Dalie w donicach będą zachwycać aż do późnej jesieni. Pilnuj jedynie 2 rzeczy

Dalie z powodzeniem można uprawiać w donicach na balkonach lub tarasach. Są bardzo efektowne, a do tego odporne. Co zrobić, aby zachwycały również jesienią. Dwa elementy odgrywają szczególne znaczenie.

Na rynku mamy ogromny wybór odmian dalii, jednak jeśli chcemy sadzić je w donicach, warto wybierać odmiany niskie, czyli rosnące do 40 cm, ewentualnie średnie, a więc do 60 cm. Jakich warunków potrzebują do odpowiedniego wzrostu?

Sprawdź: Ta roślina przetrwa nawet najsroższe zimy. Ozdób nią ogród. Sąsiadka nie uwierzy własnym oczom

Dalia w doniczce. Jak pielęgnować? Zadbaj o odpowiednie warunki

Decydując się na dalie, należy pamiętać, że będą one rosły jedynie na stanowiskach słonecznych i dobrze osłoniętych od wiatru. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna. Dobrze, jeśli jest ponadto wzbogacona o kompost. W przypadku odmian niskich powinny być posadzone w donicach o minimum 25 cm głębokości, a odmiany średnie muszą mieć zapewnione donice o minimum 35 cm głębokości. Na dnie należy umieścić warstwę drenażową, sięgającą aż do 1/3 wysokości donicy. Sadzonki należy wystawiać na zewnątrz dopiero w maju, przy czym powinny być wcześniej hartowane po kilka godzin dziennie przez około dwa tygodnie.

Sprawdź: Borówka to przeżytek! Posadź ją w ogrodzie. Przetwory wyjdą pyszne i słodkie

Czy dalie mogą być w doniczce? Jak najbardziej! Pamiętaj o dwóch elementach, a będą zachwycać też jesienią

Dla prawidłowego wzrostu dalii kluczowe są dwa czynniki, a mianowicie podlewanie i przycinanie. Kwiaty te źle znoszą susze, a więc szczególnie w okresie letnim muszą mieć stale wilgotne podłoże. Najlepiej podlewać je niewielką ilością wody dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Aby przedłużyć kwitnienie dalii, a jednocześnie zapobiec wystąpieniu chorób grzybowych, konieczne jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Co trzy tygodnie warto zastosować również nawóz, który pobudzi roślinę do wzrostu.

Sprawdź: Dzięki tym roślinom Twój ogród przejdzie prawdziwą metamorfozę. Będą pięknie wyglądać nawet jesienią

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo