Kiedy wypłata 14. emerytury? Dodatek będzie wyższy o kilkaset złotych! Zapowiedziano specjalny bonus

Wypłaty czternastych emerytury były od dawna zapowiadane i planowane. Nikt jednak nie spodziewał się, że rząd podejmie decyzję o zwiększeniu kwoty. Wbrew początkowym założeniom świadczenie nie wyniesie 1588,44 zł, ale aż o kilkaset złotych więcej. Seniorzy mają więc powody do radości. A kiedy powinni spodziewać się przekazania środków? Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Ile wyniesie 14. emerytura w 2023?

Kiedy wypłata 14. emerytury 2023?

Chociaż początkowo zakładano, że czternasta emerytura będzie wynosiła maksymalnie 1588,44 zł brutto, to jednak rząd zdecydował o przyznaniu specjalnego bonusu. Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego seniorzy otrzymają dodatkowe 600 zł do zapowiadanej wcześniej kwoty. Ostateczna suma “czternastki” wyniesie aż 2650 zł brutto.

Jak informuje resort rodziny i polityki społecznej, świadczenie ma trafić do beneficjentów we wrześniu. 14. emerytura będzie wypłacana w tym samym dniu, kiedy ZUS przekazuje standardową emeryturę, dlatego we wrześniu pieniądze powinny pojawić się: 1., 5., 6., 10., 15., 20., lub 25. dnia miesiąca. Jeśli któryś z tych dni wypadnie w weekend, środki powinny zostać przekazane w poprzedzający dzień roboczy.

Zobacz: Więcej osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Prezydent podpisał nowelizację. Kto zyska dzięki nowym przepisom?

Wysokość 14. emerytury. Jaka kwota trafi do seniorów?

Nowa, podwyższona kwota czternastej emerytury wprowadziła nieco zamieszania. Od przyznanej sumy strącona zostanie zaliczka na podatek dochodowy oraz 9-procentowa składka zdrowotna.

Szacujemy, że około 6,8 mln Polaków uzyska świadczenie w pełnej wysokości, a blisko 2 mln w mechanizmie złotówka za złotówkę. Chodzi o pełną wysokość brutto – kwota netto ze względu na pobieranie zaliczki na PIT będzie się różnić.minister rodziny Marlena Maląg w TVP Info

Pełną kwotę, czyli 2650 zł brutto (maksymalnie 2202,50 zł na rękę), otrzymają wyłącznie ci emeryci, których główne comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tej sumy będzie obowiązywać zasada “złotówka za złotówkę”, a przyznane świadczenie zostanie stosownie obniżone o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota, która ZUS może wypłacić, to 50 zł brutto, czyli 39,50 netto.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo