Pałeczki kwasu mlekowego (pałeczki Doderleina): Dlaczego bakterie Lactobacillus są tak ważne dla zdrowia kobiety?

Pałeczki kwasu mlekowego to jeden z wielu gatunków mikroorganizmów bytujących w pochwie kobiet i w jelicie obu płci. Biorą udział w wielu fizjologicznych procesach, m.in. hamują rozwój patogenów. Zaburzenia flory bakteryjnej mogą mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje, dlatego w niektórych przypadkach zalecane jest stosowanie preparatów uzupełniających niedobór pałeczek kwasu mlekowego.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Bakterie Lactobacillus pełnią kluczową rolę dla zdrowia.
  • Pałeczki kwasu mlekowego bytujące w pochwie chronią przed patogenami i zapobiegają rozwojowi infekcji.
  • Brak dostatecznej ilości pałeczek Doderleina może skutkować wieloma chorobami o poważnych skutkach: począwszy od zapaleń dróg moczowych i infekcji, na niepłodności skończywszy.

Pałeczki kwasu mlekowego: Lactobacillus w pochwie

Drogi rodne zdrowej kobiety aż do szyjki macicy są “zamieszkane” przez mikroorganizmy pełniące wiele ważnych funkcji z punktu widzenia ogólnej kondycji układu moczowego i płciowego. Bakterie Lactobacillus, zasiedlające nabłonek pochwy, są najważniejszym elementem flory bakteryjnej. Ich rolą jest m.in. ochrona dróg rodnych przed patogennymi bakteriami, takimi jak Ureaplasma, Streptococcus i wiele innych. Prawidłowa flora bakteryjna typu Lactobacillus uniemożliwia zasiedlanie nabłonka pochwy przez patogeny, co zapobiega rozwojowi przykrych i niebezpiecznych chorób. Przykładowo zakażenie Ureaplasmą powoduje nie tylko przeciągające się zapalenia pęcherza i zwiększa podatność na rozwój infekcji grzybiczych, ale np. we wczesnych etapach ciąży może doprowadzić do poronienia.

Drugą istotną funkcją bakterii Lactobacillus w pochwie jest rozkładanie glikogenu do postaci kwasu mlekowego. Prawidłowe środowisko pochwy powinno być zakwaszone, ponieważ w ten sposób tworzy się naturalna bariera dla patogenów. Z kolei nadtlenek wodoru produkowany przez pałeczki Doderleina (inna nazwa bakterii Lactobacillus) uniemożliwia rozwijanie się szczepów bakterii beztlenowych.

Kwas mlekowy dopochwowo (Lactobacillus)

Jak widać, każde najdrobniejsze zaburzenie flory bakteryjnej pochwy może znacząco wpłynąć na stan zdrowia kobiety. Dlatego w sytuacji, kiedy dochodzi do naruszenia biocenozy pochwy lub jest podejrzenie, że może do niego dojść np. w czasie antybiotykoterapii, wskazane jest stosowanie odpowiednich preparatów.

Tabletki dopochwowe z kwasem mlekowym aplikuje się najczęściej na noc. Zawierają naturalne szczepy bakterii, które kolonizują drogi rodne kobiety i zwalczają ewentualne patogeny. Globulki z kwasem mlekowym są szczególnie zalecane w sytuacjach osłabienia organizmu spowodowanego infekcją nie tylko układu moczowego czy dróg rodnych, ale także przy przeziębieniach. Szczególnie, jeśli kobieta zażywa mocne środki wpływające na florę bakteryjną organizmu.

Pałeczki kwasu mlekowego doustne

Preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego mogą być także przyjmowane doustnie – oczywiście mają inną formę i odrobinę inny skład. Przy antybiotykoterapii należy pamiętać, aby odstęp między zażyciem antybiotyku i probiotyku wynosił ok. dwóch godzin. Większość tabletek i globulek z Lactobacillus dostępna jest bez recepty. Warto jednak zapytać swojego zaufanego lekarza, jaką markę poleca, ponieważ różnią się one pod względem jakości i substancji pomocniczych.

Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie – skutki

Biocenoza pochwy powinna być poddawana regularnej kontroli, szczególnie w czasie ciąży. Aktualne standardy opieki okołoporodowej przewidują jedno badanie czystości pochwy na trymestr. Jednak każda kobieta, niezależnie od stopnia aktywności seksualnej, powinna przynajmniej raz w roku poddać się badaniu. Szczególnie, jeśli doświadcza niepokojących objawów, takich jak świąd czy pieczenie, upławy albo trudności z oddawaniem moczu. Należy pamiętać, że niektóre zaburzenia flory bakteryjnej, szczególnie na samym początku, nie wywołują żadnych dolegliwości. Brak kwasu mlekowego w pochwie, który jest skutkiem niedostatecznie licznej kolonii Lactobacillus, może doprowadzić do osiedlenia się patogenów powodujących nawet niepłodność.

Probiotyki a pałeczki kwasu mlekowego

Nie wszystkie probiotyki zażywane doustnie posiadają odpowiednie (z punktu widzenia ginekologicznego) bakterie kwasu mlekowego. Tabletki do ogólnego stosowania osłonowego przy antybiotykoterapii mają głównie za zadanie odbudowę flory bakteryjnej jelit. Przy antybiotykoterapii czy infekcjach ginekologicznych najlepiej stosować dodatkowo przeznaczone w tym celu probiotyki ginekologiczne. O tym, które wybrać, najlepiej porozmawiać z zaufanym lekarzem.

Źródła:
  • The Lactobacillus casei Group: History and Health Related Applications, School of Food and Nutritional Sciences, University College Cork, Cork, Ireland, NCBI.
  • Pathogenesis of Bacterial Vaginosis: Discussion of Current Hypotheses, Department of Medicine, Division of Infectious Diseases, University of Alabama at Birmingham, NCBI.
  • What is bacterial vaginosis?, , Medical News Today.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo