Cynk w ciąży – czy jest ważny?
Cynk jest pierwiastkiem obecnym w dosłownie każdej komórce organizmu. Mimo że jest zaliczany do pierwiastków śladowych, jego obecność warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych i reakcji enzymatycznych.
W tym miejscu należy wskazać choćby na biosyntezÄ™ biaÅ‚ek – proces niezbÄ™dny w fazie rozwoju i wzrostu organizmu. Cynk uczestniczy w procesie kostnienia i mineralizacji tkanki kostnej i wspomaga funkcjÄ™ bÅ‚on komórkowych. Uczestniczy w procesie dojrzewania pÅ‚ciowego, a dziÄ™ki dziaÅ‚aniu bakteriostatycznemu i przeciwzapalnemu, wspomaga funkcjÄ™ immunologicznÄ… ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego, zapobiegajÄ…c wystÄ™powaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Pierwiastek, o którym mowa, ma też znaczny wpÅ‚yw na prawidÅ‚owy przebieg rozwoju intelektualnego i uczestniczy w procesie detoksykacji organizmu.
Nie można też nie wspomnieć, że prawidłowe stężenie cynku w organizmie poniekąd warunkuje powodzenie zapłodnienia. Wynika to z faktu, że ten cenny mikroskładnik jest odpowiedzialny za prawidłowość procesu produkcji plemników i za ruchliwość męskich komórek rozrodczych.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ powyższe, Å‚atwo można dojść do wniosku, że cynk jest jednym z najistotniejszych mikroelementów, zwÅ‚aszcza w okresie poprzedzajÄ…cym zapÅ‚odnienie, jak i w trakcie ciąży. Szczególne potrzeby organizmu kobiety ciężarnej zwiÄ™kszajÄ… zapotrzebowanie na ten pierwiastek, jak i na inne skÅ‚adniki mineralne – selen i cynk w ciąży zapobiegajÄ… m.in. przedwczesnemu porodowi.
Niedobór cynku w ciąży może skutkować bardzo poważnymi komplikacjami
Jakie skutki może stwarzać niedobór pierwiastka, o którym mowa, w tym specyficznym okresie? Badania naukowe dowiodły, że długotrwałe niedobory cynku przed ciążą i w trakcie jej trwania, mogą prowadzić do wystąpienia wad rozwojowych płodu, konsekwencją czego może być nawet spontaniczne poronienie. Wady mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju organizmu dziecka i najczęściej objawiają się w obszarze układu nerwowego, mięśnia sercowego, układu kostnego i nerek.
Powyższe dotyczy jednak skrajnych przypadków. Najczęstszym rezultatem niedoboru cynku w organizmie przyszłej mamy są lekkie komplikacje okołoporodowe lub przedwczesny poród. Noworodek może też wykazywać szczególną wrażliwość na infekcje, co w przypadku porodu w warunkach szpitalnych (a do takich dochodzi przecież najczęściej) może mieć poważne konsekwencje dla maleństwa (z powodu niedoboru cynku wiele dzieci cierpi na schorzenia wywołane przez szczepy bakterii antybiotykoodpornych).
Zbyt niskie stężenie tego mikroskÅ‚adnika może też skutkować niskÄ… masÄ… urodzeniowÄ…, a w późniejszym życiu – nieprawidÅ‚owoÅ›ciami w obszarze rozwoju umysÅ‚owego, zaburzeniami wzrostu i rozwoju pÅ‚ciowego, osÅ‚abionÄ… funkcjÄ… ukÅ‚adu immunologicznego, a nawet bezpÅ‚odnoÅ›ciÄ….
Inne konsekwencje niedoboru cynku w organizmie matki przed ciążą, w okresie ciąży i karmienia piersią to:
- problemy ze strony układu pokarmowego,
- problemy ze strony układu oddechowego,
- zaburzenia apetytu,
- zaburzenia smaku i węchu,
- nadmierna potliwość.
Cynk w ciąży – dawkowanie
Każdej z tych konsekwencji można łatwo uniknąć, wystarczy tylko zadbać o właściwe stężenie cynku w organizmie. Przeciętne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to ok. 12 mg na dobę, przy czym należy zaznaczyć, że w okresie ciąży zwiększa się ono do ok. 20 mg na dobę.
Prawidłowo zbilansowana dieta może w 100 proc. pokryć potrzeby organizmu przyszłej mamy, zwłaszcza jeżeli jej jadłospis uwzględnia produkty obfitujące w ten mikroskładnik:
- mięso,
- podroby (duże ilości cynku występują zwłaszcza w wątrobie),
- jaja,
- ryby.
Cynk znajdziemy też w produktach pochodzenia roślinnego:
- orzeszkach ziemnych,
- arbuzach,
- nasionach słonecznika i dyni,
- cebuli,
- czosnku,
- ziarnach sezamu
- otrębach pszennych.
Należy jednak pamiętać, że produkty obfitujące w błonnik nie są dobrym źródłem tego pierwiastka. Wynika to z faktu, że kwas fitynowy znacząco utrudnia jego wchłanianie.
Suplementacja cynku w ciąży
W niektórych warunkach, konieczna bÄ™dzie suplementacja tego mikroskÅ‚adnika. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży mnogiej i stosujÄ…cych dietÄ™ wykluczajÄ…cÄ… lub ograniczajÄ…cÄ… naturalne źródÅ‚a cynku (ale nie tylko). Najlepszym wyborem bÄ™dzie preparat w formie octanów, siarczanów i glukonianów – cynk organiczny w ciąży jest najÅ‚atwiej przyswajany przez ustrój.
Warto też stosować kosmetyki z cynkiem w ciąży, bowiem ten pierwiastek może przynieść sporÄ… ulgÄ™ skórze, dla której ten specyficzny okres jest sporym wyzwaniem – maść z cynkiem w ciąży może skutecznie rozwiÄ…zać problem miejscowego Å‚ojotoku.
Choć przedawkowanie cynku jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, przed wdrożeniem suplementacji należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.
Mamy pytają o cynk w ciąży
Czy można brać cynk w ciąży?
Tak, kobiety w ciąży wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Przed rozpoczęciem suplementacji należy jednak skonsultować się z lekarzem.
Sprawdź: Ból głowy w ciążyIle cynku w ciąży?
W okresie ciąży trzeba dostarczać do organizmu ok. 20 mg cynku na dobę.
Jaki cynk w ciąży?
Najlepszą wchłanialnością charakteryzuje się cynk w formie octanów, siarczanów i glukonianów.
Czy można przedawkować cynk?
Zdarza się to rzadko, ale tak, to możliwe.
Jakie produkty sÄ… bogate w cynk?
Najwięcej cynku zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim mięso, podroby i kurze jaja.