Deklaracja maturalna 2024. Do kiedy trzeba ją złożyć? Nie zwlekaj, to już ostatni dzwonek

Do matury pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale wszyscy uczniowie, którzy chcą przystąpić do egzaminów w maju, muszą już teraz dopełnić najważniejszych formalności. Konieczne jest złożenie deklaracji, w której uczeń wskazuje, które przedmioty będzie zdawał. Im bliżej do egzaminów, tym coraz więcej wątpliwości wśród maturzystów. Do kiedy deklaracja maturalna 2024? Matura od 50 procent od kiedy? Od ilu procent zdaje się maturę 2024? Czy matura 2024 będzie trudniejsza?

Do kiedy deklaracja maturalna 2024?

Deklaracja maturalna to specjalny dokument, który uczniowie składają na kilka miesięcy przed egzaminami i wskazują w nim przedmioty, które planują zdawać. Wstępne deklaracje należy dostarczyć do szkoły już na początku roku szkolnego, w tym roku termin ten mijał 2 października. Przez kolejne miesiące uczniowie mają jednak jeszcze możliwość dokonania zmiany decyzji, ponieważ ostateczny termin składania deklaracji mija 7 lutego 2024. Po tym terminie nie będzie już można dokonywać żadnych zmian. Deklaracje można znaleźć na stronach OKE.

Jak informuje CKE, ostateczne deklaracje maturalne należy złożyć w formie papierowej u dyrektora szkoły – i jest to zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza forma. Z pewnością będą o tym jeszcze przypominać wychowawcy. Deklarację można dostarczyć również w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta na platformie Zintegrowany Interfejs Użytkownika (ZIU), jeśli ktoś posiada tam konto.

W przypadku gdy maturzysta nie złoży deklaracji powtórnej do 7 lutego, deklaracja wstępna staje się deklaracją ostateczną.Polskie Centrum Edukacji

Zobacz: Lektury obowiązkowe matura 2024. Lista dla poziomu podstawowego i rozszerzonego wkrótce się zmieni

Próg zdawalności matury 2024. Ile trzeba mieć procent na maturze 2024?

Coraz częściej wśród uczniów pojawiają się również wątpliwości dotyczące progu zdawalności matury. Jeszcze nie tak dawno ministerstwo edukacji zapowiadało zmiany. Próg zdawalności egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym miał zostać podniesiony do 50%. Na razie jednak żadne oficjalne modyfikacje nie zostały wprowadzone i z pewnością nic się już w tym roku nie zmieni. W związku z tym wciąż obowiązują “stare” zasady – aby zdać maturę, trzeba uzyskać 30% ze wszystkich egzaminów obowiązkowych (język polski – ustny i pisemny, matematyka – pisemna oraz język obcy nowożytny – ustny i pisemny). Trzeba również przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, tutaj jednak w ogóle nie ma progu zdawalności.

Sprawdź: Matura ustna 2024 zostanie odwołana? Petycję podpisało ponad 160 tys. osób

Czytelnicy pytają o matury 2024

Czego nie ma na maturze z matematyki 2024?

Nie ma zadań na 5 i 6 punktów, ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (jest tylko jedno), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, brak zadań dotyczących brył obrotowych.

Matura 50 procent od kiedy?

Na razie były to tylko zapowiedzi, nie ma oficjalnych decyzji w tej sprawie.

Ile rozszerzeń na maturze 2024?

Na maturze trzeba przystąpić do co najmniej jednego rozszerzenia, ale nie obowiązuje na nim próg zdawalności.

Jakie mogą być tematy rozprawek maturalnych 2024?

W zeszłym roku pojawiły się takie tematy: “Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz “Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”. Na tegorocznej próbnej uczniowie mieli do wyboru: “Niebezpieczeństwo idealizowania rzeczywistości” oraz “Wierność tradycji a szukanie nowych dróg – różne postawy życiowe”.

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo