Wróżba andrzejkowa z kubeczkami – na czym polega? Sprawdź, jak zorganizować ciekawą zabawę!

Andrzejki to jedna z najbardziej magicznych nocy w roku. Zgodnie z tradycją obchodzi się je z 29 na 30 listopada i upływają przede wszystkim pod znakiem wróżb i dobrej zabawy. To wspaniała okazja, aby spędzić miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Podczas wieczornego spotkania nie może oczywiście zabraknąć niesamowitych przepowiedni i wróżenia. Do najpopularniejszych andrzejkowych atrakcji należą: lanie wosku, wyścigi butów czy układanie kart. A na czym polega popularna wróżba andrzejkowa z kubeczkami? Co trzeba przygotować?

Wróżba andrzejkowa z kubeczkami

Dawniej w naszej kulturze andrzejki pełniły dużo ważniejszą funkcję, a organizowane tego dnia zabawy dotyczyły głównie niezamężnych panien, które chciały dowiedzieć się, kiedy wreszcie spotkają odpowiedniego kandydata na męża i będą mogły stanąć na ślubnym kobiercu. Aktualnie ten listopadowy zwyczaj traktuje się bardziej w kategoriach rozrywki, a w atrakcjach biorą udział wszyscy niezależnie od płci i stanu cywilnego. Do najbardziej znanych wróżby należą oczywiście lanie wosku przez klucz, wyścigi butów czy losowanie z woreczka karteczek z imieniem przyszłego partnera. Niekiedy przygotowuje się również specjalne słodkości – ciasteczka z wróżbą.

Do dosyć popularnych zabaw należy również wróżba z kubkami. Aby ją wykonać, należy przygotować kilka identycznych kubeczków, które ustawiamy do góry dnem. Pod każdym kubkiem umieszczamy jeden przedmiot symbolizujący zdarzenia, które wydarzą się w najbliższej przyszłości. Wśród przedmiotów mogą znaleźć się m.in.:

 • moneta – bogactwo,
 • pierścionek – ślub,
 • klucz – przeprowadzka,
 • kostka cukru – szczęście,
 • samochodzik – podróż,
 • serduszko – miłość,
 • cytryna – kłopot,
 • kompas – wspaniała podróż,
 • pusty kubeczek – niespodzianka od losu.

Następnie uczestnicy zabawy wybierają losowo jeden z kubeczków, a wybrany przedmiot staje się symbolem tego, co spotka nas w najbliższym czasie.

Zobacz: Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Najciekawsze pomysły na magiczną zabawę dla najmłodszych!

Andrzejkowe wróżby dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że andrzejkowe zabawy, pełne magicznej i niezwykłej aury, są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Najmłodsi uwielbiają tę wyjątkową atmosferę i dlatego to głównie z myślą o nich organizuje się wieczorne wróżenie. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe dla dzieci to oprócz lania wosku przez klucz również wyścigi butów. Zabawa polega na tym, że każdy uczestnik po kolei ustawia swojego buta w wężyku w kierunku drzwi. Osoba, której but jako pierwszy dotknie drzwi wejściowych, jako pierwsza znajdzie sobie męża/żonę (w innych, “dziecięcych” wariantach: kto szybciej urośnie, kto pierwszy nauczy się jeździć na rowerze).

Inne krótkie wróżby andrzejkowe:

 • losowanie imion przyszłych partnerów – do woreczka wrzuca się karteczki z imionami, a następnie uczestnicy po kolei je losują.
 • losowanie przyszłych zawodów – do woreczka wrzuca się karteczki z nazwami zawodów – wylosowany zawód będzie tym, który dana osoba będzie wykonywać w przyszłości.

Sprawdź: Wróżby do ciasteczek dla dzieci na Andrzejki! Poznaj także sprawdzony przepis na andrzejkowe ciasteczka

Czytelnicy pytają o andrzejkowe kubeczki

Andrzejki kubeczki – jak się z nich wróży?

Po kubeczkami można umieścić symbole wydarzeń, które przyniesie nam najbliższa przyszłość. Mogą to też być karteczki z opisami (np. kłopoty albo nagła niespodzianka).

Wróżby andrzejkowe kubeczki – na czym polegają?

Wróżba z kubeczkami polega na tym, że wsadza się pod nie przedmioty symbolizujące pewne zdarzenia w życiu (np. serduszko – miłość). Wylosowany przedmiot to znak tego, co nas może spotkać w najbliższej przyszłości.

Jakie są wróżby andrzejkowe?

Lanie wosku przez klucz, wyścig butów, obieranie jabłka, losowanie imion przyszłego partnera, łódeczki itd.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo