Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?

Bostonka, grypa bostońska czy inaczej choroba bostońska to typowa dla dzieci choroba wirusowa atakująca najmłodszych w sezonie największej podatności na ataki wirusów, czyli wiosną i jesienią. Bostonka u dzieci początkowo ma bardzo nieoczywiste objawy, dlatego niełatwo ją zdiagnozować, jednak znając jej najbardziej charakterystyczne symptomy, będziemy mogli szybko reagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?
Zdjęcie główne: Jim Corwin @Flickr /CC
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Bostonka to jedna z chorób brudnych rąk. Jest wywoływana przez enterowirusy z grupy Coxsackie oraz enterowirus 71.
 • Zapadają na nią przede wszystkim dzieci w wieku 2 do 10 lat.
 • Wysypka podczas choroby bostońskiej ma formę wypełnionych surowicą pęcherzy o średnicy 1-3 mm. Występuje na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i gardle.
 • Wysypce towarzyszy wysoka gorączka i objawy podobne do grypy. Może pojawić się biegunka i nudności.
 • Bostonka trwa od 10 do 14 dni, a po ustąpieniu objawów dziecko może wrócić do przedszkola.

Bostonka u dzieci: jakie są objawy choroby?

Choroba bostońska wywoływana jest przez enterowirusy z grupy Coxsackie, a także enterowirus 71. Wirusy te są odpowiedzialne również za zwykłe przeziębienia oraz inne choroby wirusowe takie jak zapalenie gardła czy angina, ale mogą być przyczyną również poważnych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, zapalenie mięśnia sercowego czy uogólnioną chorobę noworodków, która u niemowlaka daje objawy podobne do sepsy. Bostonka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, ponieważ może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet jego obumarcie. W II i III trymestrze ciąży ryzyko jest nieco mniejsze, jednak jeżeli tylko to możliwe lepiej unikać kontaktu z chorym na bostonkę, gdyż enterowirusy, które go wywołują, mogą być bardzo groźne dla nowo narodzonego dziecka. O ile przebieg bostonki u dzieci jest bardzo łagodny, o tyle u dorosłych objawy są zdecydowanie bardziej nasilone.

Objawy Bostonki

Choroba bostońska to infekcja wirusowa dotykająca najczęściej dzieci poniżej 10 roku życia, znana jest również pod nazwą choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Do najbardziej charakterystycznych dla tej choroby objawów zaliczamy uciążliwą, pęcherzykowatą wysypkę pojawiającą się właśnie na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Powoduje ona nieprzyjemne dolegliwości bólowe, dlatego jest szczególnie uciążliwa dla małych dzieci.

Wraz z wysypką możemy zaobserwować u dzieci inne objawy bostonki:

 • wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni;
 • złe samopoczucie;
 • bóle kostno-stawowe charakterystyczny dla grypy;
 • zapalenie gardła i migdałków;
 • nudności;
 • wymioty;
 • biegunkę.

Bostonka jest chorobą bardzo zaraźliwą. Wirusy, które ja wywołują, bytują w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła, a także w pęcherzykach, które tworzą wysypkę. U chorych z bostonką, wirusy wykrywane są w stolcu nawet do 11 tygodni po zakończeniu choroby. Enterowirusy wywołujące bostonkę przenoszą się zarówno drogą fekalno-oralną, jak i kropelkową, dlatego tak łatwo o zarażenie się, zwłaszcza wśród małych dzieci na przykład w grupach przedszkolnych czy żłobkowych.

Przebieg choroby bostońskiej

Okres wylęgania się choroby w przypadku bostonki jest stosunkowo krótki, trwa od 3 do 5 dni. Po tym okresie u chorego pojawiają się objawy grypopodobne — bóle kostno-stawowe, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, bóle głowy i gardła. Następnie po około 2-3 dnia pojawia się wysypka, jest to faza wysypkowo-osutkowa i trwa od 7 do 10 dni.

Wysypka przy bostonce  pojawiająca się na stopach i dłoniach z reguły nie jest bardzo bolesna i uciążliwa, w przeciwieństwie do zmian w jamie ustnej, które potrafią zajmować całe błony śluzowe. Wysypka na dłoniach i stopach ma formę surowiczych pęcherzy o średnicy 1-3 mm. W przeciwieństwie do ospy wietrznej krostki zazwyczaj nie swędzą. Pęcherzyki w jamie ustnej i gardle powodują jednak ból, który może być przyczyną braku apetytu i niechęci do picia, a tym samym prowadzić do odwodnienia dziecka.  Charakterystyczne dla bostonki jest to, że miejsca z wysypką ulegają złuszczeniu, natomiast około 3 do 6 tygodni po ustąpieniu infekcji, może dojść do oddzielania się paznokci od macierzy.

Bostonka u dzieci: leczenie

Bostonka to choroba wirusowa, dlatego jej leczenie nie będzie wymagało antybiotykoterapii. Nie ma skutecznego leku w walce z tym wirusem, w związku z czym wdrażane jest jedynie leczenie objawowe. Jeżeli u dziecka występuje wysoka gorączka, podawane są leki przeciwgorączkowe, a także przeciwbólowe. Dodatkowo lekarz może przepisać specjalne środki do osuszania pęcherzyków, podobne do tych stosowanych w przypadku ospy. W przebiegu bostonki ważne jest nawadnianie dziecka. Ból jamy ustnej utrudniający przełykanie łatwo może doprowadzić do odwodnienia, dlatego trzeba pilnować, aby dziecko piło często najlepiej chłodną wodę, małymi łyczkami.

Rodzice pytają o bostonkę u dzieci:

Co to jest bostonka?

Chorobę bostońską wywołują wirusy z grupy Coxackie lub enterowirusy. To potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. hand, foot and mouth disease, HFMD). Na grypę bostońską chorują głównie dzieci do 10 roku życia.

Jakie są objawy bostonki u dzieci?

Charakterystycznym objawem choroby bostońskiej jest pęcherzykowata wysypka na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i gardle. Dziecko skarży się na złe samopoczucie i bóle kostno-stawowe. Ma wysoką gorączkę. Wśród objawów wymienia się również nudności i wymioty.

Jak wygląda bostonka u dzieci?

Od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów bostonki zazwyczaj upływa od 3 do 5 dni. Następnie przez 2-3 dni chory odczuwa objawy podobne do grypy. Dopiero po tym czasie pojawia się wysypka, która utrzymuje się od 7 do 10 dni. Zmiany skórne zazwyczaj nie swędzą, ale po ich zniknięciu może złuszczyć się skóra.

Czy bostonka jest zaraźliwa?

Bostonka to jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Jest bardzo zaraźliwa. Wywołujące ją wirusy znajdują się w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła chorego oraz w płynie wypełniającym pęcherzyki na dłoniach i stopach. Wirusy wykrywa się też w stolcu nawet do 11 dni od zakończenia choroby. Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami chorego lub poprzez kontakt z bezobjawowym nosicielem.

Ile trwa bostonka? Jak długo zaraża?

Od momentu pojawienia się pierwszych objawów bostonki do zejścia wysypki mija od 10 do 14 dni. Wirusy są jednak nadal obecne w organizmie chorego i nawet 6 do 11 tygodni po ustąpieniu choroby można wykryć je m.in. w stolcu. Do miesiąca od przechorowania bostonki wirusy utrzymują się również w wydzielinie z dróg oddechowych chorego.

Jak leczyć bostonkę?

Grypa bostońska jest chorobą wirusową, nie wymaga więc antybiotykoterapii, a leczenie jest objawowe. W przypadku wysokiej gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Wysypkę można osuszać fioletem gencjanu lub stosować inne preparaty zapisane przez lekarza. Ból jamy ustnej i gardła utrudnia przełykanie, dlatego należy zwrócić uwagę na to, by dziecko się nie odwodniło.

Bostonka: kiedy do przedszkola po bostonce?

Podobnie jak w przypadku innych chorób wirusowych, również przy bostonce dziecko może wrócić do przedszkola po ustąpieniu objawów choroby. Należy przypomnieć dziecku o zasadach higieny oraz myciu rąk po skorzystaniu z toalety, co ma na celu uchronienie innych dzieci przed zarażeniem.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka Rozwój niemowląt
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zapalenie oskrzeli u dziecka
Zapalenie oskrzeli u dziecka może dawać objawy podobne do przeziębienia, a nawet przebiegać bez gorączki. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci i noworodków? Jak leczyć dziecko oraz które z
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie
Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Choroby dzieci
Zapalenie gardła u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby]
Zapalenie gardła u dziecka może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Zakażenie występuje dość często, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Na wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła narażone szczególnie te dzieci, które
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Podejrzewasz objawy zapalenia płuc u dziecka? Działaj szybko!
Zapalenie płuc u dziecka jest bardzo niebezpieczne - rozwija się znacznie szybciej, niż u dorosłych i ma cięższe objawy. To dlatego, że dziecko nie ma tak dobrze rozwiniętego układu odpornościowego
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Dolegliwości niemowląt
Gorączka u dziecka: jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączka u dzieci, szczególnie tych młodszych, pojawia się dość często. Związane to jest z jeszcze nie w pełni wykształconym układem termoregulacji i dużą podatnością na różne czynniki, takie jak płacz,
Czytaj dalej
Kleszcze Zdrowie dziecka
Borelioza u dzieci – Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie boreliozy u najmłodszych
Jedną z chorób, o których coraz głośniej mówi się w ostatnich latach jest borelioza. Choroba zakaźna, wywoływana przez krętki z rodziny Borrelia, która potrafi dokonać prawdziwego spustoszenia w organizmie człowieka.
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP
Co to jest CRP i kiedy wykonuje się badanie lub test na CRP? Jakie są normy stężenia CRP u dzieci oraz o czym świadczy podwyższony wynik? Sprawdź! Białko C-reaktywne (CRP) Stan zapalny
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Kalendarz pylenia 2019: listopad. Co teraz pyli?
Co pyli w czerwcu 2019? Kalendarz pylenia 2019 podpowie, które rośliny zaczynają pylić w konkretnych miesiącach. Sprawdź, czy jesteś uczulony na ich pyłki! Pierwsze rośliny zaczynają pylić już na początku
Czytaj dalej