Niepłodność wtórna

Posiadanie jedynaka nie zawsze jest świadomym wyborem. Okazuje się, że co dwudziesta para, która miała problemy z zajściem w pierwszą ciążę, ma je również przy drugim dziecku. Niepłodność wtórna może też dotknąć osoby niemające wcześniej problemów z płodnością.

Niepłodność wtórna
materiały prasowe

Czym jest niepłodność wtórna?

Już kilka lat temu znajomy ginekolog przestrzegał mnie, że problem bezpłodności w niedługim czasie stanie się bardzo powszechny. I rzeczywiście: szacuje się, że około 15% par z różnych powodów nie zachodzi w ciążę w przeciągu pierwszego roku starań o dziecko. Co więcej część z nich będzie miała podobne problemy przy drugiej ciąży.

Niepłodność wtórna to sytuacja, gdy nie dochodzi do ciąży u starającej się kobiety, która była wcześniej w ciąży bez względu na to, czy ta ciąża zakończyła się porodem. Przyczyny niepłodności wtórnej w dużym zakresie są takie same jak w niepłodności pierwotnej. Statystyki nie wskazują, aby przybywało par niepłodnych, w tym również niepłodności wtórnej. Jak wiadomo, w naszej cywilizacji obserwuje się zjawisko obniżenia się dzietności kobiet (mają mniej dzieci niż kiedyś) i później zaczynają starania o pierwsze dziecko. Tym samym później starają się o kolejne potomstwo. Ponieważ szansa na ciążę spada wraz z wiekiem, szczególnie po 35 roku życia, zatem wiek jest zasadniczą przyczyną niemożności zajścia w drugą ciąże. Polska jest krajem o jednym z najniższych współczynników dzietności (1.48). – wyjaśnia dr n. med. Artur Polak – Założyciel i Dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis.

Niepłodność wtórna: jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Wśród głównych przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się wiek obojga rodziców, niezdrowy tryb życia oraz przebyte wcześniej urazy narządów rozrodczych. Prawidłowy przebieg ciąży jest niemożliwy również wówczas, gdy zarodek ma wady genetyczne.

Wśród przyczyn niepłodności wtórnej u kobiet pojawiają się:

  • zaburzenia owulacji,
  • niedrożność jajników,
  • endometrioza,
  • przebyte zabiegi i operacje narządów rodnych,
  • zachwianie gospodarki hormonalnej po pierwszej ciąży,
  • zrosty po pierwszej ciąży.
Sprawdź:  Ile kosztuje in vitro w Polsce? Prześwietlamy realne koszty i porównujemy je z cennikiem na 2020 rok

A jakie są przyczyny niepłodności wtórnej u mężczyzn?

Najczęściej wymienia się trzy z nich:

– Pierwsza z nich dotyczy głównie zaburzeń w gospodarce hormonalnej jąder. Druga to różnego rodzaju uszkodzenia struktury i czynności kanalików plemnikotwórczych, a ostatni z czynników mogących wpływać na płodność wiąże się z zaburzeniami transmisji plemników przez drogi wyprowadzające oraz z ich zdolnością do zapłodnienia komórki jajowej – mówi prof. dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Jak się okazuje wtórna bezpłodność może się pojawić także jako skutek niektórych urazów, np. po przebytym urazie rdzenia kręgowego. Do czynników, które niekorzystnie wpływają na płodność mężczyzn zalicza się także niezdrową dietę, siedzący tryb życia, przegrzewanie jąder czy niekorzystne warunki pracy.

Bezpłodność wtórna a wiek partnerów

Bezpłodność wtórna jest przez lekarzy wiązana z przesunięciem się wieku, w którym kobiety zachodzą w ciążę. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polki coraz częściej rodzą pierwsze dziecko po 30 roku życia, a co za tym idzie kolejne około 35 roku życia. Jak pokazują badania, u kobiet płodność zmniejsza się stopniowo już po 25. roku życia, a około 45. roku z reguły zaczyna zanikać.

Niepłodność wtórna: diagnoza i leczenie

Bezpłodność wtórna nie jest wyrokiem i nie oznacza, że nie będziecie mieli drugiego dziecka. Na początek trzeba postawić diagnozę. W tym celu u mężczyzn wykonuje się badanie określające m.in. jakość nasienia – jego objętość, wygląd, lepkość oraz pH. Ocenia się też sposób przemieszczania się plemników oraz ich ruchliwość. Kobiety w pierwszej kolejności kierowane są na badanie USG narządu rodnego wraz z dokładną analizą budowy macicy i śluzu. W dalszej kolejności zleca się bardziej szczegółowe badania, jak laparoskopia czy USG dopochwowe.

Kolejnym krokiem po postawieniu diagnozy jest leczenie. W przypadku niepłodności wtórnej rozwiązaniem może być zabieg in vitro lub terapia hormonalna. Ale nie zawsze… Czasami przyczyną bezpłodności wtórnej jest stres lub ogromna presja związana z chęcią posiadania kolejnego dziecka. Niezależnie od tego, jak to jest w Waszym przypadku pamiętajcie, że niepłodność wtórną można leczyć i pojawienie się kolejnego dziecka jest najczęściej jedynie kwestią czasu i właściwej diagnostyki problemu.

Sprawdź:  Ciąża z in vitro: Diagnostyka preimplantacyjna

[Zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

Newsy
To już pewne: Szkoły zamknięte aż do Wielkanocy! Terminy egzaminów bez zmian
Szef MEN, minister Dariusz Piontkowski potwierdził, że aktualna przerwa w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych, będąca środkiem zapobiegawczym na czas pandemii koronawirusa zostanie wydłużona. Dzieci nie wrócą do szkół przed Wielkanocą. [Aktualizacja 20.03.2020
Czytaj dalej
Newsy
Koronawirus a zamknięte placówki: Czy rodzice mają prawo przestać płacić za żłobek i przedszkole?
Decyzją rządu w związku z pandemią koronawirusa, wszystkie placówki dydaktyczno-wychowawcze zostały zamknięte na okres dwóch tygodni, który kończy się 25 marca. Już dzisiaj jednak wiadomo, że okres ten prawdopodobnie zostanie
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Ciąża z in vitro: Diagnostyka preimplantacyjna
Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik i zagnieżdżenie się jej w ścianie macicy to dopiero połowa drogi do przyjścia na świat zdrowego maluszka. Zaburzenia genetyczne zarodków nie należą do rzadkości i stanowią
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Oligospermia a ciąża: te rzeczy powinniście wiedzieć, jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko!
W dzisiejszych czasach bardzo wiele par ma problem z zajściem w ciążę. Powszechnie uważa się, że najczęściej problem leży po stronie kobiet. Ogólnodostępne hormonalne sposoby antykoncepcji czy terapie z użyciem
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problem z zajściem w ciążę? Powodem może być brak śluzu szyjkowego
Kiedy starania o dziecko, przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanych efektów, kobiety zaczynają odczuwać niepokój. Szukają przyczyny niepowodzeń, często wpadają we frustrację i zaczynają obwiniać siebie. W takich sytuacjach najważniejsza jest
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciążę? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej