Zdarza się czasem tak, że pomimo zasądzenia przez sąd alimentów, rodzic zobowiązany do ich płacenia uchyla się od obowiązku. W takich sytuacjach istnieje kilka sposobów na uzyskanie środków na dziecko. Jednym z nich jest zwrócenie się o alimenty do dziadków.

- W polskim prawie istnieje możliwość obciążenia dziadków obowiązkiem alimentacyjnym, jeśli ich dziecko nie może podjąć obowiązku opłacania alimentów lub uchyla się od niego.
- Obowiązek alimentacyjny nie przechodzi automatycznie na dziadków - w tym celu opiekun prawny dziecka musi złożyć pozew w odpowiednim sądzie.
- Istnieją warunki, które należy spełnić, aby alimenty od dziadków zostały zasądzone - głównie chodzi o kryterium ekonomiczne.
Alimenty od dziadków
Wciąż nie wszyscy wiedzą o tym, że polskie prawo przewiduje sytuację, kiedy dziadkowie płacą alimenty. Nie dzieje się to jednak automatycznie i za każdym razem, kiedy rodzic zobowiązany do płacenia, uchyla się od obowiązków. Aby uzyskać alimenty uzupełniające od dziadków, należy spełnić pewne wymogi formalne, a także materialne. Należy także wiedzieć, że wysokość takich alimentów jest niższa, niż świadczenia zasądzone pierwotnie przez sąd jednemu z rodziców.
Kiedy dziadkowie płacą alimenty na wnuki?
W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny obciąża małżonków. W następnej kolejności, krewnych w linii prostej i rodzeństwo małżonka. Warto wiedzieć, że alimentami mogą być obciążani kolejno krewni w linii prostej, ale tzw. zstępni są brani pod uwagę przed wstępnymi. Zgodnie z tą definicją, najpierw żądane są alimenty od dzieci względem ich rodziców, a w drugiej kolejności: rodziców i dziadków względem dzieci.
Zatem w praktyce: alimenty na wnuków od dziadków – kiedy można się ubiegać o to świadczenie? Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno określają, że taka możliwość zachodzi, gdy rodzic obciążony obowiązkiem alimentacyjnym:
- nie żyje, lub
- nie jest w stanie uczynić zadość swoim obowiązkom wobec dziecka, lub
- uzyskanie na czas potrzebnych dziecku na co dzień środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z tzw. nadmiernymi trudnościami.
Nie są to jednak wszystkie aspekty prawne, które należy znać. Alimenty uzupełniające od dziadków mogą być bowiem zasądzone przez sąd jedynie w sytuacji, kiedy dziecko znajduje się w niedostatku. Jeśli zatem sprawujący opiekę nad dzieckiem rodzic jest w stanie zapewnić mu byt, a dziecko nie żyje w skrajnym ubóstwie – alimenty od dziadków nie zostaną przyznane.
Pozew o alimenty od dziadków
Aby ubiegać się o alimenty od dziadków, należy dokonać pewnych formalności. Przede wszystkim, należy sformułować pozew o alimenty przeciwko dziadkom – najlepiej skorzystać w tym względzie z usług prawniczych. Chociaż w internecie z łatwością można odnaleźć wzór pozwu warto pamiętać, że każda sytuacja jest inna, a od sformułowania tego dokumentu może wiele zależeć. Następnie pozew powinien być złożony we właściwym sądzie.
Tego typu dokument powinien zawierać m.in.:
- oznaczenie sądu, do którego jest kierowany
- imiona i nazwiska stron
- imiona i nazwiska przedstawicieli ustawowych i pełnomocników
- uzasadnienie wniosku oraz oświadczenia
- dowody na poparcie opisywanych okoliczności.
Dokument koniecznie powinien być podpisany przez tzw. stronę powodową (czyli dziecko, jeśli ukończyło 18 lat) lub jej pełnomocnika.
Sprawdź: Jaka jest wysokość alimentów w tym roku?
Jak się bronić przed brakiem alimentów?
Postępowanie w przypadku pozwu wytoczonego dziadkom o alimenty nie różni się znacząco od innych pozwów cywilnych. Z pewnością jednak, jak w przypadku wszystkich kwestii rodzinnych, wiąże się z dużym dyskomfortem psychicznym i stresem. Sprawy rodzinne często wymagają opisywania na sali sądowej prywatnych konfliktów i trudnych relacji, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do rozprawy. W tym celu nieoceniony okaże się doświadczony i zaufany prawnik, który jeszcze przed wystąpieniem na drogę sądową przygotuje nas na różne możliwe scenariusze.
Na samym wstępie prawnik powinien zbadać kwestie zasobności materialnej osoby składającej pozew. Od tego, czy obiektywnie rodzic jest w stanie samodzielnie utrzymać potomka, zależy powodzenie na sali sądowej. Sąd, aby to ocenić, bierze pod uwagę nie tylko obecne zarobki rodzica opiekującego się dzieckiem, ale także jego możliwości zarobkowe. Przykładowo, wyższe wykształcenie w tym kontekście będzie działało na niekorzyść, ponieważ sąd może uznać, że osoba dysponująca dyplomem wyższej uczelni ma większe potencjalne możliwości finansowe, niż osoba z wykształceniem podstawowym.
Sprawdź: Czy alimenty wliczają się do 500+?
Z drugiej strony, na korzyść rodzica opiekującego się dzieckiem przemawiają wszelkie dowody potwierdzające fakt, że samodzielne zapewnienie mu opieki nie jest możliwe z powodów finansowych. Dzieje się tak, gdy suma kosztów utrzymania dziecka (wyżywienie, ubrania, edukacja czy ewentualne leki przy chorobach przewlekłych), przekraczają dochody opiekuna, przy uwzględnieniu także jego podstawowych potrzeb i zapewnienia godziwych warunków mieszkalnych.
Ważną zmienną, którą należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o postępowanie alimentacyjne względem dziadków, jest także ich zasobność. Jeśli dziadkowie borykają się z trudnościami finansowymi, prawdopodobnie sąd nie zdecyduje się obarczyć ich dodatkowymi świadczeniami.
Alimenty od dziadków a fundusz alimentacyjny
Warto wiedzieć, że według większości interpretacji prawnych, pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie wyklucza możliwości złożenia pozwu względem dziadków o alimenty. Taka możliwość występuje jednak tylko w przypadku, kiedy fundusz alimentacyjny nie pokrywa w pełni potrzeb dziecka, takich jak wyżywienie, ubrania, pomoce szkolne, opłaty mieszkaniowe. Alimenty zasądzone od dziadków nie mogą jednak przekraczać kwoty, która by uniemożliwiała pobieranie świadczenia z funduszu.
Jak zapewne można się domyślić, sytuacja, w której sąd zgadza się zasądzić alimenty od dziadków mimo pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego może mieć miejsce jedynie wtedy, kiedy sytuacja ekonomiczna opiekuna prawnego dziecka jest wyjątkowo niekorzystna.
Poznaj: 5 rad dziadków, których nigdy nie powinnaś słuchać
Rodzice pytają o alimenty od dziadków
Czy dziadkowie mogą uchylić się od płacenia alimentów?
Dziadkowie, którzy zostali sądownie zobligowani do płacenia alimentów na rzecz wnuka, mogą uchylić się od obowiązku ich płacenia, jeśli ich dziecko polepszyło swoją sytuację ekonomiczną i jest zdolne do przejęcia tego obowiązku. Dzieje się tak np. w przypadku, kiedy do tej pory rodzic nie był w stanie wywiązać się ze świadczenia, ze względu na brak dochodów. Alimenty w pierwszej kolejności przypadają na rodzica, dopiero w dalszej kolejności na pozostałych jego krewnych w linii proste. Jeśli okoliczności, które wpłynęły na decyzję sądu w kwestii dziadków, ulegną zmianie – dziadkowie mają prawo wnieść powództwo o uchylenie obowiązku.
Jeśli rodzice są nieletni, czy dziadkowie powinni płacić alimenty?
Sytuacja tego typu jest dość skomplikowana, ze względu na status dziecka. Niepełnoletnia matka nie dysponuje bowiem władzą rodzicielską, podobnie jak i niepełnoletni ojciec. Dodatkowo dochodzi kwestia tego, czy niepełnoletni ojciec uznał swoje ojcostwo. Przy założeniu, że oboje rodziców jest niepełnoletnich, a ojciec uznał ojcostwo, należy ustanowić prawną opiekę nad dzieckiem, aby w ogóle móc w jego imieniu podjąć jakiekolwiek kroki prawne. Najczęściej występują o to rodzice niepełnoletniej matki. Jeśli samodzielnie nie są oni w stanie utrzymać zarówno swojego dziecka (niepełnoletniej matki), jak i wnuka (nad którym sprawują opiekę prawną), mogą ubiegać się o alimenty od dziadków (rodziców niepełnoletniego ojca). Warunki, które należy spełnić w tym względzie, są takie same, jak dla samotnego, pełnoletniego rodzica.
Kiedy dziadkowie nie muszą płacić alimentów?
Dziadkowie nie zostaną sądownie zobligowanie do płacenia alimentów, jeśli rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem jest zdolny do samodzielnego opłacenia jego potrzeb i/lub sami nie znajdują się w dobrej sytuacji ekonomicznej.
Czy rodzice muszą płacić alimenty za syna, gdy ten nie płaci?
Każdorazowo tego typu sytuacja rozpatrywana jest przez sąd, na podstawie pozwu wniesionego przez rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem.
Jak wyegzekwować alimenty od dziadków?
W tym względzie nieodzowne jest złożenie pozwu do stosownego sądu rejonowego wraz z dokumentacją potwierdzającą niemożność opłacenia potrzeb dziecka z zarobków rodzica sprawującego opiekę. Dokumentacja powinna obejmować także dowody potwierdzające, że rodzic względem którego pierwotnie zostały zasądzone alimenty, uchyla się od obowiązku, płaci znacznie mniejsze niż zasądzone kwoty lub otrzymanie alimentów na czas związane jest z dużymi trudnościami.
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U.2015.0.2082 t.j. - Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.
Kiedyś kojarzyło się z podbojem kosmosu, a dziś jest bohaterem setek memów. To imię nadano 181 867 razy
Kosztuje 4 zł i usunie wszystkie krople. Pochłaniacz wilgoci do domu przygotujesz samodzielnie
Niegdyś królowa każdej imprezy, teraz gości na mało którym stole. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa
To imię jest kojarzone z podstarzałymi polonistkami i katechetkami. “Nigdy nie wybaczyłam mamie takiego pomysłu”
Czy to nornica, czy kret? Nieproszonego gościa w ogrodzie poznasz po jednym
Farsz na pierogi robię inaczej, bo zamieniłam 1 składnik. Teraz jest wyrazistszy i pełen smaku
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Alimenty od dziadków 2021: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
130 mln zł dofinansowania na komputery, ale nie dla wszystkich dzieci
W okresie epidemii dostrzeżono, jak duża jest skala nierównego dostępu do sprzętu niezbędnego przy realizowaniu kształcenia na odległość. W mediach krążyły setki historii o tym, jak wielu uczniów nie może...
Czytaj dalej →Od kiedy emerytury dla matek? Miały wejść od 1 stycznia 2019. Minister rodziny podaje realny termin
Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na antenie Radia Zet podała realny termin, od którego będą obowiązywać emerytury dla matek. Od kiedy emerytury dla matek wielodzietnych? Projekt “Mama 4...
Czytaj dalej →Rząd przerywa program, dzięki któremu do tej pory urodziło się w Polsce 8395 dzieci!
Pomimo tego, że trend wzrostowy dotyczący liczby urodzeń się utrzymuje, to rząd zlikwidował projekt, dzięki któremu w ostatnich latach urodziło się blisko 8,4 tysiąca dzieci. Jaki był powód takiej decyzji?...
Czytaj dalej →Dziecko a wydatki – jak dopiąć domowy budżet?
Rodzicielstwo, mimo iż jest wspaniałe, kosztuje wiele nerwów i nieprzespanych nocy. Kosztuje również w sensie dosłownym. Można jednak dość łatwo i szybko uzupełnić braki w domowej kasie. Jak podaje “Rzeczpospolita”,...
Czytaj dalej →Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to nawet 1338 zł co miesiąc. Komu przysługuje?
Seniorzy, którzy poświęcili większość swojego życia rodzinie i wychowaniu dzieci mogą liczyć na wsparcie od państwa w ramach rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, które lepiej znane jest pod nazwą potoczną jako “Mama...
Czytaj dalej →Wsparcie rodzin czy ukryte bykowe? Jak Polacy oceniają 500+ po pięciu latach?
500+ jest wypłacane już prawie pięć lat. CBOS sprawdził, co myślimy o tym programie. Badanie “Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzone przez CBOS przynosi wiele ciekawych obserwacji na temat naszego podejścia...
Czytaj dalej →Zmiany w zasiłku macierzyńskim. Resort rodziny przygotował poprawkę ustawy
Po wielu apelach ze strony matek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poprawkę dotyczącą tarczy antykryzysowej i jej wpływu na zasiłek macierzyński. Świadczenia wypłacane kobietom mogą wkrótce wzrosnąć. Matki...
Czytaj dalej →Bon 500 zł na wakacje! Najważniejsze szczegóły programu
W połowie maja wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd pracuje nad programem 1000 plus na wakacje. Świadczenie to miało trafić do osób zatrudnionych na podstawie umowy o...
Czytaj dalej →Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani
W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...
Czytaj dalej →Jakie świadczenia na dziecko dostanie bezrobotny rodzic w 2019 roku?
Bezrobotnym rodzicom przysługuje kilka rodzajów świadczeń na dziecko. Jakie? Gdzie i jak złożyć wniosek o każde z nich? Sprawdźcie! Jakie świadczenia na dziecko? Świadczenia na dziecko w Polsce to: zasiłek...
Czytaj dalej →Karta Dużej Rodziny: gdzie dostaniesz zniżki w 2019 r.? [aktualna LISTA PARTNERÓW programu]
Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek u kilkunastu tysięcy partnerów programu na terenie całej Polski. Dzięki niej rodziny wielodzietne mogą taniej zrobić zakupy spożywcze, iść do kina lub teatru oraz...
Czytaj dalej →Czy złożyłaś już wniosek o to świadczenie dla uczniów? Musisz to zrobić nie później niż 30 listopada
Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne o przyznanie 300 plus. Które dzieci mogą skorzystać z tego świadczenia? Komu ono nie przysługuje? Przypominamy najważniejsze informacje związane z programem Dobry Start....
Czytaj dalej →Wysokość alimentów 2019: od czego zależy? Sprawdź najważniejsze zmiany dotyczące alimentów!
Alimenty należą się każdemu dziecku, które jest wychowywane przez jedno z rodziców, jednak wysokość alimentów zależy od wielu czynników. W niektórych przypadkach warunki wypłacania alimentów są ustalane przez rodziców z pomocą...
Czytaj dalej →Wzrośnie zasiłek macierzyński. Ale tylko dla nielicznych!
W 2019 roku ma wejść w życie wiele zmian, na których skorzystają również kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim. Dotyczy to jednak jedynie wąskiej grupy przyszłych mam…
Czytaj dalej →Ubezpieczenie grupowe a urodzenie dziecka: Ile pieniędzy po porodzie otrzymasz z TU?
Kupując ubezpieczenie na życie mamy możliwość otrzymania pieniędzy za urodzenie planowanego w przyszłości dziecka. Co jednak, gdy przyszła mama jest już w ciąży i dopiero zamierza się ubezpieczyć? Okazuje się,...
Czytaj dalej →