Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Jak otrzymać odliczenie w pełnej kwocie?

Ulga prorodzinna to jedna z najbardziej opłacalnych preferencji podatkowych. Może się jednak zdarzyć, że jej wysokość przekroczy kwotę zaliczek na podatek, które były pobierane przez cały ubiegły rok. Nie oznacza to jednak utraty środków. Rodzice mogą otrzymać dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci, jeśli uzupełnią odpowiedni formularz w swoim zeznaniu podatkowym. Jak to zrobić?

Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci

Jeśli kwota zwrotu ulgi przekracza kwotę odprowadzonego podatku, niewykorzystana ulga na dziecko może zostać zwrócona na konto podatnika pod warunkiem, że deklaracja PIT będzie poprawnie uzupełniona. Dlatego też rodzice powinni uważnie przyjrzeć się zeznaniu, które system wstępnie wygenerował w usłudze Twój e-PIT. Okazuje się, że w przypadku większości rodziców wyliczona kwota zwrotu jest zbyt niska. Z czego to wynika?

Jak informuje portal pit.pl, wskazana automatycznie nadpłata równa się jedynie sumie zaliczek na podatek dochodowy pobranych w ubiegłym roku. System nie uwzględnia środków należnych z tytułu niewykorzystanej ulgi, które mogą być zwrócone z odprowadzonych składek. Aby otrzymać wyższy zwrot, należy samodzielnie uzupełnić deklaracje.

Zobacz: Kara za odliczenie ulgi na dziecko? Nieprawidłowości w PIT mogą słono kosztować. Grzywna sięga nawet kilku tysięcy

Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci – jak ją otrzymać?

Deklaracje można uzupełnić w programie Twój e-PIT. Wystarczy wejść w zakładkę „Dodaj lub zmień ulgi”, a następnie wybrać panel „Dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci”. Na ekranie powinna pojawić się rubryka “Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne” – należy ją uzupełnić danymi, które znajdują się na poz. 125 z PIT-37. Po wpisaniu tych wartości automatycznie powinna uzupełnić się również rubryka “Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci”, a jednocześnie powinna wyświetlić się wyższa kwota nadpłaty do zwrotu.

Sprawdź: Ulga na dziecko: 112 tys. brutto czy netto? Ten limit dochodu dotyczy tylko części rodziców. Kto nie otrzyma zwrotu?

Czytelnicy pytają o zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci

Jak otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi dla dzieci?

Trzeba samodzielnie uzupełnić formularz w swoim e-picie w specjalne rubryce „Dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci”.

Jak dodać ulgę na dziecko w e-PIT?

Ulgę można dopisać w części J formularza PIT-36 oraz w części G formularza PIT-37.

Czy ulga na dwoje dzieci jest zależna od dochodu?

Nie, limity dochodu obowiązują wyłącznie w przypadku rodziców/opiekunów wychowujących jedno dziecko.

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo