Co jedzą kosy? Sprawdź, czym karmić te wyjątkowe ptaki

Gdy za oknami robi się coraz chłodniej, ziemię pokrywa śnieg, a temperatura spada poniżej zera, sytuacja niektórych zwierząt żyjących na wolności staje się bardzo trudna. Z powodu złych warunków i braku pożywienia cierpią zwłaszcza ptaki, które w okresie jesienno-zimowym szczególnie potrzebują wsparcia ludzi. Jak dokarmiać ptaki zimą, by im nie zaszkodzić? Co jedzą kosy?

Co jedzą kosy? Czym dokarmiać kosy?

Jak podkreślają specjaliści, dokarmianie dzikich zwierząt powinno się odbywać wyłącznie w w skrajnych, czyli takich, które w jakiś sposób zagrażają bezpieczeństwu lub zdrowiu tych stworzeń, czyli np. zimą, przy silnych mrozach lub innych niesprzyjających okolicznościach pogodowych. W normalnych warunkach zwierzęta żyjące na wolności nie powinny być przez człowieka regularnie dokarmiane, ponieważ są potrafią one samodzielnie zdobywać pożywienie, a ludzkie działania mogą jedynie sprawić, że stracą swoje naturalne instynkty.

Zimą, szczególnie jeśli panują silne mrozy, warto jednak zwrócić uwagę na naszych zwierzęcych sąsiadów, którzy mogą potrzebować wsparcia. Zła pogoda i zimowe warunki mogą dać się we znaki szczególnie ptakom. Umieszczony w pobliżu domu karmnik czy poidełko z wodą z pewnością ułatwi im nieco przetrwanie najtrudniejszych tygodni. W karmnikach można umieścić m.in. nasiona słonecznika, kukurydzy, a także pszenicę, owies czy orzechy.

Kosy natomiast żywią się przede wszystkim ziarnami oraz owocami. Często szukają również w ziemi larw i dżdżownic.

Zobacz też: Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów na zimę? Odpowiedzi mogą zaskoczyć

Czym karmić kosy zimą?

Poszukiwanie pożywienia zimą to dla kosów nie lada wyzwanie, dlatego z pewnością skorzystają z wypełnionych karmników. Co można w nich umieścić?

  • ziarna pszenicy,
  • ziarna owsu,
  • suszone owoce.

Sprawdź też: Co jedzą jaskółki? Sprawdź, czym karmić te piękne ptaki, aby im nie zaszkodzić

Czytelnicy pytają, jak dokarmiać kosy

Czym karmić kosa?

Do karmienia kosów najlepiej przygotować ziarna zbóż.

Czym dokarmiać kosy zimą?

Najlepsza karma dla kosów przez cały rok, nie tylko zimą, to suszone owoce i ziarna zbóż.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo