Niepłodność wtórna

Posiadanie jedynaka nie zawsze jest świadomym wyborem. Okazuje się, że co dwudziesta para, która miała problemy z zajściem w pierwszą ciążę, ma je również przy drugim dziecku. Niepłodność wtórna może też dotknąć osoby niemające wcześniej problemów z płodnością.

Niepłodność wtórna
materiały prasowe

Czym jest niepłodność wtórna?

Już kilka lat temu znajomy ginekolog przestrzegał mnie, że problem bezpłodności w niedługim czasie stanie się bardzo powszechny. I rzeczywiście: szacuje się, że około 15% par z różnych powodów nie zachodzi w ciążę w przeciągu pierwszego roku starań o dziecko. Co więcej część z nich będzie miała podobne problemy przy drugiej ciąży.

Mówimy o niej wtedy, gdy kobieta była już raz w ciąży i urodziła dziecko, a przy próbie zajścia w kolejną pojawiają się trudności. Niepłodność wtórna dotyczy również sytuacji, gdy kobieta zaszła w ciążę, ale doszło do poronienia – mówi Monika Juszczuk, przedstawiciel marki dr Bocian.

Niepłodność wtórna: jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Wśród głównych przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się wiek obojga rodziców, niezdrowy tryb życia oraz przebyte wcześniej urazy narządów rozrodczych. Prawidłowy przebieg ciąży jest niemożliwy również wówczas, gdy zarodek ma wady genetyczne.

Wśród przyczyn niepłodności wtórnej u kobiet pojawiają się:

  • zaburzenia owulacji,
  • niedrożność jajników,
  • endometrioza,
  • przebyte zabiegi i operacje narządów rodnych,
  • zachwianie gospodarki hormonalnej po pierwszej ciąży,
  • zrosty po pierwszej ciąży.

A jakie są przyczyny niepłodności wtórnej u mężczyzn?

Najczęściej wymienia się trzy z nich:

– Pierwsza z nich dotyczy głównie zaburzeń w gospodarce hormonalnej jąder. Druga to różnego rodzaju uszkodzenia struktury i czynności kanalików plemnikotwórczych, a ostatni z czynników mogących wpływać na płodność wiąże się z zaburzeniami transmisji plemników przez drogi wyprowadzające oraz z ich zdolnością do zapłodnienia komórki jajowej – mówi prof. dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Jak się okazuje wtórna bezpłodność może się pojawić także jako skutek niektórych urazów, np. po przebytym urazie rdzenia kręgowego. Do czynników, które niekorzystnie wpływają na płodność mężczyzn zalicza się także niezdrową dietę, siedzący tryb życia, przegrzewanie jąder czy niekorzystne warunki pracy.

Bezpłodność wtórna a wiek partnerów

Bezpłodność wtórna jest przez lekarzy wiązana z przesunięciem się wieku, w którym kobiety zachodzą w ciążę. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polki coraz częściej rodzą pierwsze dziecko po 30 roku życia, a co za tym idzie kolejne około 35 roku życia. Jak pokazują badania, u kobiet płodność zmniejsza się stopniowo już po 25. roku życia, a około 45. roku z reguły zaczyna zanikać.

Niepłodność wtórna: diagnoza i leczenie

Bezpłodność wtórna nie jest wyrokiem i nie oznacza, że nie będziecie mieli drugiego dziecka. Na początek trzeba postawić diagnozę. W tym celu u mężczyzn wykonuje się badanie określające m.in. jakość nasienia – jego objętość, wygląd, lepkość oraz pH. Ocenia się też sposób przemieszczania się plemników oraz ich ruchliwość. Kobiety w pierwszej kolejności kierowane są na badanie USG narządu rodnego wraz z dokładną analizą budowy macicy i śluzu. W dalszej kolejności zleca się bardziej szczegółowe badania, jak laparoskopia czy USG dopochwowe.

Kolejnym krokiem po postawieniu diagnozy jest leczenie. W przypadku niepłodności wtórnej rozwiązaniem może być zabieg in vitro lub terapia hormonalna. Ale nie zawsze… Czasami przyczyną bezpłodności wtórnej jest stres lub ogromna presja związana z chęcią posiadania kolejnego dziecka. Niezależnie od tego, jak to jest w Waszym przypadku pamiętajcie, że niepłodność wtórną można leczyć i pojawienie się kolejnego dziecka jest najczęściej jedynie kwestią czasu i właściwej diagnostyki problemu.

[Zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

Rozrywka
Jak rozbawić niemowlę? Zamiast zabawek pokaż mu...
Kolorowe grzechotki, pluszowe przytulanki i interaktywne zabawki - żadnej z tych rzeczy na pewno nie brakuje w pokoikach Waszych niemowląt. Tymczasem okazuje się, że wystarczy tak niewiele, by maluch doskonale
Czytaj dalej
Sukienki na wesele dla gości
Dodatki do czerwonej sukienki
Kupiłaś czerwoną sukienkę i nie wiesz jakie dodatki masz do niej założyć? Zastanawiasz się jakie wybrać buty? Nie masz pojęcia jaka biżuteria będzie do niej najbardziej pasowała? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców Problemy z zajściem w ciążę
Masz problem z zajściem w ciążę? Powodem może być brak śluzu szyjkowego
Kiedy starania o dziecko,  przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanych efektów, kobiety zaczynają odczuwać niepokój. Szukają przyczyny niepowodzeń, często wpadają we frustrację i zaczynają obwiniać siebie. W takich sytuacjach najważniejsza
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciąże? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży Problemy z zajściem w ciążę
Wpływ niedoczynności tarczycy na zajście w ciążę
Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyka kobiet 5 razy częściej niż mężczyzn. Jest to zaburzenie szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, a także bywa czasem powodem problemów z zajściem w
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Problem z zajściem w drugą ciążę
Masz już dziecko? Zajście w pierwszą ciążę nie było żadnym problemem? Zdecydowałaś się przejść przez to ponownie, ale... No właśnie. Czemu jest tak, że z zajściem w drugą ciążę może
Czytaj dalej