Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?

Bostonka, grypa bostońska czy inaczej choroba bostońska to typowa dla dzieci choroba wirusowa atakująca najmłodszych w sezonie największej podatności na ataki wirusów, czyli wiosną i jesienią. Bostonka u dzieci początkowo ma bardzo nieoczywiste objawy, dlatego niełatwo ją zdiagnozować, jednak znając jej najbardziej charakterystyczne symptomy, będziemy mogli szybko reagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?
Zdjęcie główne: Jim Corwin @Flickr /CC
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Bostonka to jedna z chorób brudnych rąk. Jest wywoływana przez enterowirusy z grupy Coxsackie oraz enterowirus 71.
 • Zapadają na nią przede wszystkim dzieci w wieku 2 do 10 lat.
 • Wysypka podczas choroby bostońskiej ma formę wypełnionych surowicą pęcherzy o średnicy 1-3 mm. Występuje na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i gardle.
 • Wysypce towarzyszy wysoka gorączka i objawy podobne do grypy. Może pojawić się biegunka i nudności.
 • Bostonka trwa od 10 do 14 dni, a po ustąpieniu objawów dziecko może wrócić do przedszkola.

Bostonka u dzieci: jakie są objawy choroby?

Choroba bostońska wywoływana jest przez enterowirusy z grupy Coxsackie, a także enterowirus 71. Wirusy te są odpowiedzialne również za zwykłe przeziębienia oraz inne choroby wirusowe takie jak zapalenie gardła czy angina, ale mogą być przyczyną również poważnych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, zapalenie mięśnia sercowego czy uogólnioną chorobę noworodków, która u niemowlaka daje objawy podobne do sepsy. Bostonka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, ponieważ może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet jego obumarcie. W II i III trymestrze ciąży ryzyko jest nieco mniejsze, jednak jeżeli tylko to możliwe lepiej unikać kontaktu z chorym na bostonkę, gdyż enterowirusy, które go wywołują, mogą być bardzo groźne dla nowo narodzonego dziecka. O ile przebieg bostonki u dzieci jest bardzo łagodny, o tyle u dorosłych objawy są zdecydowanie bardziej nasilone.

Objawy Bostonki

Choroba bostońska to infekcja wirusowa dotykająca najczęściej dzieci poniżej 10 roku życia, znana jest również pod nazwą choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Do najbardziej charakterystycznych dla tej choroby objawów zaliczamy uciążliwą, pęcherzykowatą wysypkę pojawiającą się właśnie na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Powoduje ona nieprzyjemne dolegliwości bólowe, dlatego jest szczególnie uciążliwa dla małych dzieci.

Wraz z wysypką możemy zaobserwować u dzieci inne objawy bostonki:

 • wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni;
 • złe samopoczucie;
 • bóle kostno-stawowe charakterystyczny dla grypy;
 • zapalenie gardła i migdałków;
 • nudności;
 • wymioty;
 • biegunkę.

Bostonka jest chorobą bardzo zaraźliwą. Wirusy, które ja wywołują, bytują w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła, a także w pęcherzykach, które tworzą wysypkę. U chorych z bostonką, wirusy wykrywane są w stolcu nawet do 11 tygodni po zakończeniu choroby. Enterowirusy wywołujące bostonkę przenoszą się zarówno drogą fekalno-oralną, jak i kropelkową, dlatego tak łatwo o zarażenie się, zwłaszcza wśród małych dzieci na przykład w grupach przedszkolnych czy żłobkowych.

Przebieg choroby bostońskiej

Okres wylęgania się choroby w przypadku bostonki jest stosunkowo krótki, trwa od 3 do 5 dni. Po tym okresie u chorego pojawiają się objawy grypopodobne — bóle kostno-stawowe, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, bóle głowy i gardła. Następnie po około 2-3 dnia pojawia się wysypka, jest to faza wysypkowo-osutkowa i trwa od 7 do 10 dni.

Wysypka przy bostonce  pojawiająca się na stopach i dłoniach z reguły nie jest bardzo bolesna i uciążliwa, w przeciwieństwie do zmian w jamie ustnej, które potrafią zajmować całe błony śluzowe. Wysypka na dłoniach i stopach ma formę surowiczych pęcherzy o średnicy 1-3 mm. W przeciwieństwie do ospy wietrznej krostki zazwyczaj nie swędzą. Pęcherzyki w jamie ustnej i gardle powodują jednak ból, który może być przyczyną braku apetytu i niechęci do picia, a tym samym prowadzić do odwodnienia dziecka.  Charakterystyczne dla bostonki jest to, że miejsca z wysypką ulegają złuszczeniu, natomiast około 3 do 6 tygodni po ustąpieniu infekcji, może dojść do oddzielania się paznokci od macierzy.

Bostonka u dzieci: leczenie

Bostonka to choroba wirusowa, dlatego jej leczenie nie będzie wymagało antybiotykoterapii. Nie ma skutecznego leku w walce z tym wirusem, w związku z czym wdrażane jest jedynie leczenie objawowe. Jeżeli u dziecka występuje wysoka gorączka, podawane są leki przeciwgorączkowe, a także przeciwbólowe. Dodatkowo lekarz może przepisać specjalne środki do osuszania pęcherzyków, podobne do tych stosowanych w przypadku ospy. W przebiegu bostonki ważne jest nawadnianie dziecka. Ból jamy ustnej utrudniający przełykanie łatwo może doprowadzić do odwodnienia, dlatego trzeba pilnować, aby dziecko piło często najlepiej chłodną wodę, małymi łyczkami.

Rodzice pytają o bostonkę u dzieci:

Co to jest bostonka?

Chorobę bostońską wywołują wirusy z grupy Coxackie lub enterowirusy. To potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. hand, foot and mouth disease, HFMD). Na grypę bostońską chorują głównie dzieci do 10 roku życia.

Jakie są objawy bostonki u dzieci?

Charakterystycznym objawem choroby bostońskiej jest pęcherzykowata wysypka na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i gardle. Dziecko skarży się na złe samopoczucie i bóle kostno-stawowe. Ma wysoką gorączkę. Wśród objawów wymienia się również nudności i wymioty.

Jak wygląda bostonka u dzieci?

Od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów bostonki zazwyczaj upływa od 3 do 5 dni. Następnie przez 2-3 dni chory odczuwa objawy podobne do grypy. Dopiero po tym czasie pojawia się wysypka, która utrzymuje się od 7 do 10 dni. Zmiany skórne zazwyczaj nie swędzą, ale po ich zniknięciu może złuszczyć się skóra.

Czy bostonka jest zaraźliwa?

Bostonka to jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Jest bardzo zaraźliwa. Wywołujące ją wirusy znajdują się w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła chorego oraz w płynie wypełniającym pęcherzyki na dłoniach i stopach. Wirusy wykrywa się też w stolcu nawet do 11 dni od zakończenia choroby. Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami chorego lub poprzez kontakt z bezobjawowym nosicielem.

Ile trwa bostonka? Jak długo zaraża?

Od momentu pojawienia się pierwszych objawów bostonki do zejścia wysypki mija od 10 do 14 dni. Wirusy są jednak nadal obecne w organizmie chorego i nawet 6 do 11 tygodni po ustąpieniu choroby można wykryć je m.in. w stolcu. Do miesiąca od przechorowania bostonki wirusy utrzymują się również w wydzielinie z dróg oddechowych chorego.

Jak leczyć bostonkę?

Grypa bostońska jest chorobą wirusową, nie wymaga więc antybiotykoterapii, a leczenie jest objawowe. W przypadku wysokiej gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Wysypkę można osuszać fioletem gencjanu lub stosować inne preparaty zapisane przez lekarza. Ból jamy ustnej i gardła utrudnia przełykanie, dlatego należy zwrócić uwagę na to, by dziecko się nie odwodniło.

Bostonka: kiedy do przedszkola po bostonce?

Podobnie jak w przypadku innych chorób wirusowych, również przy bostonce dziecko może wrócić do przedszkola po ustąpieniu objawów choroby. Należy przypomnieć dziecku o zasadach higieny oraz myciu rąk po skorzystaniu z toalety, co ma na celu uchronienie innych dzieci przed zarażeniem.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt Zdrowie dziecka
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zapalenie oskrzeli u dziecka
Zapalenie oskrzeli u dziecka może dawać objawy podobne do przeziębienia, a nawet przebiegać bez gorączki. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci i noworodków? Jak leczyć dziecko oraz które z
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Po jakim czasie działa czopek?
Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę
Czytaj dalej
Psychologia
Zaburzenia obsesyjno kompulsywne czyli nerwica natręctw [objawy, leczenie, rokowania]
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy na pewno zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Jednak, gdy natrętne myśli powracają i nie pozwalają normalnie funkcjonować, warto skonsultować się
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?
Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Kaszel krtaniowy [przyczyny, objawy, leczenie]
Kaszel krtaniowy znany też jako szczekający, jest podtypem kaszlu suchego. Kojarzymy go przede wszystkim z długotrwałym występowaniem i uciążliwością.  Kaszel krtaniowy – objawy Rozpoznanie kaszlu krtaniowego jako podtypu kaszlu suchego zazwyczaj nie jest
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Maść majerankowa dla niemowląt: zastosowanie, dawkowanie, przepis
Maść majerankowa to naturalny środek, który ma szerokie zastosowanie, a kosztuje w aptece dosłownie kilka złotych. Maść majerankową można stosować u niemowląt na przykład w razie kataru oraz zatkanego noska,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Podejrzewasz objawy zapalenia płuc u dziecka? Działaj szybko!
Zapalenie płuc u dziecka jest bardzo niebezpieczne - rozwija się znacznie szybciej, niż u dorosłych i ma cięższe objawy. To dlatego, że dziecko nie ma tak dobrze rozwiniętego układu odpornościowego
Czytaj dalej