Badanie moczu: ciężar właściwy
Badanie moczu jest jednym z badań, które pomimo swojej prostoty potrafią dać dosyć szeroki obraz dotyczący stanu zdrowia. Z niewielkiej próbki można otrzymać informacje dotyczące nie tylko stanu nerek i układu moczowego, ale również całego organizmu.

Laboranci podczas badania moczu oceniają jego barwę, przejrzystość, gęstość, pH, zawartość białka oraz cukru w jego składzie, a także ciężar właściwy moczu.
Czym jest ciężar właściwy moczu?
Ciężar właściwy moczu oznacza jego wagę przyjętą dla jednego litra jego objętości. Nie oznacza to oczywiście, że do badania należy przygotować aż litr moczu. Laboratorium na podstawie niewielkich próbek dokonuje przeliczenia proporcjonalnego.
Ciężar moczu świadczy o pracy nerek. Jednym z ich zadań jest zagęszczanie moczu. Nerki przefiltrowują krew krążącą w organizmie i oddzielają z niej substancje, które powinny zostać wydalone. Jest to mocz pierwotny. Jest on poddawany kolejnemu filtrowaniu, które wchłania z moczu pierwotnego wodę i substancje, które przypadkowo się do niego dostały, a które nie powinny zostać jednak wydalone. Podczas tego drugiego filtrowania mocz pierwotny jest znacząco zagęszczany i powstaje z niego mocz ostateczny, którego ciężar jest właśnie badany.
Norma dla prawidłowego ciężaru moczu oscyluje wokół 1,023–1,035 g/ml.
Niski ciężar właściwy moczu
Zbyt niski ciężar właściwy moczu powinien zostać potwierdzony dodatkowymi badaniami z kolejnych próbek. Zdarza się bowiem, że niski ciężar właściwy moczu może być chwilowy i być efektem jadłospisu czy napojów przyjmowanych dnia poprzedzającego badanie.
Stale niski ciężar właściwy moczu może sygnalizować pewne problemy. Najpoważniejszym z nich jest upośledzenie czynności nerek. Niski ciężar właściwy moczu może również wskazywać na chorobę nazywaną moczówką prostą, problemy z tarczycą – zarówno jej niedoczynność, jak i nadczynność oraz na zaburzenia elektrolitowe.
Wysoki ciężar właściwy moczu
Podwyższony ciężar właściwy moczu może być chwilowym efektem biegunki lub odwodnienia. Jeżeli w kolejnych badaniach jego poziom również będzie zawyżony to należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku niewydolności serca, białkomoczu, zwężenia tętnic nerkowych oraz zespołu SIADH.
Andrychów. 14 latka zamarzła. Kilka godzin czekała na pomoc pod sklepem, mijały ją dziesiątki ludzi
Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024? Miesięczne wsparcie może sięgać nawet kilku tysięcy
Przysłowia na Andrzejki. Jakie tradycyjne porzekadła wiążą się z tym imieniem?
Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji? Prawnik ostro o konsekwencjach zakazu
Dominika Chorosińska – ile dzieci ma nowa minister kultury? Wybrała dla swoich pociech tradycyjne i oryginalne imiona
Kiedy obchodzi się Andrzejki? Wbrew pozorom wróżb nie organizuje się w imieniny Andrzeja
- Rodzice.pl
- Badania
- Badanie moczu: ciężar właściwy
Pierścionek zaręczynowy
Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...
Czytaj dalej →Biżuteria na zawsze
Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...
Czytaj dalej →Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...
Czytaj dalej →