I etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 właśnie dobiegł końca i wyłoniono finałową dwudziestkę. Teraz rozpoczyna się głosowanie, w którym każdy internauta może wskazać swojego faworyta. Niektóre propozycje wywołały jednak pewne kontrowersje, a na pewno wprawiły w konsternację. Czy wiesz, co oznacza „delulu?
Delulu – znaczenie
Jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 spośród niemal 18 tys. propozycji wyłoniło właśnie finałową dwudziestkę wyrazów, które ich zdaniem spełniają określone kryteria. Jak zwykle, zestawienie wywołało nieco kontrowersji i zamieszania w internecie. Część komentujących zupełnie nie wie, co oznaczają te słowa, inni zarzucają jury, że niektóre propozycje są znane od dawna i na pewno nie można uznać ich za młodzieżowe.
Szczególną uwagę przykuwa słowo „delulu”, czyli wyraz utworzony od ang. delusional ‘cierpiący na urojenia’. Według internetowego słownika Slangu Miejskiego ktoś, kto jest delulu to osoba, która ma obsesję na czyimś punkcie. Słownik PWN podaje natomiast następującą definicję: „osoba ogarnięta obsesją, zakochana w swoim idolu/idolce, rzadziej w osobie z bezpośredniego otoczenia, i wierzącą we wzajemność”.
Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Głosowanie w plebistycie potrwa do 30 listopada 2023. Nad wyborem finałowej dwudziestki pracowało Jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN. Głos można oddać pod tym linkiem.
Lista kandydatów prezentuje się następująco:
- bambik
- baza
- bratku/bruh
- cringe
- delulu
- drillowiec
- FR/for
- real
- git
- imo
- kys
- LOL
- NPC
- odklejka
- oporowo
- rel
- rizz
- side-eye
- sigma
- slay
- zgerypała
Sprawdź też: