Cynk w ciąży

Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy i minerały są szczególnie istotne w okresie ciąży, który stanowi znaczne obciążenie dla przyszłej mamy i w trakcie którego rozwija się nowe życie. Szczególnie istotną rolę odgrywa cynk w ciąży, który nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Jakie znaczenie dla ciężarnej ma cynk i jakie zapotrzebowanie na ten mikroskładnik wykazuje jej organizm?

Cynk w ciąży – czy jest ważny?

Cynk jest pierwiastkiem obecnym w dosłownie każdej komórce organizmu. Mimo że jest zaliczany do pierwiastków śladowych, jego obecność warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych i reakcji enzymatycznych.

W tym miejscu należy wskazać choćby na biosyntezę białek – proces niezbędny w fazie rozwoju i wzrostu organizmu. Cynk uczestniczy w procesie kostnienia i mineralizacji tkanki kostnej i wspomaga funkcję błon komórkowych. Uczestniczy w procesie dojrzewania płciowego, a dzięki działaniu bakteriostatycznemu i przeciwzapalnemu, wspomaga funkcję immunologiczną układu odpornościowego, zapobiegając występowaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Pierwiastek, o którym mowa, ma też znaczny wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju intelektualnego i uczestniczy w procesie detoksykacji organizmu.

Nie można też nie wspomnieć, że prawidłowe stężenie cynku w organizmie poniekąd warunkuje powodzenie zapłodnienia. Wynika to z faktu, że ten cenny mikroskładnik jest odpowiedzialny za prawidłowość procesu produkcji plemników i za ruchliwość męskich komórek rozrodczych.

Biorąc pod uwagę powyższe, łatwo można dojść do wniosku, że cynk jest jednym z najistotniejszych mikroelementów, zwłaszcza w okresie poprzedzającym zapłodnienie, jak i w trakcie ciąży. Szczególne potrzeby organizmu kobiety ciężarnej zwiększają zapotrzebowanie na ten pierwiastek, jak i na inne składniki mineralne – selen i cynk w ciąży zapobiegają m.in. przedwczesnemu porodowi.

Niedobór cynku w ciąży może skutkować bardzo poważnymi komplikacjami

Jakie skutki może stwarzać niedobór pierwiastka, o którym mowa, w tym specyficznym okresie? Badania naukowe dowiodły, że długotrwałe niedobory cynku przed ciążą i w trakcie jej trwania, mogą prowadzić do wystąpienia wad rozwojowych płodu, konsekwencją czego może być nawet spontaniczne poronienie. Wady mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju organizmu dziecka i najczęściej objawiają się w obszarze układu nerwowego, mięśnia sercowego, układu kostnego i nerek.

Powyższe dotyczy jednak skrajnych przypadków. Najczęstszym rezultatem niedoboru cynku w organizmie przyszłej mamy są lekkie komplikacje okołoporodowe lub przedwczesny poród. Noworodek może też wykazywać szczególną wrażliwość na infekcje, co w przypadku porodu w warunkach szpitalnych (a do takich dochodzi przecież najczęściej) może mieć poważne konsekwencje dla maleństwa (z powodu niedoboru cynku wiele dzieci cierpi na schorzenia wywołane przez szczepy bakterii antybiotykoodpornych).

Zbyt niskie stężenie tego mikroskładnika może też skutkować niską masą urodzeniową, a w późniejszym życiu – nieprawidłowościami w obszarze rozwoju umysłowego, zaburzeniami wzrostu i rozwoju płciowego, osłabioną funkcją układu immunologicznego, a nawet bezpłodnością.

Inne konsekwencje niedoboru cynku w organizmie matki przed ciążą, w okresie ciąży i karmienia piersią to:

 • problemy ze strony układu pokarmowego,
 • problemy ze strony układu oddechowego,
 • zaburzenia apetytu,
 • zaburzenia smaku i węchu,
 • nadmierna potliwość.

Cynk w ciąży – dawkowanie

Każdej z tych konsekwencji można łatwo uniknąć, wystarczy tylko zadbać o właściwe stężenie cynku w organizmie. Przeciętne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to ok. 12 mg na dobę, przy czym należy zaznaczyć, że w okresie ciąży zwiększa się ono do ok. 20 mg na dobę.

Prawidłowo zbilansowana dieta może w 100 proc. pokryć potrzeby organizmu przyszłej mamy, zwłaszcza jeżeli jej jadłospis uwzględnia produkty obfitujące w ten mikroskładnik:

 • mięso,
 • podroby (duże ilości cynku występują zwłaszcza w wątrobie),
 • jaja,
 • ryby.

Cynk znajdziemy też w produktach pochodzenia roślinnego:

 • orzeszkach ziemnych,
 • arbuzach,
 • nasionach słonecznika i dyni,
 • cebuli,
 • czosnku,
 • ziarnach sezamu
 • otrębach pszennych.

Należy jednak pamiętać, że produkty obfitujące w błonnik nie są dobrym źródłem tego pierwiastka. Wynika to z faktu, że kwas fitynowy znacząco utrudnia jego wchłanianie.

Suplementacja cynku w ciąży

W niektórych warunkach, konieczna będzie suplementacja tego mikroskładnika. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży mnogiej i stosujących dietę wykluczającą lub ograniczającą naturalne źródła cynku (ale nie tylko). Najlepszym wyborem będzie preparat w formie octanów, siarczanów i glukonianów – cynk organiczny w ciąży jest najłatwiej przyswajany przez ustrój.

Warto też stosować kosmetyki z cynkiem w ciąży, bowiem ten pierwiastek może przynieść sporą ulgę skórze, dla której ten specyficzny okres jest sporym wyzwaniem – maść z cynkiem w ciąży może skutecznie rozwiązać problem miejscowego łojotoku.

Choć przedawkowanie cynku jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, przed wdrożeniem suplementacji należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.

Mamy pytają o cynk w ciąży

Czy można brać cynk w ciąży?

Tak, kobiety w ciąży wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Przed rozpoczęciem suplementacji należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Ile cynku w ciąży?

W okresie ciąży trzeba dostarczać do organizmu ok. 20 mg cynku na dobę.

Jaki cynk w ciąży?

Najlepszą wchłanialnością charakteryzuje się cynk w formie octanów, siarczanów i glukonianów.

Czy można przedawkować cynk?

Zdarza się to rzadko, ale tak, to możliwe.

Jakie produkty są bogate w cynk?

Najwięcej cynku zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim mięso, podroby i kurze jaja.

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży, Leki w ciąży

Paracetamol w ciąży

W czasie ciąży stosowanie leków, nawet tych przyjmowanych wcześniej bez zastanowienia, staje się wielką niewiadomą. Przyszłe mamy nie są pewne czy dany środek nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Wyjaśnimy w...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży – czy brać, a jeśli tak, to jakie będą najlepsze? W okresie ciąży szczególnie ważne jest odpowiednie odżywianie się i dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Rzucawka porodowa

Rzucawka to groźny stan, który może zakończyć się nawet przedwczesnym porodem, śmiercią dziecka, a także śmiercią przyszłej mamy. Jakie są jej powody i co należy robić w przypadku wystąpienia jej...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży, Zdrowie w ciąży

Palenie w ciąży

Wydawałoby się, że palenie w ciąży dzięki wielu kampaniom społecznym jest już zjawiskiem marginalnym. Badania pokazują co innego: nadal niemal 30% ciężarnych Polek regularnie lub sporadycznie pali papierosy. To, że tytoń...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Zdrowie w ciąży

MCHC: badanie, normy, leczenie

MCHC jest jednym z parametrów oznaczanych w ramach podstawowej morfologii krwi. To wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Wyniki odbiegające od wartości prawidłowych wskazują na prawdopodobieństwo występowania w organizmie m.in....

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general