Paracetamol w ciąży

W czasie ciąży stosowanie leków, nawet tych przyjmowanych wcześniej bez zastanowienia, staje się wielką niewiadomą. Przyszłe mamy nie są pewne czy dany środek nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Wyjaśnimy w tym artykule jak jest z popularnym paracetamolem.

Paracetamol

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych w Polsce środków przeciwbólowych – tuż obok ibuprofenu. Jest to związek chemiczny będący hydroksylową pochodną acetanilidu. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie podrażnia i nie uszkadza błony śluzowej żołądka i jest bezpieczny dla pacjentów w każdym wieku.

Stosowanie paracetamolu jest wskazane przy bólach różnego pochodzenia, zarówno o natężeniu słabym, jak i mocnym. Radzi sobie z bólami migrenowymi, miesiączkowymi, mięśni i stawów, a także łagodzi bóle towarzyszące chorobom nowotworowym. Paracetamol jest świetnym środkiem na przeziębienie – łagodzi ból głowy, zbija gorączkę i zmniejsza bóle mięśni.

Paracetamol a ciąża

Paracetamol jest dostępny bez recepty, co oznacza, że teoretycznie zalicza się do leków bezpiecznych. Warto jednak mieć na uwadze, że w czasie ciąży przyjmowanie jakichkolwiek medykamentów, nawet tych, które nie muszą być przepisywane przez lekarza, powinno zostać skonsultowane z ginekologiem.

Niedawno przeprowadzane badania wykazały, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży może mieć wpływ na występowanie u dziecka astmy. Lek ma powodować pojawianie się świszczącego oddechu, co jest jednym z objawów tej choroby. Nie zostało to do końca potwierdzone, niemniej jednak lekarze zalecają ostrożność.

Ponadto zachodzą obawy, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży wpływa na obniżenie poziomu testosteronu. Jeżeli w łonie przyszłej mamy rozwija się mały chłopiec, może to stanowić problem, ponieważ testosteron ma kluczowy wpływ na rozwój męskich płodów.

Paracetamol w pierwszym trymestrze ciąży

Lekarze odradzają przyjmowanie paracetamolu w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie wtedy rozwijają się kluczowe organy dziecka, jego układ nerwowy i mózg. Z uwagi na to, że wpływ paracetamolu na rozwijające się dziecko nie jest do końca przebadany, ginekolodzy proponują powstrzymanie się od przyjmowania go w kluczowym pierwszym trymestrze, zgodnie z zasadą “na wszelki wypadek”.

Paracetamol w ciąży: dawkowanie

Paracetamol może być przyjmowany przez ciężarne kobiety, które ukończyły pierwszy trymestr, ale w minimalnych dawkach. Żadne wyniki badań nie wskazały jednoznacznie jaka jego ilość może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód, lecz lekarze zalecają ostrożność. Dawka maksymalna nie powinna przekraczać dawki dobowej rekomendowanej przez producenta na opakowaniu. Zazwyczaj jest to 4g na dobę.

Leczenie paracetamolem w czasie ciąży powinno być krótkotrwałe. Niektórzy lekarze zalecają, by nie stosować go dłużej niż 2-3 dni.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo