Czy wietrzenie pościeli na balkonie ma sens? Ekspert od snu nie pozostawia wątpliwości

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zadbać o jego higienę. Ważne są nie tylko stały rytm dnia i odpowiednia dieta, ale też warunki panujące w sypialni. Na jakość naszego snu wpływ ma również pościel. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto wietrzyć ją na balkonie. Ekspert odpowiada.

Wietrzenie pościeli na balkonie. Czy to potrzebne?

Wietrzenie pościeli na balkonie jest bardzo popularne zwłaszcza w krajach skandynawskich. Z tego sposobu na odświeżenie pościeli korzysta również coraz więcej osób w Polsce. Pojawia się pytanie, czy takie działanie ma sens i przynosi jakiekolwiek korzyści, czy wynika tylko z przyzwyczajeń kulturowych. Portal “Livingect” przedstawił stanowisko trenera snu w Sleepopolis, Carlii Gasi. Przekonuje ona, że wietrzenie pościeli na balkonie jest potrzebne i korzystne dla naszego zdrowia.

Sprawdź: Dlaczego po wypraniu ręczniki śmierdzą? Wyeliminuj jeden błąd. Wtedy ich aromat cię zachwyci

Światło słoneczne oraz świeże powietrze pomagają pozbyć się z pościeli wilgoci, nieprzyjemnego zapachu i bakterii. W trakcie snu często się pocimy, a wilgoć zostaje wchłonięta przez pościel. Wietrzenie kołdry i poduszki pomaga również w pozbyciu się kurzu i roztoczy, ale też cząstek skóry i włosów. Wszystko to sprawia, że komfort snu znacząco się podnosi. To świetnie rozwiązanie dla osób, które zmagają się z chorobami skóry, np. trądzikiem.

Jak wietrzyć pościel. Najważniejsze zasady

Sposobów na wietrzenie pościeli jest kilka. Najlepiej rozłożyć ją na krześle lub na suszarce na balkonie. Część kołdry i poduszki, która styka się ciałem powinna być na górze. Jeśli nie masz jednak balkonu, możesz rozłożyć pościel na łóżku i szeroko otworzyć okno lub położyć ją na parapecie. Im jest zimniej na dworze, tym pościel szybciej się wietrzy, dlatego najlepiej robić to rano lub wieczorem. Minimalny czas, przez jaki powinno się pozostawić pościel na zewnątrz to 30 minut. Jeśli nie masz czasu codziennie wietrzyć pościeli, możesz to robić tylko w weekendy. Wystaw ją wtedy na kilka godzin.

Sprawdź: Jak prać bieliznę, by zachwycała bielą i zapachem? Zanim włożysz do pralki, namocz ją w tym roztworze

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo