wiele opinii. Faktem jest, iż jest to jedna z najczęstszych dolegliwości dzieci do 6 roku życia. Jej występowanie określa się miedzy 8-20%. Przyczyn owego problemu może być kilka.
Pierwszą są owsiki.

Owsiki jako przyczyna zgrzytania zębami?

Owsica znana bardziej jako choroba brudnych rak jest dość częstą przypadłością wieku dziecięcego. Powszechnie uważa się, że do zakażenia dochodzi w wyniku zaniedbania higieny. To jednak nie jedyna droga. Do skażenia może dojść również droga wziewną, poprzez wdychane wraz z kurzem jaja pasożyta. Nie zawsze więc, perfekcyjnie czyste ręce naszego malca uchronią go przed zakażeniem.

Objawy owsicy

Owsica niesie ze sobą wiele objawów. Jeśli zauważyłaś, że twoja pociecha ma:

  • Problemy z koncentracja,
  • Często jest nerwowa,
  • Boli ją brzuch,
  • Ma biegunki,
  • Nie chce jeść,
  • Swędzi ją pupa,
  • i zgrzyta zębami

Nie lekceważ tego!
Objawy te, a w szczególności świąt i zgrzytanie zębów nasilają się zwykle nocą. Dlaczego? Bo właśnie wtedy samica owsika wędruje do odbytu, aby wydostać się na zewnątrz i tam złożyć jaja. Dziecko drapiąc się w nocy nieświadomie przenosi jaja pasożyta do jamy ustnej.
Jeśli więc masz jakiekolwiek podejrzenia warto abyś udała się z malcem do lekarza rodzinnego, który zleci badania diagnostyczne.

Rozpoznania choroby można dokonać przez bezpośrednią obserwację dziecka w nocy lub przez analizę błony śluzowej okolic odbytu czy wymazu zza paznokci. W kale rzadko zaobserwujemy jaja owsików.

Pamiętajmy o zachowaniu higieny. Jaja pasożyta pozostają także na bieliźnie, ubraniach czy ręcznikach osoby zarażonej. W prosty sposób mogą więc rozprzestrzeniać się wśród pozostałych członków rodziny. Pranie, wietrzenie pomieszczeń i mycie rąk po wyjściu z toalety z pewnością zmniejszy ryzyko wystąpienia i rozprzestrzenienia pasożyta.

A może dziecko zgrzyta zębami w nocy przez wadę zgryzu?

Jeśli wykluczyliście owsiki a szczękanie zębami u dziecka nadal nie ustaje, warto zainteresować się uzębieniem malca. Często to właśnie wada zgryzu bywa główną przyczyną tego, że nasze dziecko zgrzyta zębami.

Bruksizm to długotrwałe i nieświadome nocne zgrzytanie zębami u dzieci. Najczęściej ujawnia się z chwilą wyrzynania zębów mlecznych bądź stałych. Z powodu złego zgryzu zęby zaczynają się ścierać co doprowadza do ich nadwrażliwości, a później próchnicy. Dodatkowo mogą wystąpić objawy takie jak:

  • bóle szczęki, twarzy,
  • osłabienie lub kruszenie zębów
  • wady wymowy.

Ważna jest zatem szybka reakcja z naszej strony. W celu rozpoczęcia leczenia konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa. Jeśli wina leży po stronie zgryzu, doktor zleci aparat ortodontyczny, który zniweluje powstałą wadę i zmniejszy występujące objawy.

Jeśli jednak zgryz naszej pociechy nie jest winowajcą to, zadbajmy o to, aby lekarz podczas wizyty sprawdził wszelkie plomby, ubytki w jamie ustnej. Czasem zwykła wymiana wypełnienia może sprawić, iż problem zgrzytania zębami u naszych dzieci zniknie.

Przydatne okazać się mogą także badania krwi. Bruksizm ma bardzo często związek z niedoborem magnezu. Uzupełnienie tego minerału może także pomóc zniwelować problem.

Stres – winowajcą zgrzytania zębów u dzieci

Lekarz wyeliminował owsiki? Stomatolog nie potwierdził wady zgryzu? Wyniki krwi są w normie? Gdzie zatem szukać dalszej pomocy?

Być może u psychologa. Zdaniem licznych specjalistów dzieci zgrzytają zębami pod wpływem długotrwałego zdenerwowania, stresu lub silnego napięcia. Podczas wizyty psycholog oceni stan psychiczny dziecka i dokona diagnozy. Do takiej wizyty warto się przygotować. Wnikliwa obserwacja naszej pociechy z pewnością ułatwi lekarzowi zebranie dokładnego wywiadu medycznego.

Warto pamiętać, że to co dla nas jest zwykłą błahostką, dla dziecka może stanowić ogromną barierę.
Pomocne w leczeniu zgrzytania zębów u dzieci mogą być wszelkie techniki relaksacyjne. Odpowiednie wyciszenie zwłaszcza przed snem, kojąca muzyka, kąpiel czy po prostu szczera rozmowa z naszym dzieckiem może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Przyczyn zgrzytania zębami u dzieci może być o więc wiele. Omówiliśmy trzy, które występują najczęściej. Jeżeli żadna z nich nie powoduje problemów u Twojego dziecka, to pediatra powinien pokierować Was na dalsze badania.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Zgrzytanie zębami u dzieci

  1. Zgrzytanie zębami u dzieci, szczególnie w nocy to objaw owsików. W takim wypadku najlepiej jest jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć kurację.

    Ślub cywilny, Suknie Ślubne

    Sukienka na ślub cywilny

    Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Menu weselne

    Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo