Depresja czy choroba dwubiegunowa – jak odróżnić te dwa zaburzenia?


Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) często przez wiele lat nie jest prawidłowo zdiagnozowana, ponieważ pacjent od dawna leczy się na nawracającą depresję. Prawidłowe rozpoznanie psychozy maniakalno-depresyjnej może sprawić kłopoty nawet doświadczonym psychiatrom, zwłaszcza jeśli osoba chora nie wyraża chęci współpracy. Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć.

Depresja

Przede wszystkim depresja występuje znacznie częściej niż choroba afektywna dwubiegunowa i jest zaliczana do najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Z kolei ChAD występuje rzadko, a zachorowalność oscyluje w okolicach 1% populacji, czyli ok. 10 razy mniej, niż w przypadku depresji. W przeciwieństwie do psychozy maniakalno-depresyjnej, w depresji nie występują epizody maniakalne. Natomiast stany depresyjne w obu przypadkach mają podobny przebieg.

Osoby cierpiące na depresję odczuwają długotrwałe pogorszenie się nastroju, któremu mogą towarzyszyć również inne objawy. Dość często dodatkowo występuje uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii, zaburzenia snu oraz brak apetytu. Mogą również pojawić się myśli samobójcze, zaniedbanie i izolacja społeczna. Depresja jest uleczalna, choć u niektórych osób może powracać. W leczeniu wykorzystuje się farmakoterapię i psychoterapię.

Choroba afektywna dwubiegunowa

W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej stany depresyjne występują na przemian ze stanami maniakalnymi, które jednak przeważnie trwają nieco krócej. Okres pobudzenia, nadmiaru energii, zwiększonego popędu seksualnego i podwyższonej samooceny często są odbierane pozytywnie przez chorego. Dotyczy to zwłaszcza osób nieświadomych choroby i leczących się na depresję, dla których takie objawy mogą świadczyć o postępach w terapii.

Epizodom maniakalnym mogą także towarzyszyć urojenia, halucynacje, podejmowanie ryzykownych zachowań czy też słowotok i gonitwa myśli. Osoby podejrzewające u siebie ChAD mogą wykonać na stronie sieci klinik PsychoMedic bezpłatny test psychologiczny, który może pomóc we wstępnej diagnozie. Istotną różnicą między depresją i chorobą afektywną dwubiegunową jest również to, że ChAD jest nieuleczalne – choć objawy można istotnie złagodzić i utrzymać pod kontrolą dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu. 

Dlaczego prawidłowa diagnoza jest tak ważna?

Choć w obu przypadkach stosuje się farmakoterapię i psychoterapię, to jednak przebieg leczenia wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim dobierane są inne leki, ponieważ psychiatra leczący osobę z ChAD musi wziąć pod uwagę również obecność epizodów maniakalnych. Inaczej prowadzona jest także psychoterapia, ponieważ depresję można wyleczyć, a w przypadku ChAD jedynie doprowadzić do remisji.

Fakt nieuleczalności choroby ma ogromny wpływ na życie pacjenta i jego rodziny. Z tego powodu psychiatrzy i psychoterapeuci z sieci klinik PsychoMedic kładą duży nacisk na szybką naukę rozpoznawania objawów kolejnych epizodów ChAD i naukę funkcjonowania z tym zaburzeniem. Natomiast w przypadku depresji dąży się do wyeliminowania objawów, powrotu człowieka do stanu sprzed choroby i zapobiegnięcia ewentualnym nawrotom.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo