Dodatkowe pieniądze za szybkie urodzenie drugiego dziecka. To nie żart!

Oprócz 500 plus Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę przyznanie dodatkowego świadczenia rodzicom za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Taka gratyfikacja miałaby przysługiwać matce, która urodziła drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego.

Jak podaje portal tvn24.pl Ministerstwo Rodziny pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, których celem ma być zachęcenie Polek do rodzenia większej liczby dzieci (w jak najkrótszym czasie). Jednym z pomysł, który pojawił się już w 2018 rok jest premie za urodzenie drugiego dziecka nie później niż w ciągu dwóch lat od narodzin pierwszego.

Premie za drugie dziecko była obiecana już w 2018 roku

Przypomnijmy że dodatkowe świadczenie dla matek, które urodzą drugie dziecko w ciągu dwóch lat od pierwszego porodu, obiecywała już w 2018 roku premier Beata Szydło. Świadczenie miało być wypłacane w ramach programu “Mama plus”. O premii tej informowała także ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Od tych obietnic minęło już ponad 2,5 roku. Świadczenia jednak nie otrzymała żadna matka. Do tej obietnicy odniosła się Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej w swojej interpelacji poselskiej. Z odpowiedzi Barbary Sochy, podsekretarza stanu w MRiPS wynika, że Ministerstwo Rodziny nadal bierze to świadczenie pod uwagę. Nie podaje jednak szczegółów dotyczących terminów oraz konkretnych kwot.

“Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac” odpowiedziała jej Barbara Socha, podsekretarz stanu w MRiPS

500+ nie przyniosło zamierzonych efektów

Przypomnijmy, że najważniejszym programem, który miał zachęcić Polki do rodzenia większej liczby dzieci miało być 500+. Już teraz wiemy, że nie przyniósł on zamierzonych efektów. Z danych demograficznych wynika, że w 2019 roku urodziło się o 13 tysięcy mniej dzieci niż w roku poprzednim. Rządzący twierdzą teraz jednak, że celem wprowadzonego w 2016 roku programu Rodzina 500 plus wcale nie było zwiększenie liczby urodzeń, a jedynie spowolnienie jej spadku.

“Warto podkreślić, że oczekiwanym skutkiem wprowadzenia świadczenia wychowawczego nie jest regularny wzrost liczby urodzeń obserwowany z roku na rok. Według prognozy GUS liczba urodzeń w Polsce będzie w najbliższych latach spadała, a efektem wprowadzenia świadczenia wychowawczego będzie przede wszystkim to, że ten spadek nie będzie tak silny” – napisał rząd w dokumencie.

Źródła:
  • tvn24.pl
  • businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo