Tabletki antykoncepcyjne i ich skutki uboczne

Doustna antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki antykoncepcyjne mają szereg zalet. Wygoda ich stosowania jest z pewnością największą z nich. Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, mogą w przystępny i łatwy sposób się przed nią chronić. Jednakże jak zawsze są dwie strony medalu – oprócz niezaprzeczalnych zalet, tabletki hormonalne mają również swoje wady. Jakie są skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Skutki uboczne przyjmowania tabletek hormonalnych mogą być nasilone w pierwszych miesiącach ich stosowania. Organizm uczy się radzić sobie z nowymi dawkami hormonów i chwilę zajmie zanim w pełni się przystosuje. Część skutków ubocznych mija więc po krótkim czasie, jednakże niektóre z nich mogą stale towarzyszyć kobiecie. Poniżej przedstawiamy zestawienie tych, z którymi nasze Czytelniczki borykają się najczęściej.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: przyrost masy ciała

Zwiększenie wagi ciała to jeden z najmniej przyjemnych dla kobiety skutków ubocznych przyjmowania tabletek. Może być to spowodowane zwiększonym łaknieniem, które towarzyszy zmianom hormonalnym mającym miejsce podczas przyjmowania tabletek. Dodatkowe kilogramy czasami przybywają w zastraszającym tempie i bardzo trudno jest ich się pozbyć.

Minusy tabletek antykoncepcyjnych: zatrzymywanie wody

Składniki zawarte w tabletce antykoncepcyjnej sprawiają, że jony sodu nie są wydalane z organizmu wraz z moczem. Z kolei jony sodu mają właściwości wiążące wodę. Przyciągają ją do siebie i ona również nie zostaje wydalana. Efektem tego jest charakterystyczne puchnięcie od zbyt dużego nadmiaru wody, co daje również przełożenie na nieco wyższą wagę i trudności w dopinaniu się w ulubionych ubraniach.

Wady tabletek antykoncepcyjnych: spadek libido

Brak ochoty na współżycie płciowe bardzo często jest wymieniany przez kobiety jako skutek uboczny przyjmowania tabletek. Przede wszystkim przyczyna leży w naturalnych potrzebach naszego organizmu, które działają w ściśle określony sposób, bardzo często podyktowany działaniem hormonów. Seks i ochota na niego są podświadomym dążeniem do rozmnażania zapisanym w naszych genach od wieków. Rozmnażanie to z kolei rzecz, której tabletki mają zapobiegać. Zmiany wprowadzane przez nie w działanie układu rozrodczego mają wpływ na mózg, który zaczyna odbierać sygnały, że popęd płciowy nie jest potrzebny ze względu na brak możliwości poczęcia dziecka. Spada zatem libido i ochota na łóżkowe figle.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: suchość w pochwie

Za wydzielanie śluzu w pochwie odpowiedzialny jest hormon nazywany estrogenem. Jego niedobór powoduje, że błony śluzowe są przesuszone, na wskutek czego podczas stosunku pojawiają się nieprzyjemne otarcia i ból. Ma to miejsce, ponieważ tabletki antykoncepcyjne znacząco zmniejszają ilość estrogenu.

Sprawdź: Kiedy i jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Inne skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych:

Ulotki tabletek hormonalnych, które mają zabezpieczać przed ciążą są bardzo obszerne. Wśród skutków ubocznych podawanych przez producentów wymieniany jest szereg konsekwencji, z którymi należy się liczyć w przypadku zdecydowania się na ten rodzaj antykoncepcji. Oprócz najpopularniejszych wyżej omówionych przykładów są to także:

  • bóle głowy
  • nudności
  • kłopoty z cerą
  • stany depresyjne
  • wzrost ciśnienia tętniczego
  • choroba niedokrwienna serca
  • krwawienia i plamienia

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo