Bostonka, grypa bostońska czy inaczej choroba bostońska to typowa dla dzieci choroba wirusowa atakująca najmłodszych w sezonie największej podatności na ataki wirusów, czyli wiosną i jesienią. Bostonka u dzieci początkowo ma bardzo nieoczywiste objawy, dlatego niełatwo ją zdiagnozować, jednak znając jej najbardziej charakterystyczne symptomy, będziemy mogli szybko reagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Bostonka u dzieci: jakie są objawy choroby?
Choroba bostońska wywoływana jest przez enterowirusy z grupy Coxsackie, a także enterowirus 71. Wirusy te są odpowiedzialne również za zwykłe przeziębienia oraz inne choroby wirusowe takie jak zapalenie gardła czy angina, ale mogą być przyczyną również poważnych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, zapalenie mięśnia sercowego czy uogólnioną chorobę noworodków, która u niemowlaka daje objawy podobne do sepsy. Bostonka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, ponieważ może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet jego obumarcie. W II i III trymestrze ciąży ryzyko jest nieco mniejsze, jednak jeżeli tylko to możliwe lepiej unikać kontaktu z chorym na bostonkę, gdyż enterowirusy, które go wywołują, mogą być bardzo groźne dla nowo narodzonego dziecka. O ile przebieg bostonki u dzieci jest bardzo łagodny, o tyle u dorosłych objawy są zdecydowanie bardziej nasilone.
Objawy Bostonki
Choroba bostońska to infekcja wirusowa dotykająca najczęściej dzieci poniżej 10 roku życia, znana jest również pod nazwą choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Do najbardziej charakterystycznych dla tej choroby objawów zaliczamy uciążliwą, pęcherzykowatą wysypkę pojawiającą się właśnie na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Powoduje ona nieprzyjemne dolegliwości bólowe, dlatego jest szczególnie uciążliwa dla małych dzieci.
Wraz z wysypką możemy zaobserwować u dzieci inne objawy bostonki:
- wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni;
- złe samopoczucie;
- bóle kostno-stawowe charakterystyczny dla grypy;
- zapalenie gardła i migdałków;
- nudności;
- wymioty;
- biegunkę.
Bostonka jest chorobą bardzo zaraźliwą. Wirusy, które ja wywołują, bytują w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła, a także w pęcherzykach, które tworzą wysypkę. U chorych z bostonką, wirusy wykrywane są w stolcu nawet do 11 tygodni po zakończeniu choroby. Enterowirusy wywołujące bostonkę przenoszą się zarówno drogą fekalno-oralną, jak i kropelkową, dlatego tak łatwo o zarażenie się, zwłaszcza wśród małych dzieci na przykład w grupach przedszkolnych czy żłobkowych.
Przebieg choroby bostońskiej
Okres wylęgania się choroby w przypadku bostonki jest stosunkowo krótki, trwa od 3 do 5 dni. Po tym okresie u chorego pojawiają się objawy grypopodobne — bóle kostno-stawowe, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, bóle głowy i gardła. Następnie po około 2-3 dnia pojawia się wysypka, jest to faza wysypkowo-osutkowa i trwa od 7 do 10 dni.
Wysypka przy bostonce pojawiająca się na stopach i dłoniach z reguły nie jest bardzo bolesna i uciążliwa, w przeciwieństwie do zmian w jamie ustnej, które potrafią zajmować całe błony śluzowe. Wysypka na dłoniach i stopach ma formę surowiczych pęcherzy o średnicy 1-3 mm. W przeciwieństwie do ospy wietrznej krostki zazwyczaj nie swędzą. Pęcherzyki w jamie ustnej i gardle powodują jednak ból, który może być przyczyną braku apetytu i niechęci do picia, a tym samym prowadzić do odwodnienia dziecka. Charakterystyczne dla bostonki jest to, że miejsca z wysypką ulegają złuszczeniu, natomiast około 3 do 6 tygodni po ustąpieniu infekcji, może dojść do oddzielania się paznokci od macierzy.
Bostonka u dzieci: leczenie
Bostonka to choroba wirusowa, dlatego jej leczenie nie będzie wymagało antybiotykoterapii. Nie ma skutecznego leku w walce z tym wirusem, w związku z czym wdrażane jest jedynie leczenie objawowe. Jeżeli u dziecka występuje wysoka gorączka, podawane są leki przeciwgorączkowe, a także przeciwbólowe. Dodatkowo lekarz może przepisać specjalne środki do osuszania pęcherzyków, podobne do tych stosowanych w przypadku ospy. W przebiegu bostonki ważne jest nawadnianie dziecka. Ból jamy ustnej utrudniający przełykanie łatwo może doprowadzić do odwodnienia, dlatego trzeba pilnować, aby dziecko piło często najlepiej chłodną wodę, małymi łyczkami.
Rodzice pytają o bostonkę u dzieci:
Co to jest bostonka?
Chorobę bostońską wywołują wirusy z grupy Coxackie lub enterowirusy. To potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. hand, foot and mouth disease, HFMD). Na grypę bostońską chorują głównie dzieci do 10 roku życia.
Jakie są objawy bostonki u dzieci?
Charakterystycznym objawem choroby bostońskiej jest pęcherzykowata wysypka na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i gardle. Dziecko skarży się na złe samopoczucie i bóle kostno-stawowe. Ma wysoką gorączkę. Wśród objawów wymienia się również nudności i wymioty.
Jak wygląda bostonka u dzieci?
Od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów bostonki zazwyczaj upływa od 3 do 5 dni. Następnie przez 2-3 dni chory odczuwa objawy podobne do grypy. Dopiero po tym czasie pojawia się wysypka, która utrzymuje się od 7 do 10 dni. Zmiany skórne zazwyczaj nie swędzą, ale po ich zniknięciu może złuszczyć się skóra.
Czy bostonka jest zaraźliwa?
Bostonka to jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Jest bardzo zaraźliwa. Wywołujące ją wirusy znajdują się w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła chorego oraz w płynie wypełniającym pęcherzyki na dłoniach i stopach. Wirusy wykrywa się też w stolcu nawet do 11 dni od zakończenia choroby. Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami chorego lub poprzez kontakt z bezobjawowym nosicielem.
Ile trwa bostonka? Jak długo zaraża?
Od momentu pojawienia się pierwszych objawów bostonki do zejścia wysypki mija od 10 do 14 dni. Wirusy są jednak nadal obecne w organizmie chorego i nawet 6 do 11 tygodni po ustąpieniu choroby można wykryć je m.in. w stolcu. Do miesiąca od przechorowania bostonki wirusy utrzymują się również w wydzielinie z dróg oddechowych chorego.
Jak leczyć bostonkę?
Grypa bostońska jest chorobą wirusową, nie wymaga więc antybiotykoterapii, a leczenie jest objawowe. W przypadku wysokiej gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Wysypkę można osuszać fioletem gencjanu lub stosować inne preparaty zapisane przez lekarza. Ból jamy ustnej i gardła utrudnia przełykanie, dlatego należy zwrócić uwagę na to, by dziecko się nie odwodniło.
Bostonka: kiedy do przedszkola po bostonce?
Podobnie jak w przypadku innych chorób wirusowych, również przy bostonce dziecko może wrócić do przedszkola po ustąpieniu objawów choroby. Należy przypomnieć dziecku o zasadach higieny oraz myciu rąk po skorzystaniu z toalety, co ma na celu uchronienie innych dzieci przed zarażeniem.