Emerytura z OFE po 65. roku życia. Niektóre seniorki mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jakie są warunki?

Niektórym seniorkom, które ukończyły 65 lat, ZUS może ponownie przeliczyć świadczenie, dzięki czemu będą miały szanse otrzymywać nawet kilkaset złotych więcej miesięcznie. Dodatkowe pieniądze nie należą się jednak wszystkim, a wyłącznie tym emerytkom, które były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ile wynosi emerytura z OFE po 65. roku życia? Na jakich zasadach przysługuje?

Emerytura z OFE po 65. roku życia

Zgodnie z aktualnymi przepisami część kobiet urodzonych po 31 grudnia 1948 roku po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat) mogą ubiegać się o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i okresową emeryturą kapitałową. ZUS będzie wypłacał oba świadczenia przez 5 lat, do momentu ukończenia 65. roku życia.

Co ważne jednak, aby ubiegać się o okresową emeryturą kapitałową, należy spełniać kilka konkretnych kryteriów. Otrzymają ją wyłącznie kobiety, które:

  • były członkiniami otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
  • ukończyły 60 lat (powszechny wiek emerytalny dla kobiet),
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
  • mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym przyznaliśmy emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.

Po ostatniej waloryzacji od 1 marca 2023 dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego wynosi 5887,80 zł (20 x 294,39 zł). Wysokość okresowej emerytury kapitałowej wylicza się, dzieląc środki znajdujące się na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia.

Kobietom, które spełniają powyższe warunki, przysługuje prawo do ponownego przeliczenia emerytury, gdy osiągną 65. rok życia. Jak informuje ZUS, na przeliczeniu można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie dodatkowo.

Zobacz: Emerytury stażowe 2023 – najnowsze informacje! Rząd negocjuje konkretne warunki. Kto ma szansę na wcześniejsze świadczenie?

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kiedy ZUS robi to automatycznie?

Niektórym seniorkom ZUS ponownie przeliczy emeryturę automatycznie, a część kobiet będzie musiała złożyć wniosek. Seniorki, które były członkami OFE i przeszły na emeryturę po 1 października 2017 roku, nie muszą składać żadnych dokumentów, a urzędnicy samodzielnie zajmą się ich sprawą. Natomiast kobiety należące do OFE, które nabyły prawo do emerytury z FUS przed 1 października 2017 roku, powinny same złożyć odpowiednie dokumenty do ZUS.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo