Cynk w ciąży

Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy i minerały są szczególnie istotne w okresie ciąży, który stanowi znaczne obciążenie dla przyszłej mamy i w trakcie którego rozwija się nowe życie. Szczególnie istotną rolę odgrywa cynk w ciąży, który nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Jakie znaczenie dla ciężarnej ma cynk i jakie zapotrzebowanie na ten mikroskładnik wykazuje jej organizm?

Cynk w ciąży
elements.envato.com

Cynk w ciąży – czy jest ważny?

Cynk jest pierwiastkiem obecnym w dosłownie każdej komórce organizmu. Mimo że jest zaliczany do pierwiastków śladowych, jego obecność warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych i reakcji enzymatycznych.

W tym miejscu należy wskazać choćby na biosyntezę białek – proces niezbędny w fazie rozwoju i wzrostu organizmu. Cynk uczestniczy w procesie kostnienia i mineralizacji tkanki kostnej i wspomaga funkcję błon komórkowych. Uczestniczy w procesie dojrzewania płciowego, a dzięki działaniu bakteriostatycznemu i przeciwzapalnemu, wspomaga funkcję immunologiczną układu odpornościowego, zapobiegając występowaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Pierwiastek, o którym mowa, ma też znaczny wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju intelektualnego i uczestniczy w procesie detoksykacji organizmu.

Nie można też nie wspomnieć, że prawidłowe stężenie cynku w organizmie poniekąd warunkuje powodzenie zapłodnienia. Wynika to z faktu, że ten cenny mikroskładnik jest odpowiedzialny za prawidłowość procesu produkcji plemników i za ruchliwość męskich komórek rozrodczych.

Biorąc pod uwagę powyższe, łatwo można dojść do wniosku, że cynk jest jednym z najistotniejszych mikroelementów, zwłaszcza w okresie poprzedzającym zapłodnienie, jak i w trakcie ciąży. Szczególne potrzeby organizmu kobiety ciężarnej zwiększają zapotrzebowanie na ten pierwiastek, jak i na inne składniki mineralne – selen i cynk w ciąży zapobiegają m.in. przedwczesnemu porodowi.

Niedobór cynku w ciąży może skutkować bardzo poważnymi komplikacjami

Jakie skutki może stwarzać niedobór pierwiastka, o którym mowa, w tym specyficznym okresie? Badania naukowe dowiodły, że długotrwałe niedobory cynku przed ciążą i w trakcie jej trwania, mogą prowadzić do wystąpienia wad rozwojowych płodu, konsekwencją czego może być nawet spontaniczne poronienie. Wady mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju organizmu dziecka i najczęściej objawiają się w obszarze układu nerwowego, mięśnia sercowego, układu kostnego i nerek.

Powyższe dotyczy jednak skrajnych przypadków. Najczęstszym rezultatem niedoboru cynku w organizmie przyszłej mamy są lekkie komplikacje okołoporodowe lub przedwczesny poród. Noworodek może też wykazywać szczególną wrażliwość na infekcje, co w przypadku porodu w warunkach szpitalnych (a do takich dochodzi przecież najczęściej) może mieć poważne konsekwencje dla maleństwa (z powodu niedoboru cynku wiele dzieci cierpi na schorzenia wywołane przez szczepy bakterii antybiotykoodpornych).

Zbyt niskie stężenie tego mikroskładnika może też skutkować niską masą urodzeniową, a w późniejszym życiu – nieprawidłowościami w obszarze rozwoju umysłowego, zaburzeniami wzrostu i rozwoju płciowego, osłabioną funkcją układu immunologicznego, a nawet bezpłodnością.

Sprawdź:  Rzucawka porodowa

Inne konsekwencje niedoboru cynku w organizmie matki przed ciążą, w okresie ciąży i karmienia piersią to:

 • problemy ze strony układu pokarmowego,
 • problemy ze strony układu oddechowego,
 • zaburzenia apetytu,
 • zaburzenia smaku i węchu,
 • nadmierna potliwość.

Cynk w ciąży – dawkowanie

Każdej z tych konsekwencji można łatwo uniknąć, wystarczy tylko zadbać o właściwe stężenie cynku w organizmie. Przeciętne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to ok. 12 mg na dobę, przy czym należy zaznaczyć, że w okresie ciąży zwiększa się ono do ok. 20 mg na dobę.

Prawidłowo zbilansowana dieta może w 100 proc. pokryć potrzeby organizmu przyszłej mamy, zwłaszcza jeżeli jej jadłospis uwzględnia produkty obfitujące w ten mikroskładnik:

 • mięso,
 • podroby (duże ilości cynku występują zwłaszcza w wątrobie),
 • jaja,
 • ryby.

Cynk znajdziemy też w produktach pochodzenia roślinnego:

 • orzeszkach ziemnych,
 • arbuzach,
 • nasionach słonecznika i dyni,
 • cebuli,
 • czosnku,
 • ziarnach sezamu
 • otrębach pszennych.

Należy jednak pamiętać, że produkty obfitujące w błonnik nie są dobrym źródłem tego pierwiastka. Wynika to z faktu, że kwas fitynowy znacząco utrudnia jego wchłanianie.

Suplementacja cynku w ciąży

W niektórych warunkach, konieczna będzie suplementacja tego mikroskładnika. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży mnogiej i stosujących dietę wykluczającą lub ograniczającą naturalne źródła cynku (ale nie tylko). Najlepszym wyborem będzie preparat w formie octanów, siarczanów i glukonianów – cynk organiczny w ciąży jest najłatwiej przyswajany przez ustrój.

Warto też stosować kosmetyki z cynkiem w ciąży, bowiem ten pierwiastek może przynieść sporą ulgę skórze, dla której ten specyficzny okres jest sporym wyzwaniem – maść z cynkiem w ciąży może skutecznie rozwiązać problem miejscowego łojotoku.

Choć przedawkowanie cynku jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, przed wdrożeniem suplementacji należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.

Mamy pytają o cynk w ciąży

Czy można brać cynk w ciąży?

Tak, kobiety w ciąży wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Przed rozpoczęciem suplementacji należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź:  Ból głowy w ciąży

Ile cynku w ciąży?

W okresie ciąży trzeba dostarczać do organizmu ok. 20 mg cynku na dobę.

Jaki cynk w ciąży?

Najlepszą wchłanialnością charakteryzuje się cynk w formie octanów, siarczanów i glukonianów.

Czy można przedawkować cynk?

Zdarza się to rzadko, ale tak, to możliwe.

Jakie produkty są bogate w cynk?

Najwięcej cynku zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim mięso, podroby i kurze jaja.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Powiększone sutki u chłopców - przyczyny, objawy, leczenie
Powiększone i bolące sutki u chłopców wzbudzają często w nich samych oraz w ich rodzicach silny niepokój - kojarzą się bowiem z potencjalnie groźnymi chorobami. Warto jednak wiedzieć, że w
Czytaj dalej
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
18 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 18 tydzień życia dziecka?
Co potrafi 18 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 18 tydzień życia dziecka? Ile śpi 18 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda rozwój 18 tygodniowego dziecka? Co widzi 18 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Pępek w ciąży – Jaki powinien być? Co może sygnalizować?
Pępek w ciąży potrafi zaskoczyć niejedną przyszłą mamę. W tym okresie zmianie ulega bowiem nie tylko jego kształt, ale także niejednokrotnie kolor. W zdecydowanej większości wypadków jest to zjawisko naturalne
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Skoki ciśnienia w ciąży
Skoki ciśnienia w ciąży to zjawisko częste, a zarazem wymagające uważnego monitorowania i odpowiedniej reakcji. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny zostać każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, zaś w
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Duszności w ciąży – kiedy są normalne, a kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza
W ciąży jesteśmy wyczulone na wszelkie niepokojące objawy, jakie wysyła nam nasz organizm. Osłabienie, zawroty głowy czy duszności w ciąży, mogą się pojawiać od samego początku i towarzyszyć nam, przez
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy żółte upławy w ciąży to powód do zmartwień?
Upławy w ciąży są zjawiskiem całkowicie normalnym, które nie wskazuje na stan chorobowy. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama nie powinna zachować wzmożonej czujności. Jeżeli w okresie ciąży pojawi
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Badanie dna oka w ciąży – zagrożenia, wskazania, terminy
Badanie dna oka w ciąży jest niezmiernie ważne. Podczas niego można wykryć specyficzne zmiany degeneracyjne na obwodzie naszej siatkówki. Te będą jednoznacznie wskazywały na konieczność zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia.
Czytaj dalej