Dojrzewanie chłopców

Dojrzewanie – okres w życiu każdego dziecka, którego rodzice wypatrują z niepokojem. Mają jeszcze w pamięci własne problemy, z którymi sami borykali się w tym trudnym czasie. Opowieści znajomych, którzy są rodzicami nastolatków również nie napawają optymizmem. Kiedy chłopcy zaczynają dojrzewać i jakie są jego pierwsze objawy?

Dojrzewanie chłopców:

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy chłopcy zaczynają dojrzewać. Okres ten zaczyna się zazwyczaj około 12-13 roku życia. Warto pamiętać jednak, że u każdego czas ten zaczyna się w innym wieku i ma inny przebieg. Objawy dojrzewania nawet u braci mogą być skrajnie różne.

Jak dojrzewają chłopcy?

Całym procesem dojrzewania steruje najważniejszy nasz organ, czyli mózg. Przez pierwszych dziesięć-jedenaście lat życia chłopca, podwzgórze odpowiedzialne za całą sferę seksualną człowieka i jego układ rozrodczy, jest jeszcze uśpione. Budzi się na około 2 lata przed pierwszymi wyraźnymi oznakami dojrzewania. Zaczyna przesyłać z początku bardzo słabe impulsy, które w ciągu następnych kilkudziesięciu miesięcy przybiorą na sile.

Podwzgórze we właściwym momencie rozpoczyna produkcję hormonu nazywanego gonadoliberyną. Ta z kolei wpływa na przysadkę mózgową, która pod jej wpływem zaczyna produkować gonadotropinę. Przysadka wysyła również sygnał hormonalny do jąder chłopca, które reagują na niego na szereg różnych sposobów, ale najważniejszą reakcją jest rozpoczęcie produkcji własnych hormonów, czyli testosteronu.

Testosteron to jeden z najważniejszych hormonów wydzielanych przez mężczyzn. Jest ich podstawowym hormonem płciowym. W życiu płodowym to on odpowiada za kształtowanie się płci i cech płciowych. W późniejszym okresie jest odpowiedzialny za wykształcenie się wtórnych cech płciowych, takich jak ogólna budowa ciała, zarost, tembr głosu.

Gdy rusza produkcja testosteronu w okresie dojrzewania, zaczyna się szereg zmian zachodzących w całym organizmie, za które hormon ten jest odpowiedzialny.

Objawy dojrzewania u chłopców

Wzrost

Pierwszym objawem świadczącym o tym, że nadszedł już okres dojrzewania u chłopców, jest ich gwałtowny wzrost. W tym okresie chłopiec potrafi wystrzelić w górę kilkanaście centymetrów w ciągu jednego roku. Z niewysokiego dziecka może zrobić się prawdziwy dryblas.

Waga

Zmienia się sylwetka chłopca. Przybiera on wyraźnie na wadze. Testosteron powoduje przyrost masy mięśniowej. Braki stają się szersze, ciało traci chłopięcy wygląd, a przybiera typowo męski: szerokie barki i wąskie biodra.

Stopy i dłonie

Stopy i dłonie chłopca znacząco się powiększają. Może zdarzyć się, że w ciągu roku rozmiar stopy przeskoczy o 3-4 rozmiary i pod koniec sezonu obuwie kupione na jego początku będzie już zbyt ciasne.

Ręce i nogi

Wzrostowi chłopca towarzyszy wydłużenie się jego rąk i nóg. Zazwyczaj jest to bardzo krępujące dla nastolatków, nagle zaczynają im się one plątać, nie wiedzą co z nimi zrobić, są niezdarni i mocno zawstydzeni swoim nowym ciałem.

Twarz

Twarz chłopca w okresie dojrzewania traci charakterystyczną dziecięcą pulchność. Staje się smuklejsza, wyraźniej zaczyna się rysować podbródek i szczęka. Na policzkach pojawia się cień zarostu, a pod nosem wysypuje się młodzieńczy wąsik.

Trądzik

Trądzik to częsty towarzysz okresu dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Pojawia się na wskutek burzy hormonów, która szaleje w organizmie nastolatka.

Głos

Rośnie krtań chłopca, a struny głosowe się wydłużają. Proces ten nosi nazwę mutacji. W tym okresie głos często zawodzi młodego mężczyznę, raz mówi on głębokim, niskim tonem, by po chwili przejść w wysokie, piskliwe dźwięki.

Owłosienie

Pojawia się owłosienie na całym ciele. Najpierw włoski zaczynają rosnąć pod pachami oraz – jak już zostało wspomniane wyżej – na twarzy. Stopniowo przybywa ich na nogach i rękach, a także na klatce piersiowej.

Owłosienie łonowe

W okresie dojrzewania rośnie owłosienie łonowe. Najpierw jest ono dosyć delikatne i pojawia się u podstawy członka, z czasem włosy stają się sztywne, zaczynają się zawijać.

Dojrzewanie płciowe chłopców

Kiedy chłopcy zaczynają dojrzewać, ich narządy płciowe zaczynają się powiększać. Najpierw rosną jądra, stopniowo rozrasta się również moszna, jej kolor ciemnieje oraz wyrasta na niej owłosienie. Następnie intensywnie zaczyna rosnąć penis. Staje się on bardzo wrażliwy na bodźce, coraz częściej pojawiają się erekcje. Są one wywołane sytuacjami z podtekstem seksualnym, których młody człowiek doszukuje się coraz więcej i wyraża nimi coraz większe zainteresowanie, a także bodźcami zupełnie przypadkowymi, takimi jak podrażnienie materiałem bielizny, obcisłymi spodniami, otarcie się o krawędź mebla, wysiłek fizyczny.

Wraz z wkroczeniem w wiek dojrzewania i rozpoczęciem przez jądra produkcji testosteronu, w parze idzie dojrzewanie jąder, które zaczynają produkować plemniki. Okresowi temu towarzyszą tzw. zmazy nocne, zwane również polucjami. To niekontrolowane wytryski, które pojawiają się same z siebie, bez udziału bodźców erotycznych. Organizm przygotowuje się w ten sposób do przyszłego życia seksualnego.

Wraz z ruszeniem produkcji testosteronu pojawia się naturalna potrzeba rozładowania napięcia seksualnego. Z biologicznego punktu widzenia chłopiec jest już gotowy do odbywania stosunków płciowych i gotowość ta napędzana jest przez instynktowny popęd płciowy. Dlatego też w okresie dojrzewania płciowego chłopiec zaczyna się intensywnie masturbować, by rozładować napięcie. To normalne i powszechne zjawisko, w którym nie należy doszukiwać się niczego złego.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo