Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka

Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje nasz niepokój, szczególnie że ma tendencję do szybkiego wzrastania. Jeżeli gorączka przekracza 38 stopni, maluch jest markotny, odmawia jedzenia i zauważymy dodatkowe objawy takie jak kaszel, wymioty czy biegunka, koniecznie musimy podać lek na gorączkę. Farmakologiczne sposoby można wesprzeć też domowymi metodami na obniżenie temperatury ciała. Jak poradzić sobie z gorączką u dziecka?

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

Jeśli zaobserwujemy u dziecka niepokojące zmiany w zachowaniu, osłabienie, pogorszenie się samopoczucia i płaczliwość, a temperatura ciała jest wyższa niż 38°C, niezwłocznie trzeba podać dostosowaną do masy ciała dziecka dawkę leku przeciwgorączkowego. Nie należy zwlekać ze zbijaniem gorączki, szczególnie jeśli w przeszłości wystąpiły drgawki gorączkowe.

Już od pierwszych dni życia dziecka na gorączkę można stosować paracetamol. To lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego stosowanie jest bezpieczne również w przypadku najmłodszych. Doustnie należy podać gorączkującemu dziecku 10-15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała, a doodbytniczo – 20-25 mg/kg m.c. Pomiędzy kolejnymi dawkami trzeba zachować odstęp 4-6 godzin. Po 3 miesiącu życia dziecka można zastosować ibuprofen, czyli lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Doustnie bądź doodbytniczo podaje się co 8 godzin 5-10 mg substancji na kilogram masy ciała.

Syrop przeciwgorączkowy dla dzieci, czopki, tabletki albo granulaty do rozpuszczania mogą zawierać w sobie ibuprofen lub paracetamol. To, jaką postać leku należy wybrać, zależy od wieku dziecka i jego zachowania. Czopki dla dzieci najlepiej sprawdzają się w przypadku niemowlaków. Najłatwiej podać lek w tej formie, gdy maluch ma trudności z połykaniem albo jest rozdrażniony i płacze. Czopki na gorączkę dla dzieci warto stosować również w przypadku wystąpienia wymiotów.

Dzieciom w wieku przedszkolnym zaleca się podawanie leku przeciwgorączkowego w postaci syropu czy zawiesiny, której smak można wybrać, by ułatwić maluchowi przełknięcie leczniczej substancji. Starsze pociechy dobrze tolerują kapsułki i granulaty w saszetkach. Należy pamiętać o tym, by nie rozcieńczać syropów ani zawiesin. Czopki dla dzieci nie powinny być dzielone na mniejsze części.

Domowe sposoby walki z gorączką u dziecka

Zbijanie gorączki można wspomóc, podając dziecku do picia napar z lipy albo sok z malin. Napoje działają napotnie, co jest pożądane, dlatego że pot parujący z powierzchni skóry obniża temperaturę ciała. Ulgę w gorączce może przynieść położenie na czole dziecka zimnego okładu albo przyszykowanie maluchowi kąpieli w letniej wodzie – jej temperatura nie powinna być niższa niż 35 stopni. Należy również zadbać o nawadnianie organizmu gorączkującego dziecka, podając mu do picia odpowiednią ilość płynów i nie dopuszczając do odwodnienia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli nie udaje się obniżyć temperatury ciała mimo podania leków albo gdy dziecko jest młodsze niż rok, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wskazaniem do wizyty okaże się także gorączka utrzymująca się od 3 dni. Również wtedy, gdy wystąpią wymioty lub biegunka, a dziecko zachowuje się w sposób niepokojący – jest nadmiernie pobudzone albo podejrzanie senne i apatyczne – trzeba zgłosić się do pediatry.

Gorączka u dziecka zazwyczaj pojawia się nagle jako jeden z objawów choroby. Jeśli jest wysoka, a maluch źle się czuje, należy jak najszybciej podać mu odpowiedni lek przeciwgorączkowy. Syropy, kapsułki i czopki na gorączkę dla dzieci należy dawkować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. W przypadku wątpliwości trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i pod żadnym pozorem nie zastępować leków domowymi sposobami na zbicie gorączki. Tradycyjne metody mogą wspomagać obniżanie temperatury, ale nigdy nie powinny zastępować środków farmakologicznych.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo