Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Nawet 1100 zł i więcej. Wystarczy spełniać te warunki

Wzrost cen niemal wszystkich produktów i usług szczególnie negatywnie odbił się na budżetach domowych seniorów. Niskie emerytury i renty niekiedy nie pozwalają nawet na pokrycie podstawowych kosztów życia, takich jak zakup żywności czy leków. Dlatego warto wiedzieć, z jakich dodatkowych świadczeń można skorzystać w takiej sytuacji.

Emeryci i renciści mogą liczyć na więcej pieniędzy

We wrześniu i październiku 2023 roku do emerytów i rencistów trafi rekordowo wysoka 14. emerytura. Zgodnie z obietnicami złożonymi przez rządzących maksymalna kwota świadczenia ma wynosić aż 2200 zł na rękę. Nie wszyscy jednak otrzymają aż tyle pieniędzy. Cała suma czternastki trafi wyłącznie do tych osób, których główne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia tego progu 14. emerytura będzie pomniejszana w myśl zasady “złotówka za złotówkę”.

Poza 14. emeryturą seniorzy mogą także skorzystać z renty z tytułu niezdolności do pracy, która wynosi od 1191,33 do 1906,13 zł miesięcznie. Na niższą kwotę mogą liczyć osoby częściowo niezdolne do pracy, a na wyższą te, które zupełnie nie mogą pracować w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.

Część seniorów może ubiegać się także o świadczenie przedemerytalne wynoszące 1600,70 zł brutto. Taka możliwość dotyczy kobiet, które ukończyły 56 lat i osiągnęły 20 lat stażu pracy, oraz mężczyzn po ukończeniu 61 lat i osiagnięciu 25 lat stażu pracy. Dodatkowo osoba ubiegająca się o to świadczenie musi:

  • pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez minimum 180 dni
  • nadal figuruje jako osoba zarejestrowana bezrobotna
  • złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie do 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy zaświadczenia o 180-dniowym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  • złożyć wniosek w ciągu 30 dni od ustania zatrudnienia m.in. w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, jeżeli w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych wykonywała inną pracę zarobkową w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, oraz gdy wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. 

Zobacz: 500 plus dla seniora 2023. Przygotuj ten dokument. Inaczej ZUS nie wypłaci ci ani grosza

Rekordowo wysoka waloryzacja

14. emerytura i inne świadczenia to jednak niejedyne dobre wiadomości dla seniorów. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być równie korzystna co ta ostatnia, marcowa.

Ze względu an utrzymujący się dość wysoki poziom inflacji wskaźnik waloryzacji w marcu 2024 również może być dwucyfrowy – wyniesie prawdopodobnie 12,3%.

Sprawdź też:

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general