Jak prać bieliznę, by zachwycała bielą i zapachem? Zanim włożysz do pralki, namocz ją w tym roztworze

Gdy kupujemy jasną bieliznę, chcielibyśmy, by mogła służyć nam jak najdłużej. Niestety z czasem często okazuje się, że materiał szarzeje i nie zachwyca tak, jak wcześniej. Na szczęście możesz rozwiązać kłopot prostymi trikami. Wystarczy, że sięgniesz po produkty, które możliwe, że masz już w domu. Jak prać bieliznę, by znów była biała i pachniała? Podpowiadamy.

Pranie bielizny zazwyczaj wydaje się łatwe. Wielu z nas wkłada materiał do pralki, włącza program i tyle. Z czasem jasne majtki czy staniki ciemnieją i nie prezentują się zbyt dobrze. Możesz tego jednak uniknąć. Sprawdź, jak wydobyć z nich biel i sprawić, by oszałamiająco pachniały. Dzięki odrobinie ostrożności i prostym trikom będą służyć latami.

Jak dobrze wyprać majtki? Przed praniem namocz je w tym roztworze

Jeśli chcesz odzyskać piękny, jasny kolor bielizny, która z czasem poszarzała, namocz ją w wybielającym roztworze z domowych produktów. Możesz go przygotować na kilka sposobów, w zależności od tego, co akurat masz w domu.

  1. Proszek do pieczenia i soda oczyszczona – Wsyp produkty w równych proporcjach do ciepłej wody i namocz poszarzałą bieliznę. Odczekaj Około 1 godzinę i wypłucz ją w czystej wodzie.
  2. Ocet – Wlej do miski 1 szklankę octu i wodę. Zanurz bieliznę i odczekaj pół godziny. Później wypierz ją standardowym sposobem — ręcznie lub w pralce.
  3. Kefir lub zsiadłe mleko – Zanurz bieliznę w 1 litrze wybranego produktu i pozostaw na kilka godzin. Później dokładnie ją przepłucz i wypierz.

Po zastosowaniu środka wybielającego przejdź do prania standardowego. Co należy zrobić?

W jakiej temperaturze prać bieliznę? Przede wszystkim zwróć uwagę na zalecenia na metce

Jeśli po namaczaniu w przygotowanym roztworze chcesz wyprać bieliznę w pralce, przede wszystkim pamiętaj, by nie łączyć jej z innymi ubraniami – a zwłaszcza tymi, które różnią się kolorem. Pod ich wpływem majtki i staniki znów szybko stracą pierwotny kolor.

Oprócz tego zwróć uwagę na zalecenia producenta dołączone do metki produktu. Znajdziesz na nich informację, w jaki sposób należy prać daną rzecz, by jej nie zniszczyć. Delikatne tkaniny, które pokryte są koronką, warto zawsze prać ręcznie. Dzięki temu się nie zniszczą. Pralka sprawdzi się w przypadku bielizny sportowej czy bez fiszbin. Jeśli jesteś przekonana, że daną rzecz możesz wyprać w urządzeniu i chcesz to zrobić, wykorzystaj tylko delikatne detergenty – najlepiej te przeznaczone do prania ubranek dla dzieci. Pomogą zachować kolor materiału i nadadzą mu pięknego zapachu. Nastaw program na temperaturę 30-40 stopni Celsjusza i niskie obroty, dzięki czemu bielizna się nie zniszczy.

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo