Ciało modzelowate

Ciało modzelowate to część mózgu, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Powstaje w około dwunastym tygodniu po zapłodnieniu, a jego rozwój trwa nieprzerwanie aż do 23-25 roku życia człowieka. Za co odpowiada ciało modzelowate? Czym jest jego agenezja?

Ciało modzelowate: co to jest?

Nasz mózg składa się z dwóch półkul. Oddzielone są one od siebie niewielką szczeliną i wydaje się, że półkule są od siebie oddzielone całkowicie, jednak po dokładnym przyjrzeniu widać, że tak nie jest. Są połączone i właśnie to połączenie nazywane jest ciałem modzelowatym.

Ciało modzelowate nazywane jest także spoidłem wielkim mózgu. Jego łacińska nazwa brzmi corpus callosum. Jest to spoidło mózgu, które jest jednym z najsilniej rozwiniętych. Łączy obydwie półkule mózgu i umiejscowione jest dokładnie na dnie szczeliny podłużnej. Ciało modzelowate to pasmo istoty białej. Czym jest istota biała? Obok istoty szarej, to podstawowy składnik ośrodkowego układu nerwowego. Tworzą ją wypustki neuronów, które zgrupowane są w liczne skupiska.

Ciało modzelowate: budowa

Ciało modzelowate ma długość około 6-10 centymetrów. Składa się z pięciu części: pnia ciała modzelowatego, płatu, kolana, dzioba i blaszki dziobowej. Gdy patrzymy na przekrój mózgu z boku, ciało modzelowate wygląda jak podkowa. Dziób i blaszka znajdują się w przedniej jej części, następnie przechodzą w wypukłą wystającą część, która jest kolanem. Środek ciała tworzy pień, który przechodzi w płat ciała modzelowatego.

Ciało modzelowate: za co odpowiada?

Ciało modzelowate odpowiada za przekazywanie informacji pomiędzy dwiema półkulami mózgu. Przewodzi impulsy elektryczne z lewej półkuli do prawej i z prawej do lewej. Ciało jest odpowiedzialne za wymianę bodźców sensorycznych i za koordynowanie informacji.

Agnezja ciała modzelowatego

Czasami już na etapie życia płodowego dziecka dochodzi do nieprawidłowości prowadzącej do niewykształcenia się ciała modzelowatego. Może być ono niewykształcone częściowo lub zupełnie. W przypadku wykrycia agnezji spoidła wielkiego mózgu, należy przeprowadzić dokładne badania, które wykażą, czy dziecko nie ma innych wad genetycznych lub wad wzroku czy słuchu. Agnezja może być zapowiedzią padaczki, autyzmu lub upośledzenia umysłowego. Agenzji bardzo często towarzyszą trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, problemy z koordynacją ruchową, nadwrażliwość na dotyk, światło i dźwięk.

Agnezja ciała modzelowatego często wiąże się z występowaniem takich wad, jak wodogłowie, holoprosencefalia czy aberracje chromosomalne.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo