Czy nauczyciel może zmienić ocenę końcową? Ten fakt może zaskoczyć uczniów

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Oceny są już wystawione, w większości placówek odbyły się także najważniejsze rady klasyfikacyjne. Chociaż zajęcia teoretycznie nadal trwają, mało kto jeszcze się na nich pojawia. Uczniowie rozpoczęli już swoje własne, nieoficjalne wakacje. Jak się okazuje, nie jest to najlepszy pomysł. Czy po wystawieniu ocen nauczyciel może zmienić ocenę końcową? Czy po wystawieniu ocen liczy się frekwencja? Czy można zmienić ocenę po radzie klasyfikacyjnej? Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły?

Czy nauczyciel może zmienić ocenę końcową?

Uroczyste zakończenie roku dopiero w piątek 23 czerwca, ale większość uczniów nieoficjalnie zaczęła już wakacje kilka dni temu. Po wystawieniu ocen w szkołach wciąż trwają jeszcze normalne zajęcia, ale w praktyce rzadko kiedy odbywają się według standardowego trybu ze względu na niską frekwencję.

Uczniowie są bowiem przekonani, że po tym, jak otrzymali już oceny końcowe zarówno z przedmiotów, jak i z zachowania nie muszą już chodzić do szkoły, ponieważ i tak nic się nie zmieni. Okazuje się jednak, że nie jest to takie oczywiste i istnieją zasady, które umożliwiają dokonanie kilku modyfikacji. Czy po radzie klasyfikacyjnej można zmienić ocenę z przedmiotu?

Zobacz: Czy trzeba iść na zakończenie? Należy pamiętać o jednej kwestii

Zmiana oceny po radzie klasyfikacyjnej. Czy po radzie można zmienić ocenę?

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego wszystkie oceny roczne powinny być wystawione przed radą klasyfikacyjną, podczas której grono pedagogiczne oficjalnie podsumowuje miniony rok. W związku z tym aż do ostatnich chwil przed tym wydarzeniem stopnie mogą jeszcze ulec zmianie, a w wielu szkołach rada odbywa się dopiero w ostatnim tygodniu.

Nie wszyscy uczniowie zdają sobie jednak sprawę, że nawet po radzie klasyfikacyjnej oceny nie są w stu procentach pewne. W wyjątkowych sytuacjach rada może istnieje możliwość ponownego zwołania rady i zmodyfikowania wystawionych ocen. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to naprawdę bardzo rzadkie przypadki i zdarzają się naprawdę sporadycznie.

Sprawdź: Jedynka na koniec roku 2023. Czy z jedną jedynką można przejść do następnej klasy?

Rodzice i uczniowie pytają, czy ocenę końcową można zmienić

Czy można zmienić ocenę końcową?

Ocena końcowa może być zmieniona aż do rady klasyfikacyjnej, a czasem nawet po niej.

Czy po radzie pedagogicznej można zmienić oceny?

W szczególnych przypadkach można zorganizować drugą radę i zmodyfikować oceny.

Do kiedy można zmienić ocenę końcową?

Do momentu rady pedagogicznej jest to cały czas możliwe, po radzie tylko w szczególnych przypadkach.

Czy ocenę roczną można zmienić?

Tak, jest to możliwe, a w wyjątkowych przypadkach oceny mogą zostać zmienione nawet po radzie pedagogicznej, jeśli zostanie zwołana kolejna.

Czy przed radą pedagogiczną może zmienić ocenę?

Zmiana oceny po radzie pedagogicznej jest możliwa w bardzo wyjątkowych sytuacjach, wówczas musi zostać zwołana kolejna rada.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo