Czy na Andrzejki się przebiera? Tradycja to nie tylko lanie wosku i przestawianie butów

Andrzejki to jeden z najbardziej wyjątkowych i magicznych wieczorów w roku. W nocy z 29 na 30 listopada w polskich domach organizuje się i organizowało od wieków wesołe zabawy z wróżbami. Do najważniejszych zwyczajów należy m.in. lanie wosku i przestawianie butów. Niekiedy jednak na andrzejkowych imprezach pojawiają się także goście w kostiumach. Czy na Andrzejki się przebiera? Jak się ubrać na Andrzejki?

Czy na Andrzejki się przebiera?

Dzisiaj z okazji Andrzejek organizuje się przede wszystkim imprezy w gronie znajomych, najczęściej w prywatnych domach. Wróżby są zazwyczaj tylko zabawnym dodatkiem do tych przyjęć i traktuje się je jako rodzaj ciekawostki. Najcześciej tego wieczoru leje się wosk przez klucz lub ustawia buty w kolejce od ściany do drzwi. Oprócz tego często losuje się wróżby karteczkowe lub przygotowuje magiczne ciasteczka z wróżbą.

Wiele osób na zabawy andrzejkowe przygotowuje także kostiumy. Prawda jest jednak taka, że Andrzejki mylone są z amerykańskim świętem Halloween, którego najważniejszym punktem są właśnie przebieranki. Tymczasem w Polsce nie istniał zwyczaj przebierania się w wieczór andrzejkowy, co oczywiście nie oznacza, że nie można tego robić, jeśli ktoś ma na to ochotę.

Zobacz: Wróżba andrzejkowa z kubeczkami – na czym polega? Sprawdź, jak zorganizować ciekawą zabawę!

Skąd się wzięły tradycje andrzejkowe?

Andrzejki, czyli popularny w Polsce wieczór wróżb, świętuje się w Polsce w wigilię imienin Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada. Ten wyjątkowy dzień to doskonała okazja na zorganizowanie ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Współcześnie w zabawach biorą udział wszyscy, a wróżby mają raczej charakter rozrywki i nie traktuje się ich zbyt serio. W przeszłości było jednak zgoła inaczej.

Niegdyś do andrzejkowych wróżb podchodzono dużo poważniej. Były one przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt, które chciały dowiedzieć się, jak będzie wyglądać ich miłosna przyszłość. Ze względu na charakter wróżb odprawiano je w bardzo poważnej atmosferze, odbywały się tylko indywidualnie i w odosobnieniu. Dopiero z czasem przybrały formę zbiorową, ale wciąż były związane ze sprawami matrymonialnymi. Niezamężne dziewczęta zbierały się wspólnie i wróżyły sobie nawzajem dobrych mężów.

Sprawdź też:

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo